Aké odrody jabloní?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 182.44 (?) 
22.9.2017 14:08, zobrazeno: 25884x

Dobrý deň,

chcel by som vás poprosiť o radu. Túto jeseň mám v pláne vysadiť zhruba 20 ks jabloní. Oblasť trnavsko, prevažne hlinitá černozem, nadm. výška cca 150 m, ročný úhrn zrážok 500-600 mm. Doteraz som mal vysadené odrody Jonagored, Angold a Braeburn (vek 4-5 rokov) prevažne na podpníku MM106, no rast a vitalita stromov bola v posledných 2 rokoch neuspokojivá. Stromy boli v zatrávnenom sade pod kvapkovou závlahou s možnosťou prihnojovania. Rozhodol som sa nahradt ich inými odrodami, ideálne odolnými voči chorobám. Mám 2 otázky:

1. Čo by ste mi odporučili (odroda+podpník)? Vzrast stromov skôr nižší, okolo 3 metrov. Časť jabĺk by bola určená na jedenie a časť na muštovanie.

2. Časť stromov by som chcel posadiť aj v blízkosti potoka (zhruba 10 m od koryta). Tu by som ocenil hlavne nízke nároky na celkovú starostlivosť, stromy by boli pestované skôr extenzívnym spôsobom. Bola by to v podstate taká malá divoká alej a plody by boli primárne určené na muštovanie. Opäť tá istá otázka, aké odrody a podpník by ste odporučili?

Za odpovede vopred ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.115 (?), 22.9.2017 18:45
Ad 1: Na pestovanie jabloní máte takmer ideálne podmienky. Ak chcete výšku do 3m, tak podpníky M26, M9, maximálne MM106. Mne sa osvedčili viaceré odrody, ale záleží aj od Vašich plánov, tie Ste len trochu načrtli. Vhodné je mať jablká počas celej sezóny. Z letných sa mi osvedčil Piros, z jesenných Merkur, Desert, zo skorých zimných (skôr neskoro-jesenných) Rubín (alebo jeho mutácia Bohemia), Gold Bohemia, Gala, Rajka, Rubinola, Rozela. Zo zimných a dlho skladovateľných predovšetkým Admiral, Fuji (červené klony - napr. Kiku 8, Fubrax, Zhen Aztec), Sirus. Sľubne sa ukazuje Lucy či Ligol. Ak máte radi sladké aromatické jablká, tak Red Delicious alebo niektorý z jeho klonov (Red Cap, Red Chief, Starking, Starkrimson). Možností je veľa, staré chuťovky ako Golden Delicious, Jonathan či Coxova reneta Vám odporúčať nebudem, nie sú to rezistenty, ja si ale bez nich záhradu predstaviť neviem. Tiež uznávam Jonagored, aj keď to rezistent tiež nie je. Ad 2: Volil by som staršie odrody na bujnejších podpníkoch a vyššie tvary. Na muštovanie sú vhodné najmä odrody ktoré majú v chuti aj kyselinky, mušt zo sladkých jabĺk býva fádny. Za vhodné by som považoval napr. Boskoopské, Jaderničku moravskú, Croncelské, Boikovo, Ontario, Gravštýnske, z novších Vanda a Melodie. Výborný mušt vraj býva zo starých tzv. cídrových odrôd ako je napr. Hagloe Crab, tie ale nie sú bežne dostupné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.73 (?), 23.9.2017 8:45
Ešte raz vďaka. Ono je asi aj dosť dôležité, aká konkrétna odroda sa skombinuje s akým podpníkom. Mám už zopár stromov (Rajka, Rubinola, Topaz) vysadených na M9 a rast majú pomerne bujný, vo veku 3 rokov majú okolo 2-2,5 metra. Naopak, vyššie spomínané odrody Jonagored, Angold a Braeburn nedosahovali ani na MM106 uspokojivý rast. Z toho, čo Ste uviedli vidím ako pre mňa perspektívne odrody Rajka, Rubinola, Fuji, Rubín a skúsil by som hádam aj ten Merkur. Veľmi zaujímavo vyzerá Admiral, no v mojom okolí ho nikto neponúka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.74 (?), 23.9.2017 17:10
Na mušt by bol zrejme vhodný aj Jonalord. Plody sú veľké, šťavnaté a kyslastej chuti, síce som ho na mušt neskúšal, ale myslím že by sa hodil. (Na foto sú plody Jonalordu k dnešku, je to neskorá odroda). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.44 (?), 27.11.2017 14:15

Tak nakoniec som vysadil nasledovné odrody:

4x Topaz na MM106

3x Rubinola na J-TE-H

2x Heliodor na MM106

1x Fuji na M9

Na semenných podpníkoch zase odrody 2x Boikovo, 2x Jaderničku moravskú, 2x Perménu zlatú zimnú, 2x Smiřické vzácné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 7.2.2018 21:37
Niektoré odrody jabloní a ich pôvod (rodičovské odrody) - viď foto. V zozname sú staršie i novšie sorty, možno to niekomu pomôže v rýchlom zorientovaní sa. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.213 (?), 4.3.2018 12:26
Odrôd jabloní je obrovské množstvo. Vyberáme si podľa rôznych kritérií. Ak by sme brali do úvahy len farbu, tiež máme rôzne preferencie. Mne osobne sa najviac páčia červené jablká. Ale aj žlté, zelené, oranžové, ružové, fialové či pruhované sú nádherné. Na fotkách sú jablká rôznych farieb, aj rôznej škály červenej farby. Každé z nich má niečo do seba. Aké jablká (farebne) sa páčia Vám? IH. (Ak by sa niekto nudil, môže skúsiť týchto 15 rôznych odrôd identifikovať).















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.23 (?), 8.2.2018 7:29

Pane Hlavatý, připojuju se s prosbou o seznam hrušní, které jsou nejvhodnější z hlediska rodivosti a odolnosti.

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 8.2.2018 12:39

Honza: Ja záhradkárčim v takmer ideálnej oblasti pre pestovanie hrušiek, preto vo výbere odrôd nie som ničím obmedzovaný. Rodivosť nie je pre mňa podstatná, sústreďujem sa na kvalitu. Pri bežnej striedmej chemickej ochrane hrušky u mňa netrpia chorobami, takže odolnosť tiež nejako zvlášť neriešim.

Váš výber odrôd musí zohľadňovať polohu/lokalitu Vašej záhrady, kvalitu pôdy, vlahové pomery, prístup slnka...  Aby som Vám ale poskytol aspoň nejakú informáciu, uvediem ktoré odrody mám momentálne v záhrade:

Williamsova, Clappova, Williamsova červená, Harrow Delight, Boscova, Dicolor, Mramornaja, Nojabrskaja, Abate Fetel, Lucasova, General LeClerc, Hardyho, Hardenpontova, Erika, Bieloruská, Bohemica, Kumoi, Nijisseiki.   Z nich ešte nerodili (mladá výsadba): Mramornaja, Abate Fetel, General LeClerc, Hardyho, Hardenpontova a Bieloruská. S tými čo už rodili som spokojný. K nim treba priradiť aj Konferenciu - tú som vykopal len teraz na jeseň, ale iba preto že jej dozrievanie koliduje s Boscovou (a prednosť musela dostať Boscova, tá je u nás bezkonkurenčná).    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.3 (?), 8.2.2018 12:57

Take se pripojuji s prosbou    jake svestky na chut a hlavne na paleni predem dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika