(Báječná) Bláhova oranžová reneta



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?)
19.9.2012 22:54

Krásné plody pane Petře.Bláhovku jsem nikdy neochutnal, dle objektivních recenzí z dřívější doby to musí být chuťovka.Fenomén dnešních zahrádkářů, mít jako první kdejakou novinku aniž by měli objektivní informace o její kvalitě a zdravotnímu stavu pěstování má za následek mnohé zklamání.Viz.baleríny, duetta jabloně, nový hit Redlove. Skoro nikdo neví jak chutnají, jak se zprávně pěstují ale mají je první.Zato vám obchod naservíruje luxusní ceny.To je taky většinou poslední vzpomínka na kvalitu.Starší, ověřené a chuťově vynikající odrůdy nejsou v módě.Já jdu raději cestou kvality a prověřených odrůd než nevyzpytatelné kvalitě novinek, které za 8 let zapadnou ale svůj marketingový účel splnily.Možná nám příroda to nejkvalitnější už dala a my bláhově zapomínáme na jejich kvalitu a vymýšlíme kdejaké neduhy (neprávem) abychom ospavedlnili to nové a údajně vynikající.Některým stačí pouze slovo "rezistence" a mají o kvalitě jasno.Neberte to nikdo osobně.Je to jen taková úvaha na pozdější nářky které se tu stále častěji s odstupem vyskytují.  - Mičurin II

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 15.12.2011 9:17, zobrazeno: 70280x

Kdysi, před lety, když jsem se ještě o ovocnářství nezajímal, ochutnal jsem plod Bláhova oranžového a prohlásil jsem:  Tak tohle je nejlepší jablko, které jsem kdy jedl. Proto vážení přátelé, každému doporučuji, aby jej ochutnal. Přidávám fotografie z knihy Příběhy slavných odrůd, kterou zde již někdo myslím použil. Fotografie Bláhova oranžového měl v některém ze svých příspěvků pan Vysloužil.






Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 15.12.2011 15:16

      Iluze z mládí jsou krásná věc a je možná dobře si je chránit před realitou. Pěstoval jsem Bláhovo oranžovou hezkých pár let, První tři plody byly ještě v říjnu jak brčál zelené, ale další sklizně se už pěkně vybarvovaly. Výborná chuť Coxovky je naředěná Wagenerem, který je u méně osluněných plodů více cítit. Charakteristický velmi vzpřímený růst, silný sklon ke střídavé plodnosti se zdrobňováním plodů při nadúrodě, na druhou stranu dobrá odolnost proti chorobám a když ne výborná, tak určitě velmi dobrá chuť a co je velmi podstatné - dlouhé období skladovatelnosti. Odrůda možná ne zcela vhodná do hypermarketů, ale pro drobné pěstitele podle mne stále vhodná a vděčná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.12.2011 17:17

Ty důvody, které uvedl pan Radouš mě vedou k tomu, že stále držím na zahradě poměrně velký strom Bláhovky. Je pravda, že kdyby tam nestál, asi bych už nový nevysadil. Ten vzpřímený růst nední ideální a plody jsou u nás vysloveně malé, prakticky neprodejné. Zato se dobře skladují, dobře suší a skutečně dobře chutnají - jako jablka kdysi.
   Trochu se mi ale nechce věřit, že rodičem Bláhovky je skutečně deklarované Wagenerovo. Podívám-li se na jiné křížence Wagenera - Ontario či Idared, přijde mi divné, že tak výrazné rysy této odrůdy se najednou u Bláhovky neukázaly. JIstě, chromozomy se mohou pomíchat všelijak, ale Bůh ví, co se mohlo stát na zahradě pana Bláhy v těch pohnutých květnových dnech. Jasno by samozřejmě vnesla DNA analýza, ale tu asi nikdo, již vzhledem k ústupu odrůdy ze slávy, provádět nebude. Mně se zdá, jakoby druhým z rodičů bylo Oldenburgovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.146 (?), 15.12.2011 17:33

Zdravím ikdyž jezdím každy den přes Libovici Blaha už nám to nepoví jen jeho dcera ale ona nešla v jeho šlépějích

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 15.12.2011 19:07

Snad se někdy najde čas na rozluštění těchto záhad.Ale : buďme rádi, že přišla na svět.Tak, jako mnohé písničky či pohádky.Je to naše "domácí kouzlo".  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 16.12.2011 18:33

Přiznám se, že jsem natolik věřil pomologiím, že mne ten Oldenburg nenapadl ani ve snu. Fakt je, že tvar Bláhovky nemá s plochou Wagenerkou nic společného, i když zas ta trvanlivost.... O chuti už mluvit nebudu, už je to dost dlouho, co jsem obě odrůdy jedl. Ale je to přece úplně jedno, hlavně, když se povedla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 19.9.2012 17:14

A jsem tady opět po roce s Coxovou renetou a jejími kříženci. Škoda, že není žádný sběratel těchto všemožných kříženců. K těm nejnovějším patří Pinova (Golden Delicious x Clivia), kterou tady velmi chválil pan Paľo. Ovšem kde je teď panu Paľovi konec. Já mám ovšem jinou otázku, a to, do jaké míry je možno podtrhnout "báječné" Bláhovo oranžové, abych nepřišel o jeho pozdější vyjímečnou příchuť po Coxově renetě. S odrůdou Kid´s Orange mám zkušenost takovou, že jeho plody lze podtrhnout ve zdejších podmínkách i na začátku září a jeho jedinečná příchuť se časem dostavuje celkem bezpečně. A je zajímavé, že se dostavuje i u většiny hůře vybarvených plodů, které jsou prakticky bez červeného žíhání. Kolikrát byly plody aromatičtější, než mnohem lépe vybarvené kupované plody z blízkého ovocného velkosadu. To je příjemné zjištění. Takže co Vy na to, vážení přátelé? Škoda středního nejsilnějšího výhonu, který se mně z roubu vylomil, protože jsem zanedbal jeho stabilizaci a nevydržel nadměrnou zátěž plodů. Musím konstatovat, že někteří lidé, jako např. já se z vlastních chyb poučit nedokáží, viz v minulosti celý vylomený roub Dukátu, jehož plody jsem ani neochutnal.

Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Bláhova oranžová reneta (18.9. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 19.9.2012 22:54

Krásné plody pane Petře.Bláhovku jsem nikdy neochutnal, dle objektivních recenzí z dřívější doby to musí být chuťovka.Fenomén dnešních zahrádkářů, mít jako první kdejakou novinku aniž by měli objektivní informace o její kvalitě a zdravotnímu stavu pěstování má za následek mnohé zklamání.Viz.baleríny, duetta jabloně, nový hit Redlove. Skoro nikdo neví jak chutnají, jak se zprávně pěstují ale mají je první.Zato vám obchod naservíruje luxusní ceny.To je taky většinou poslední vzpomínka na kvalitu.Starší, ověřené a chuťově vynikající odrůdy nejsou v módě.Já jdu raději cestou kvality a prověřených odrůd než nevyzpytatelné kvalitě novinek, které za 8 let zapadnou ale svůj marketingový účel splnily.Možná nám příroda to nejkvalitnější už dala a my bláhově zapomínáme na jejich kvalitu a vymýšlíme kdejaké neduhy (neprávem) abychom ospavedlnili to nové a údajně vynikající.Některým stačí pouze slovo "rezistence" a mají o kvalitě jasno.Neberte to nikdo osobně.Je to jen taková úvaha na pozdější nářky které se tu stále častěji s odstupem vyskytují.  - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.9.2012 22:29

Nikdo mně zatím neporadil, do jaké míry lze podtrhnout Bláhovky, abych nepřišel o jejich typickou příchuť. Ovšem hmyz tentokrát nepracuje pro mě, jako v případě probírky Presidentu, ale naopak a zcela zřetelně proti mé snaze o jejich dopěstování. Jestli se mnou budete souhlasit, to nevím, ale viděl jsem bohatý, ale přestárlý plodonosný obrost na Wagenerově a velmi podobně vypadající na mém roubu Bláhova oranžového. Přírůstky skoro žádné i v neplodném roce. Jenom to připomínám v souvislosti s pochybami, že Bláhovo oranžové nepochází z křížení odrůd Coxova reneta a Wagenerovo. Takže určitá podobnost Wagenerova a Bláhova oranžového by tady byla. Myslím tím ten podobně vypadající plodonosný obrost se slabými přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.9.2012 8:36

Typickou a nejlepší chuť Bláhovky dají (asdpoň u nás) plody plně vyzrálé, sklizené co nejpozději. Je možné, že o něco dříve sklizené plody v dobrém sklepě vydrží o něco déle, ale sám to nemohu potvrdit (ve sklepě mám na podzim příliš teplo).
   Růst Bláhovky je typický nasazováním výhonů v ostrém úhlu (větve kolmo vzhůru vedel sebe, což je potřeba upravovat řezem.
   Pro všechny renety včetně Coxovy je typický plochý tvar plodu, který je širší než vyšší. Wagenerovo je rovněž širší, navíc opatřeno žebry. Naopak Bláhova or. tvarem renetu nepřipomíná, má plody kulovité některé dokonce spíš vyšší. A bez žeber. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika