Bohemia Gold - jak ostříhat



Stránky: 1,  2,  3   
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?) 
15.2.2010 22:08, zobrazeno: 36851x

Na zahrádce mám mladou jabloň Bohemia Gold a ta má z minulého roku asi metrové přírůstky. Na internetu jsem se dočetl, že: "při řezu je nutno respektovat sklon plodit na koncích letorostů". Chtěl bych proto zeptat, jak mám tento stromek na jaře ostříhat. Původně jsem chtěl tyto výhony zkrátit asi na 1/3, ale to by tedy znamenalo, že bych byl letos skoro bez úrody?

Děkuji za radu. HS

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.249 (?), 15.2.2010 23:43

Co chcete získat tím, že všechno co narostlo zkrátíte o třetinu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 16.2.2010 4:58

Dobrý den, ne o 1/3, ale na 1/3. Nechci zkracovat všechno co minulý rok vyrostlo, ale jen ty vlky co vyrostli vertikálně. Zdá se mi to takový divný, když ta jabloń vypadá jako koště. A také si neumím představit, jak by vypadala po letošní sezóně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.2.2010 7:05

Zkrácením loni narostlých výhonů předejdeme vyholování větví. U mladých stromků je řez vhodný taky proto,  aby stromek nepřestal růst a dosáhl žádané velikosti koruny.  Udržovací a prosvětlovací řez Bohemií už by měl zkracovat letorosty co nejméně - květní pupeny se tvoří na koncích

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 16.2.2010 13:09

Každý řez znamená zpomalení růstu, vždy naroste míň než je odstraněná část+přírůstek bez řezu. Zajímalo by mě tedy jak to myslíte, aby nepřestal růst a dosáhl požadované velikosti koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.2.2010 13:36

Každý řez znamená zpomalení růstu, vždy naroste míň než je odstraněná část+přírůstek bez řezu. Zajímalo by mě tedy jak to myslíte, aby nepřestal růst a dosáhl požadované velikosti koruny.

Je to jednoduchá empirie. Když jsem stromky vysadil a nechal bez řezu, první rok přirostly o 10 cm, další o 5 a pak se růst zastavil, stromky zhoustly, plodily, ale nebyly větší než já. Těm řezaným jsem za pomoci zimního řezu zapěstoval vzdušné koruny v optimální velikosti
   Pokud je tedy pravda, jak píšete, že každý řez zpomaluje růst,  pak nechápu, proč velkopěstitelé po výsadbě stromky zakracují. Že by nevěděli co s penězi či stavěli hladovou zeď?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.249 (?), 16.2.2010 16:32

Velikost stromu přece není obvykle hlavní priorita. Jde taky o pohodlnost sklizně a kvalitu plodů. Někdo také věří, že řez hned po vysazení zlepšuje zakořenění.

Tak to je dost málo, ale pokud to byla slabě rostoucí podnož (M9) a koruna hustá, tak to může být odpovídající. Ty vzdušné koruny můžou mít stejnou listovou plochu jako malá hustá koruna. Jde o poměr mezi kořeny a listovou plochou. Na stromech máte dva typy větví - dlouhé větve a krátké větvičky. Čím větší je nepoměr mezi listovou plochou a schopností kořenů je zásobovat, tím více rostou ty dlouhé aby strom narostl dost velký na to, aby dokázal vodu a živiny z kořenů plně zpracovat. Když jsou kořeny a listy v rovnováze, strom přestane růst do velikosti a začne se soustředit na plody. Proto také nemůžete velký strom řezem zmenšit a jen způsobíte růst dlouhých vlků, protože nepoměr listů ke kořenům povzbudí růst dlouhých větví.

Jediná možnost jak můžete růst skutečně urychlit je zabránit násadě plodů, pokud je podnož schopná dál růst do kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 16.2.2010 13:03

Asi by to chtělo vidět. Jen neudělejte tu chybu, že všechny větve zkrátíte, protože se vám zdají moc dlouhé. Uvědomte si, že to co narostlo už do délky moc neporoste. Každý mladý stromek se zdá moc řídký, ale je to optický klam. Pokud ho zahustíte, tak až vyroste, bude moc hustý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 16.2.2010 13:17

Ještě taky pokud vám roste hodně větví přímo vzhůru, mohla by to být chyba při předešlém řezu.

Nezkracujte všechny na třetinu, ale vyberte vhodný počet větví, ty nechte a zbytek dejte pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.142 (?), 11.3.2010 20:36

Jak bylo jinde řečeno: pokud neví proč řezat (a je zcela evidentní, že nemá základní vědomosti), nemá cenu ptát se jak řezat. Co si takhle koupit nějakou knížku a z ní se poučit? Ke každému přístroji je přiložen návod k použití a každý rozumný člověk se jím řídí. Jenže u stromků se jaksi spoléhá na přírodu, že si pomůže sama. Je to pravda, ovšem pomůže si jinak, než bychom chtěli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika