Bakteriální boulovitost kořenů



Stránky: 1,  2,  3   
host - 123.91 (?) 
5.11.2018 13:42, zobrazeno: 12840x

Včera jsem sázel jabloň na podnoži antonova a kořeny měly různé "boule" po celých kořenech - ty největší a na krajích jsem odstřihl, ale kdybych chtěl odstřihnout vše, tak by moc kořenů nezůstalo - myslel jsem si, že se jedná o vlastnost této podnože. Nyní jsem trochu googlil a mám podezření na bakteriální boulovitost.
Proto prosím o radu zkušenější - jedná se o bakteriální boulovitost?
Pokud ano, má smysl strom vykopávat, nebo mu dát šanci? zde se psalo o celkem prudkém šíření choroby - tím by se dalo předpokládat, že bude infikována celá várka (minimálně ve školce jsou nahusto, v zemině kdoví kolikrát použité...)
Díky


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 5.11.2018 22:02
123.91: Bakteriálnu nádorovitosť koreňov je možné zameniť za neškodný nález kalusov. Vo Vašom prípade by som sa skôr priklonil k tej prvej - horšej možnosti. Ťažko totiž vysvetliť, prečo by tak početné kalusy na takejto vyorávke mali vôbec byť, a potom (to predovšetkým) - ten tumor koreňa v strede fotky na kalus rozhodne nevyzerá. Myslím si že tu ide naozaj o bakteriózu spôsobenú agensom Agrobacterium tumefaciens. Ja by som ten stromček vykopal a zničil, ak je to naozaj b.n.k. na ktorú to vyzerá, tak nemá šancu prežiť. A najmä: riziko že si kontaminujete záhradu za jeden obetovaný stromček nestojí. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.162 (?), 6.11.2018 20:34

Můžu se zeptat, ve které školce jste stromek pořídil?Mám něco velmi podobného

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 6.11.2018 21:30

Něco podobného mi před pár lety přišlo z e-shopu na kmínku Toptaste a letos i na jiné slivoni.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.91 (?), 7.11.2018 9:09

Pro 8.162 - stromek je pořízený z Ostrohu (Prodejstromků) a dle visačky je i "pěstitelem"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 7.11.2018 10:51

Bavili jsme se o tom na úrovni ÚKZÚZ. Pokud jsou nádorky na jemnějším větvení, stačí je odstříhat, v případě postižení silných kořenů, hlavního kořene nafotit, reklamovat u výrobce a stromek nesázet, ale spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 7.11.2018 12:11

Můžu potvrdit - já měl od nich předloni boulovitost na hrušni. sad

To je mi tedy záhadou, jak tak rozsáhlé a mnohaleté nakažení může procházet kontrolou? Nebo to záměrně nějak maskují a vědomě lidem prodávají? Protože nevěřím, že by si toho nevšimli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.11.2018 8:16

Podle toho, že je hlavní kořen čistý soudím na vyhojené požerky od drátovců. Obdobně asi to posoudil ÚKZÚZ, protože jinak by nevydal návěsky na stromky a ta by nemohly jít do prodeje.

V rámci předběžné opatrnosti můžete zkrátit boční kořeny i na cca 1-2 cm s tím, že kotvící funkci je potřeba bezpodmínečně nahradit uvázáním ke kůlu (i v případě zákrsku, kdy se často kůl vynechává).

Odstříhané "vzorky" pak můžete odnést na SRS k určení choroby v laboratoři.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.11.2018 12:24

SfK: Neviem ako prebieha kontrola ÚKZÚZ predtým ako "vydajú návěsky", ale dovolím si zapochybovať o tom, že skontrolujú korene každého stromčeka. 

Čo sa týka tej verzie s drátovcami, nezdá sa mi že by strom na to reagoval spôsobom, aký vidno na fotke zadávateľa. Ja si myslím že to je bakteriálna nádorovitosť koreňov a pôvodcom je Agrobacterium tumefaciens.

Fotky bakteriálnej nádorovitosti na koreňoch hrušky sú na vlákne "Boule na kořenech".     IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.11.2018 14:09

Bez laboratorního ověření si z neostré fotky netroufnu takto striktně obhajovat nějaký závěr.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika