Banánové zimní



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?) 
10.10.2013 23:20, zobrazeno: 25826x

Banánové zimní - 2013 - Mičurin II





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 9.2.2014 19:00

Co říkáš, Miloši, na své Banánové zimní (USA, 1876, David Flory, Adamsboro, Cass, Indiana). Před dvěma lety jsem ho chutnal předčasně, takže nebylo v plné chuťové parádě, ovšem dnes se dosti rozplývám. Nažloutlá dužnina není příliš šťavnatá, ovšem chuť je přímo dezertní, přesně v duchu starobylých originálních chutí, velmi výrazná, aromatická, nasládlá. To je tedy něco, vážení přátelé. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.2.2014 22:48

Nesdílím Tvé nadšení, Petře. Banánové je stará kultovní odrůda, ale dnes by se mezi chuťově zajímavějšími sortami nejspíš neprosadilo. Málo sladké, málo šťavnaté. Nechávám si ho víceméně jen z tradice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.2.2014 0:44

Škoda, že tady nemám ještě nějaké plody odrůdy "Winter banana". Opravdu pochoutka. Hned bych ho rouboval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.2.2014 22:21

I přes rozdílná stanoviska k chuti plodů Milošova "Winter Banana" musím znovu potvrdit své nadšení. Její nasládlá výrazně specifická chuť,  by se snad opravdu dala přirovnat k chuti banánu. Myslím, že se nejedná o záměnu, protože vzhledově, i dosti nažloutlou dužninou by to opravdu mělo být Banánové zimní. Tato dezertní chuť vykazuje takovou sytost, že by se snad ani nedala konzumovat denně, ale jen snad jako sváteční lahůdka. Přesně zapadá do "špecifík" staro americko-kanadských kultivarov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.119 (?), 10.2.2014 22:42

Suprově tvarovaná palmeta, suprové foto.

100+1 bodů     Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 14.2.2014 0:45

Zajímalo by mě, jak to je s tím Banánovým zimním. Nechce se mi věřit, že to je jen nějaká chuťová anomálie, co jsem tady měl. Kutina a kolektiv uvádí: V teplých oblastech a ve vhodných polohách je předností odrůdy zejména dobrá plodnost, poměrně vysoká kvalita plodů a velmi dobrá skladovatelnost. Mě tedy ta kvalita plodů docela ohromila, vůbec jsem takovou "starodávnou delikatesu" nečekal. Nikdo už nepěstuje "Winter Banana" s touto šokující chutí?surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 17.5.2014 20:02

Možná, že budete při čtení tohoto příspěvku kroutit nesouhlasně hlavou, ale můj objev roku z hlediska odrůd jablek je prastará odrůda Banánové zimní (Winter banana, Banan zimnij), a to i přes to, že ani sám pěstitel Miloš o jeho kvalitách ještě neví, nebo je dostatečně nedocenil. Nevím ale, jestli jsou takto chutné všechny, či alespoň  většina plodů na stromě. Opravdu zajímavá sladce aromatická pochoutka. Na žebříčku starých odrůd bych ji zařadil hned za Coxovu renetu. Také je obdivuhodné, že tato odrůda z vysokými nároky na polohu a stanoviště, jak se o ní píše, dokázala předvést takovou chuť i na Svitavsku. Miloš samozřejmě s tímto hodnocením nebude souhlasit, ale já si nemůžu pomoct, pro mě to byla opravdu chuťová špička a požitek. Hlavně aby se ukázala i v dalších letech. Náhodná a nepotvrzená chuť by mrzela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 17.5.2014 23:06

Možná máme jiné chutě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.9.2014 8:30

Letošní plody Banánového jsou vydařené

Banánové zimní
Banánové zimní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika