Bernské růžové - neplodí



Stránky: 1,  2,  3   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?) 
8.5.2008 14:17, zobrazeno: 21113x

Mám jednu starú jabloň - Bernské růžové. Problém je v tom, že so železnou pravideľnostou plodí každý druhý rok. V roku - v ktorom pauzuje - nenasadí ani jeden kvet. Je to jablko (ak teda práve je) celkom chutné, takže váham s jeho odstránením. Podľa pomológie je náchylné asi na všetky dostupné choroby. Ošetrujem ho rovnako ako všetky ostatné jablká, tie plodia bez ploblémov.

V čom môže byť príčina? Bór?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 17:06

Bernské růžové je kultovní stará odrůda, dříve hojně pěstovaná, dnes je však již vzácná. Je to odrůda krátkého vývoje, stromy se nedožívají vysokého věku. Střídavou plodnost nemá geneticky zakódovanou jako třeba Ontario, takže periodicita může být způsobena vyčerpanou půdou, přeplozením v předešlém roce, přehoustlou korunou nebo vším dohromady. Mělo by pomoci přihnojení a hlubší zmlazení - nejlépe formou řádného průklestu - v roce, kdy očekáváte úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 8.5.2008 18:09

Pane vysloužile, co takhle si radši ověřit svoje informace než poradíte tak poměrně drastické opatření?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 8.5.2008 18:07

Podle tohoto článku je střídavá plodnost normální:

http://www.boskovicko.cz/cislo.phtml?iss_id=219#art_7300

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 18:32

Vy považujete přihnojení a průklest za drastické opatření? Já ne. Naopak je považuji za velmi potřebné u všech starých jabloní. Ostatně, časté zmlazení se doporučuje i ve Vašem Boskovicku.
   Beru zpět tu střídavou plodnost, i když si nadále myslím, že optimální agrotechnikou lze pravidelnou plodnost udržet. Nakonec - jak píše pan doc. Boček -  zamlada, dokud mají přírůstky a dost živin, plodí pravidelně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 8.5.2008 18:47

Stromek je to starší - po dědovi. Netuším, kedy ho sadil, ale aspoň 30 rokov to bude. Podľa toho článku to skutočne vypadá na striedavú plodnosť, čo ma neteší, pretože mi práve tieto jablká dosť chutia. Mám len starú pomológiu - Kohouta z 1960 a tam sa hovorí o plodnosti "témeř každoroční". Tým, že u mňa to je pravideľne dvojročne, tak som myslel, že niekde robím nejakú vážnu chybu a že stromek potrebuje niečo, o čom neviem. Nakoniec teda zisťujem, že je to možno v poriadku.

Prírastky sú skutočne minimálne - až nulové, takže si neviem dosť dobre predstaviť - čo rezať. Stromek má cca 2,8m a tento rok je kvetov obzvlášť moc (osobne si myslím, že aj vďaka wuxalom, ktoré používam posledné roky). Bolo by dobré narušiť striedavosť a preto uvažujem o bóre - wuxal boron. Ale nie som si istý, kedy sa diferencujú tkanivá pre budúcoročné kvety. Mám pocit, že som niekde čítal, že to je v júni/červnu. Alebo sa mýlim? Aktuálne nemám k dispozícii žiadnu "embryológiu" jabloní.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 19:11

 Díky za stránku z pomologie, pán Jekyll. Potvrzuje, co jsem napsal v úvodu. Podobný růst jako B.r. měly třeba Ananasová reneta, Sudetská reneta a mnoho jiných. Rychle se vyčerpávají, stárnou, přestanou mít přírůstky a tím mají tendenci k periodicitě. Na rozdíl od Boskoopského či Ontaria, která střídají i v dobré kondici.
   Právě proto, že stromek nemá přírůstky, vyžaduje průklest - odstranění celých zahušťujícícj větví a (nebo) zmlazovací řez - zkrácení větví s ponecháním tažných větviček do kuželovitého tvaru koruny. Řez je možné provést i v tuto dobu, i když není optimální čas. Řezem v době květu se růst poněkud tlumí. Lepší by to bylo před 2 měsíci. Než ale čekat 2 roky...
 Postřikem Wuxalem nic nepokazíte, myslím ale, že základem by měla být kořenová výživa, listová je jen doplňková.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 8.5.2008 20:37

Ještě může pomoci probírka.

Jde v principu o dvě záležitosti:

  • výživa - cukry a dusík ve dřevě v době diferenciace květních pupenů. Plody odebírají cukry. Jde o poměr listové plochy k plodům.
  • Hladina látek inhibujících zakládání květních pupenů na příští rok (gibereliny a auxiny). Gibereliny vznikají v semenech. Čím víc plodů, tím víc giberelinů,

Dají se dělat dvě věci.

  • A) Řez a to hlavně zimní, aby vznikly nové přírůstky (Větší listová plocha a nové plodonoše)
  • B) Probírka plodů

Samozřejmě různé odrůdy mají k stř. různou dispozici. Třeba J.Grieve plodí vždy.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 8.5.2008 21:28

Vďaka všetkým za rady. Na nejaké radikálne zmladzovanie si už v tomto termíne netrúfam. Asi to tento rok trochu preberiem - kvetová násada je nezvykle veľká, trochu vyrežem a dochemizujem, experimentálne použijem nejaké humínové preparaty (i keď o ich účinkoch nie som presvedčený).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 71.92 (?), 29.9.2014 17:52

Mám na zahradě dva tyto stromy sttaré okolo 80 až 100let plodí každý druhý rok(k moji smůle vždy oba naráz) hluboký řez jim neuškodí a s žádných chorobách ani nevím.to moje zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika