Admirál, Sirius, Meteor



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 164.198 (?) 
17.6.2016 23:50, zobrazeno: 43557x

Dobrý den, 

potřeboval bych poradit. Na podzim hodlám dokoupit dvě jabloně do mé sbírky. Jedná se buď o Admirál, Sirius či Meteor. Chtěl bych se zeptat, které dvě odrůdy byste si vybrali z těchto tří. Jde mi pouze o to, kdyby jste měli na výběr 2 kusy a měli tyto 3 možnosti. Podle různých recenzí jak zde, tak z jiných zdrojů předpokládám, že všechny tyto 3 odrůdy jsou velmi dobré, ale mám už pouze dvě volná místa.

Na závěr jenom napíšu, že mám na zahradě již tyto odrůdy: Golden, Gold Bohemia, Gala, Melodie, Gloster, Jonagold, Selena, Nabella, Julie, Bohemia, Red Delicius a minulý rok jsem koupil Angold, Blaník a Melrose

Tak možná podle toho, které dvě by se více hodili k doplnění či hlavně podle zkušeností, které máte vy. Jinak bydlím kousek od Pardubic, takže nadmořská výška okolo 230 m.n.m. 

Předem děkuji za Vaše názory a tipy. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.127 (?), 18.6.2016 0:08
Podľa tej skladby odrôd Vám chýba dlho skladovateľné žlté jablko (Golden Del. ním pri všetkej úcte nie je). Takže Sirius. Pri rozhodovani medzi Admiralom a Meteorom by som volil jednoznačne Admiral (vyššia odolnosť voči chorobám, extrémne dlhá skladovateľnosť, podľa mňa aj o niečo vyššia kvalita, aj keď aj Meteor je kvalitná sorta). Takže moja voľba "If I were you" by bola Sirius a Admiral. P.S.: Zrejme Ste už rozhodnutý spraviť výber z týchto 3 odrôd, ale zvažoval by som ešte Rubinolu a Topaz. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.150 (?), 18.6.2016 5:40

Admiral trpi horkov pehovitosťou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 18.6.2016 7:29
U mňa Admiral horkou pehovitosťou netrpí (čo neznamená że inde to tak byť nemôže). Dokladom sú fotky v mojom príspevku z 3.6.2016 na vlákne Topaz neprekonaný - je na nich Admiral zo začiatku júna. Pestujem jablone desiatky rokov, ale nikdy som nevidel jablko v júni v takom skvelom stave. Ale nechcem sa opakovať a ani byť obvinený z reklamy, jednoducho len referujem svoju skúsenosť. Nikomu nič nevnucujem. Ešte k Meteoru: za jeho najväčšiu slabinu považujem nízku odolnosť voči chrastavitosti, čo pri pestovaní v oblasti, kde jej tlak býva silný, je dosť významný hendikep. Väčší než sklon k pehovitosti, keďže to znamená viac chémie. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 18.6.2016 16:23

Jak strupovitost tak hořká pihovatost jsou velmi závažné choroby.Zatímco strupovitost se tu používá jako strašák tak hořká pihovatost jako spalničky.Strupovitost eliminujete integrovanou ochranou ale co s tou hořkou pihovatostí?Používám Ca postřiky ale mnohdy nepomáhají tak ja by si člověk představoval (viz.loňský výskyt na Rozele a Bohemii),jak chcete donutil pěstitele provádět letní řez který přispívá ke snížení hořké pihovitosti.Jak si asi pěstitel poradí po delším suchu s vydatnými srážkami což tato fiziologická porucha přímo zbožňuje ke svému vývinu.A to nejhorší, lidé ani nevědí že to tak je a slepě věří.- Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 24.6.2016 20:06
Golden Delicious - ešte na tému chrastavitosti. Tlak choroby je pri terajšom vlhkom a teplom počasí veľký. Napriek 4 fungicídnym postrekom (Talent, Zato, Topas, Chorus) je časť listov (foto 1) a plodov (foto 2) postihnutá. Golden navyše ako bonus ešte pridáva svoju odrodovú špecialitu - žltnutie listov (foto 3), ktoré s chrastavitosťou nesúvisí. Na porovnanie pridávam pohľad na Heliodor, odolnejšieho potomka Goldenu. Ten má listy (foto 4) aj plody (foto 5) úplne v poriadku, napriek tomu že dostal len 1 postrek. Keď si zrátam tú prácnosť a financie k počtu postrekov a na druhej strane výsledok, tak sa pýtam sám seba, načo tam ten Golden vlastne mám. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.6.2016 10:16

Taky mám pár odrůd, se kterými se nedovedu ani nehodlám rozloučit, třebaže strupovitostí odolávat neumějí. Rubíny a Bohemie, Lord Lambourne, James Grieve, Fantazia, Desert a další. Někdy jsou postiženy víc, jindy méně, Letošní rok bude asi patřit k těm horším. Dosud jsem se u jabloní obešel bez chemie, nevím, jestli se mi to letos nevymstí.
    Goldena jsem zrušil před víc než 20 lety. Hlavním důvodem, ale nebyla citlivost ke strupovitosti, nýbrž nesplněné nároky na teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.255 (?), 25.6.2016 10:25
U mňa Golden to teplo má. Budem sa s ním trápiť aj naďalej. Spolu s Jonathanom sú to jablká môjho detstva, takže z nostalgie patria do "kasty nedotknuteľných" :-) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 25.6.2016 12:26

To je výborná zpráva, pane 252.217 o tom Meteoru, klobouk dolů. Já jsem si ho minulý rok narouboval, ale teď vidím, že možná zbytečně. Hledám spíš nenáročné odrůdy jako je Topaz, které bez probírek a chemické ochrany dávají plody sice menší velikosti, zato až neuvěřitelně VYROVNANÉ a pro mě výborné chuti. Právě ta chuťová vyrovnanost všech plodů je senzační. Stejně tak jako třeba Bláhovo oranžové, nebo snad Kidd´s Orange. Zajímavá je poznámka pana Vinšálka o tom, že z Holovous nic mimořádného ještě nevzešlo. Vypadá to, že se nedá nic mimořádného čekat ani od té vychvalované Rucly. Naděje vkládám do toho Admirálu, Siriusu, Merkuru. Kdo má na zahradě místo a je ve vhodné poloze, tak proč nezkusit Meteor, jasná věc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?), 3.7.2016 14:44
K téme chrastavitosti. Prezentujem stav jabĺk niektorých odrôd na začiatku júla 2016. Iba suché (foto)fakty, bez akéhokoľvek komentára či analýzy z mojej strany. Uvádzam 7 "nerezistentov" a 7 "rezistentov". Dokončenie je v mojom nasledujúcom príspevku, pretože počet fotiek v 1 príspevku je limitovaný. IH
Bohemia
Bohemia
Coxova r.
Coxova r.
Desert
Desert
Florina
Florina
Fuji
Fuji
Golden Delicious
Golden Delicious
Heliodor
Heliodor
Jonagored
Jonagored
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika