Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Způsob roubování podnoží, o ktrerém probíhá táto diskuse se nazývá roubování v ruce. Pro mne je to nejlepší metóda, jak si vypěstovat ovocný stromek pro vlastní potřebu. Má několik výhod. Předně dělám to v zimě, kdy mám dostatek času. Do jara mi ve sklepě sroste podnož s roubem., ale nevyraší. Na jaře,  ihned po rozmrznutí půdy roubovance vyškolkuji na záhon a do podzimu mi vyrostou silné špičáky. Druhým rokem špičák zastřihnu v potřebné výšce a do podzimu mám krásný stromek. Postupuji následovně. Většinou v prosinci nakoupím nebo si nechám poslat certifikované podnože. / Sempra Litoměřice, VÚO Holovousy, soukromé podnožové školky... /. Sílu podnoží 10 mm a více. Podnože založím do kbelíku s vlhkým substrátem po svazcích. a dám do sklepa / Asi 5 stupňů /.Pokud podnože byly v matečnici množeny pomocí pilin, před založením je celé namořím v přípravku Switsch nebo Rovral. Objednám certifikované rouby, bázi zabalím do vlhkého hadříku, dám do mikroteňáků a rovněž uložím do sklepa.  Pokud použiji necertifikované rouby, snažím se dbát na to, aby byly ze zdravých stromů Někdy  od poloviny ledna můžu roubovat v ruce. Roubuji všechny ovocné druhy, mimo ořešáku vlašského / není to tak jednoduché / a broskvoně/ ty očkuji v srpnu /.  Výšku roubování volím min. 25 cm od krčku. Používám zásadně anglickou kopulaci. Rouby dělám dvou až tříočkové. Snažím se o to, aby síla podnože v místě roubování a roubu byla přibližně stejná. Pokud není, musí se krýt kambium podnože a roubu alespoň na jedné straně. Po naroubování celé místo zavážu roubovací páskou a voskem zatřu horní nezavázanou řeznou plochu na roubu. Roubovance uložím do sklepa do doby, než budu na jaře vysazovat.V řádku vysazuji 25 cm od sebe. Vyvazuji k bambusové tyčce. Nezapomenout včas odstranit roubovací pásku, aby se nazařezala.  Samozřejmně hnojím, odpleveluji, pokud mám možnost tak zalévám a provzdušňuji půdu. Ve druhém roce na jaře před rašením si řezem zapěstuji potřebný tvar. Odměřím si potřebnou výšku rozvětvení koruny. Nad touto výškou odpočítám asi 6 pupenů, nad nimi další dva vyslepím. Nad vyslepenými pupeny nechám jeden nevyslepený a nad ním špičák seříznu.  Do podzimu mi vyroste pěkný výpěstek většinou se 4 až 6 ti postranními výhony v tupém úhlu. Z vrchního pupenu vyroste terminál. Je více způsobů zapěstování koruny, ale to snad někdy příště. Přeji mnoho úspěchú. Mirek Přasličák

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika