Bohemia Gold - jak ostříhat



All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?)
11.3.2010 21:02

Díky za radu. Na tu jsem tu dlouho čekal. Knih mám doma dost, na internetu jsem prošmejdil co se dalo. Proč se stromy řežou už jsem pochopil, ale nyní se pídím jak mám stříhat (speciálně u Bohemia Gold, který plodí na koncích letorostů). Stromek, kvůli kterému jsem sháměl informaci je poměrně mladý a v minulosti byl určitě špatně ošetřován, protože měl minulý rok asi 150cm kolmo rostoucí přírůstky. Neuměl jsem si moc dobře předstait, jak na koncích těchto vlků budou dozrávat plody.

Omlouvám se všem, kterých jsem se svým dotazem nějak dotknul (hlavně pana-ní host - xxx.xxx.243.142), ale já jsem bohužel zatím toho na své nově získané zahrádce moc nenastříhal, ale právě proto se rád poučím od zkušených zahrádkářů. Holt mám tu smůlu, že jsem jako učenej z nebe nespadl :)

HS

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 11.3.2010 21:02

Díky za radu. Na tu jsem tu dlouho čekal. Knih mám doma dost, na internetu jsem prošmejdil co se dalo. Proč se stromy řežou už jsem pochopil, ale nyní se pídím jak mám stříhat (speciálně u Bohemia Gold, který plodí na koncích letorostů). Stromek, kvůli kterému jsem sháměl informaci je poměrně mladý a v minulosti byl určitě špatně ošetřován, protože měl minulý rok asi 150cm kolmo rostoucí přírůstky. Neuměl jsem si moc dobře předstait, jak na koncích těchto vlků budou dozrávat plody.

Omlouvám se všem, kterých jsem se svým dotazem nějak dotknul (hlavně pana-ní host - xxx.xxx.243.142), ale já jsem bohužel zatím toho na své nově získané zahrádce moc nenastříhal, ale právě proto se rád poučím od zkušených zahrádkářů. Holt mám tu smůlu, že jsem jako učenej z nebe nespadl :)

HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 29.59 (?), 12.3.2010 17:52

Pro H.S. Nezoufejte nad svou nezkušeností. Většina z nás, jež v této diskuzi se snažíme poradit, samozřejmě mimo těch co absolvovali odbornou školu, stejně jako Vy a já začínali, hodně možná přečetli, ale stejně tak hodně stromků pokazili. Všimněte si, že odpovědí na Vaši otázku došlo několik a přesto se jedna od druhé liší. Proto se snažte držet základních pravidel o zapěstování koruny stromu podle příručky a vytvořte si svůj systém řezu. To platí i o mých radách které budou následovat. Težko se ale radí, když strom známe jen z popisu. Pokud má strom 3-5 kosterních větví + terminál vyvažte ostatní kolmé letorosty do vodorovné polohy nebo je odstrańte. Kdyby strom ještě neměl založenou korunu, vyberte k tomu účelu vhodné větve a nasměrujte je bud´ vyvázáním nebo rozpěrkami. Zkrátil bych pouze kosterní větve tak, aby dosáhly stejné výšky a případně terminál. Jelikož strom roste bujně odstrańte nežádoucí výhony až v dubnu, ohýbání větví proved´te co nejdříve. Nesmí ale mrznout. Tyto větve zaplodí v příštím roce a ohýbání se vyplatí. Hora. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.6 (?), 12.3.2010 18:08

Pokud si korunku stromku nevyčistíte od kolmo vzhůru rostoucích tzv vlků, tak se s ní příští rok nedomluvíte a budete muset provést radikální řez, kterému se vyhnete, pokud dáte na radu p. Dr.Vysloužila. Internet nemám dlouho, tak jsem se zatím jenom díval na jednotlivé zajímavé články a vyjádření.Vysoce hodnotím odbornost p.Dr.Vysloužila i některých dalších zahrádkářů a pěstitelů.Já sám zahrádkářím už kolem 40 let a pěstuji většinou jabloně, hrušně,modré ovoce a něco málo broskvoní a meruněk. V posledních letech se zvláště u jabloní specializuji na rezistentní odrůdy.Při řezu beru ohled na vzrůstnost odrůdy, ale také na to, aby stromek vypadal k světu /esteticky/.Při mých více než 100 odrůdách jabloní a ostatních ovocných dřevinách musí i ten sad vypadat k světu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.80 (?), 13.3.2010 21:38

Dobrý den, pošlete sem fotku celého stromku a uvidíme. Takhle na slepo radit je trochu divné.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.80 (?), 13.3.2010 21:39

Třeba bude stačit pouze výhony vyvázat do šikmé nebo vodorovné polohy.

JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 13.3.2010 22:32

Díky všem za rady. Stromek jsem už ostříhal. Výhony jsem zakrátil a prosvětlil korunu.

HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 14.3.2010 9:23

Vyvázání bujně rostoucích výhonů do šikmé polohy je dobrá věc. Utlumí se tím příliš bujný růst, který by se zimním řezem ještě více podnítil a zároveň se založí ramena koruny v odpovídajícím úhlu. U Bohemie je ovšem třeba vzít v úvahu sklon k vyholování nezkrácených výhonů.
    Třebaže mnozí pěstitelé úspěšně tvarují Rubín a Bohemii do přísně vedených tvarů, mně se osvědčilo nechat tyto odrůdy růst jak chtějí a provádět pouze průklest.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.54 (?), 28.3.2010 11:08

jakým způsobem větve vyvázat? Přitáhnout je provázkem k opěrnému kůlu? Děkuji Z

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 28.3.2010 13:13

To by bylo spíš napřímení. Naopak vyvázáním se myslí sklonění výhonů do šikmé (vodorovné) polohy a zafixování v ní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 28.3.2010 21:20

U Rubínů a jemu podobných odrůd se mi osvědcilo mimo vy vazování výhonů také provádět letní řez. Tím myslím zaštipování letošních výhonů od poloviny června, později jejich zahoužvení až do konce července. Tím se podpoří tvorba květních pupenů a omezí se vyholování větví. To je důležité zejména u přísněji vedených tvarů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika