Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Souhlasím, že srnec by nadělal větší paseku - možná to jen započal a zima a choroby udělaly své.

   Co s tím, nevím, tak snad jen něco ze sadařské latiny :
S první pomocí u poškozené kůry jsem vloni na jaře (shodou okolností v této době)
nechtěně získal následující zkušenost - o které jsem do té doby jen slyšel.(kdo nechce, ať nevěří a svědomitý sadař ať už raději dál nečte)

   Na kůře jabloně jaderničky s kmenem o průměru cca 30 cm se koncem zimy "popásly" ovce a ožraly ji tak,
jak to umí jen kozy. Od 5-20 cm nad zemí chyběla kůra do výšky zhruba 1 metr - a to kolem dokola.
Prostě holé dřevo. Snažil jsem se pomoci, jak to jen šlo.

  Z jiné, bujně rostoucí jabloně, která si žádala ořez (Boikovo obrovské - snad) jsem uřezal 2 větvě
o průměru asi 5-7 cm a sloupnul z každé dva pásy kůry široke asi 3-4 cm. Byla míza, tak to šlo dobře.
   Potom jsem z kmene ořezal nadbytečné cancoury kůry a odshora jsem trochu odchlípnul kůru,
pod ní zastrčil jeden konec pruhu připravené kůry (ten konec jsem ještě pro jistotu oholil
od svrchní vrstvy až na zelené kambium) a přitloukl hřebíčky co byly po ruce (asi 3 cm dlouhými,
ale do dřeva jsem je zarazil jen asi 5-10 mm aby držely) a pak jsem ten pruh kůry přitloukl odshora dolů ve vzdálenosti asi 5- 10 cm a dole těsně při zemi opět zasunul pod kůru a přibil.
Dával jsem jen pozor, aby směr kůry nebyl opačně proti směru růstu stromu.
To jsem opakoval ještě 3x. Ze čtyř stran kmene tedy byly pruhy kůry a mezi nimi zůstaly široké pruhy holého dřeva.
To vše jsem jsem omatlal důkladně "balzámem cdd" (hlína z krtinců, jíl, ovčí hnůj, dřevěný popel, voda)
a nakonec obalil 2 vrstvami řídké (tzv "zemňákové") pytloviny a pevně ovázal drátem.
Nakonec jsem to vše omotal starým králičím pletivem (možná tím, kterým si mohl majitel ten strom obalit o rok dříve) a pevně znovu ovázal.
Musel jsem dávat pozor na trčící hřebíčky, ale jinak to šlo. Potom jsem stromu odlehčil o pár větví
a důkladně hadicí postříkal a promočil celou pytlovinu na kmeni. Ke kořenum jsem ještě vylil asi 200 litrů
vody (prostě naplnil barel a vyvrátil - toto prostříkání a zalévání jsem pak během jara a léta
opakoval asi pětkrát - vždycky, když jsem tam přijel).
Strom normálně nasadil listy a zakvetl - ale podezřele málo - jen 2 spodní větve.
Letos na jaře pučí a zdá se že to nejhorší má za sebou - bojím se že to zakřiknu a mám strach se pod tu pytlovinu
podívat (pak tu možná dám fotku). Prostě nechci s ní hýbat, dokud nebude nutné - uvidíme co dál.
Zkrátka, kde selže člověk, tam pomůže příroda.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika