(Báječná) Bláhova oranžová reneta



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
29.9.2019 13:24

Chuť je přímo špičková, a jak říká Kamil, mimořádná už po utržení ze stromu. Můžu to jen potvrdit. Všechno dávno známá věc, přesto popularita této odrůdy nějak zvlášť nestoupá. Člověk by řekl, že chuť je na prvním místě, ale není. Přitom mně osobně menší plody naprosto vyhovují.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 228.26 (?), 6.10.2016 8:46

Jestli chcete mít hezká Bláhova jablíčka doporučuji:

  • když je jich na stromě mnoho malých, protrhávejte! A nebojte se toho. Menší, deformované, napadené plody patří pryč. A dělejte to průběžně, až téměř do sklizně, budete překvapeni, jak to funguje.
  • sklízejte opravdu až se má, tedy v polovině října i později. V mé zahradě je to poslední nesklizená jabloň. Je nutno vydržet. Změna ve zralosti je třeba letos poměrně rychlá - ještě před deseti dny byla slupka tuhá, chuť nic moc, včera jsem byl v sadu a strom je plný červených plodů a chuť je výborná. A protože jablka drží, ještě cca týden je tam nechám (soused sadař říká, že jablko za den naroste o 1 %)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 49.188 (?), 29.9.2019 10:16

Bláhovo oranžové mám z více zdrojů a pěstuji jej na různých tvarech a podnožích. Nalezení optimálních klonů a pěstitelských technologií potrvá ještě dlouho. Jablka velikostně dost varírují i v rámci jednoho stromku (na konci větví zmenšují), plodnost ve shlucích rovněž vyžaduje včasný zásah. Nicméně střední a větší plody s přiměřenou pracností dopěstovat lze. Letos jsou jablka mimořádně chutná už při utržení ze stromu


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.9.2019 13:24

Chuť je přímo špičková, a jak říká Kamil, mimořádná už po utržení ze stromu. Můžu to jen potvrdit. Všechno dávno známá věc, přesto popularita této odrůdy nějak zvlášť nestoupá. Člověk by řekl, že chuť je na prvním místě, ale není. Přitom mně osobně menší plody naprosto vyhovují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.242 (?), 21.12.2020 18:23
Dobrý den všem příznivcům této odrůdy. Jak dopadla letošní sklizeň? Stále se moc nekamarádí se strupovitostí? Přemýšlím, že bych tuto lahůdku přirouboval na jednu větev asi idaredu, nebo čeho vlastně, co sice dává dost velká žíhaná plošší žebernatá jablka, která celkem vydrží, ale ani v březnu mi moc nechutnají. Navíc jich půlka během září a října díky prasklým strupům shnije. Strom to moc rostoucí není, snad nebude ten slabší růst bláhovky vadit a rána se zacelí. Chtěl bych tuto delilatesu ochutnat, nikdo v okolí ji nepěstuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 24.12.2020 16:41

Co k tomu napsat. Vysloužilové prohnali Bláhovku komínem a tím to pro ně skončilo. Proč? Má přece malé plody a to se neodpouští. Já už jsem se tady nablahořečil Bláhovy oranžové renety dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.7 (?), 25.12.2020 11:24

blahovka u mna rastie silno ale este nerodila mam ju na mm106. mam nastepenu aj blahovu renetu (nie oranžova) druhym rokom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.40 (?), 25.12.2020 15:47

Mohu doporucit o blahove renete jsem   teoreticky vedel ale nezajimal jsem se o ni taky proc kdyz  jsou kazdy rok nove odrudy az v loni kdyz mi soused dal ochutnat par jablek velmi krehka   stavnata s vyrovnanou lahodnou chuti  ktera vydrzi az do unora zalezi jak je vlhky skep tak jsem si  ji letos nechal naroubovat tak uvidim   jaka budou jinak pisatele neznam nedelam mu zadnu reklamu ale je to muj osobni nazar  vasek5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 27.12.2020 17:28

Pan Bláha vyšlechtil i jné sorty jabloní. Bohužel jsem pro ně nenašel místo a přeposlal jsem rouby doktoru Vysloužilovi, jež hodnotil jejich plody slovy: Jsou chutnější než mnohé novější odrůdy. Možná, že je všechno uvedeno v tomto vlákně, už si nevzpomínám. Samozřejmě, že pokud chce někdo prodávat svoje přebytky na trhu, tak s malými plody neuspěje, na tož s názvy odrůd jako Československp, Růžena Bláhová nebo Táborita. Takové Enterprise nebo Crimson Crisp, to by se jistě jinak prodávalo. Co se týče pána jehož příspěvek zmizel a který chtěl nějaké křížence „koxovatelné“ renety, tak já mám pouze Coxovu renetu, Bláhovo oranžové a Kidd´s Orange. Ze slavného křížení Coxova reneta x Golden Delicious se asi nejvíce proslavil Šampion, záhadný Dukát (někdo ho chválí, jiný ho už dávno přerouboval) a Denár. Ten Denár je asi největší propadák, ale například pan Kaněra si ho chválil. Jak píše předřečník, tak Bláhova oranžového si taky cením taky pro jeho vyrovnanou výraznou chuť, na rozdíl od Cox remety, která je zřejmě náročnější a často bývala bez typické příchuti. A co se týče reklamy na staré odrůdy, tak té není nikdy dost, na rozdíl od všelijakých novinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.242 (?), 28.12.2020 13:36
Dobrý den. S nedostatkem místa se tak trochu potýkám i já. Zatím bych zkusil tu oranžovou renetu. A dr. Vysloužilovi napíšu o ten Dukát, neb Šampiona znám. S tou koxovatelnou renetou jste mne pobavil. Sice je to starší odrůda, ale to uhlí bych věřil spíše Míšeňskému nebo Gdaňskému hranáči. :-) No a při výrobě koksu vzniká též dehet a jeho zpracováním získáme kromě jiného kreosot, jímž se napouštějí pražce. Na rány na živém dřevě je ale předpokládám nevhodný. Abych mohl zkoušet různé chutě, rád bych prve zajistil zbytku rodiny dostatečné zásobení jablky. Zatím jsem ve stavu, že se všechno učím, koneckonců je to důsledek korony, že jsem začal pomáhat na zahradě. Problém vidím v husté výstadbě přestárlých nemocných krsků. Tyto rostou a neplodí. Tak jsem na volná místa vysadil pár nových stromků a čekám, až zaplodí, abych mohl dát některé shnilotiny pryč. No a čisteckému se můj pokus o prosvětlení vůbec nelíbil, takže opravdu musím na technice zapracovat, aby něco vyrostlo. Pod některými stromy vznikla na základě lenosti lítat s posekanou trávou do plného kompostu bezplevelná kola, do kterých jsem zapracoval i vápenec, tak uvidím. Má bláhovo oranžové nějaké specifické nároky na řez vhledem k charakteru růstu? Jestli se může seřezat více, jako Šampion, nebo jestli musím v pozdním jaru a v létě větvičku po větvičce, jak to předpokládám u čisteckého.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 29.12.2020 10:07

Zapomněl jsem možná na nejlepší produkt křížení Coxova reneta x Golden Delicious odrůdu DESERT. U mě je to ale s otazníkem. Letošní Deserty na Vysočině byly na tuto oblast relativně sladké, ale do chuti Desertu od MV to mělo hodně daleko. Pokud se ukáže, že chuť je nestablní, tak to nebude žádná výhra. KIDD´ S ORANGE (Red Delicious x Coxova reneta) a BLÁHOVO ORANŽOVÉ (Coxova reneta x Wagenerovo) jsou totiž jedno jako druhé a to prakticky vždy. Ovšem na Východolabské tabuli, nikoliv na Hornosvratecké vrchovině. S odrůdami CAROLA (semenáč Coxovy renety),  CLIVIA (Oldenburgovo x Coxova reneta) a ALKMENE (Oldenburgovo x Coxova reneta) nemám žádnou zkušenost. Pak je tady ŠVÝCARSKÉ ORANŽOVÉ (Ontário x Coxova reneta) a AURALIA (Nordhausenské x Coxova reneta). Švýcarské oranžové se dá sehnat ve starých odrůdách e-shopů. Auralia mě letos překvapila nepatrnou renetovitou příchutí pouze v malých plodech, což je zvláštní. Jinak je pouze příjemně navinule sladká bez příchuti. Co se týče růstu, tak rouby Bláhova oranžového rostou dost slabě a to třeba i na jedné z hlavních silných větví u Kidd´s Orange.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika