Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Aby ste vedeli koľko vápna/vápenca dať, mali by ste vedieť aké je teraz pH pôdy a od toho sa odraziť. Ak to neviete, tak ťažko radiť konkrétnu dávku. Sú na to tabuľky (nemám ich po ruke) - berie sa do úvahy pôdny druh (ľahká-ťažká pôda), východiskové pH pôdy, ročný úhrn zrážok (dochádza k vyplavovaniu vápnika pri nadmerných zrážkach), zatrávnený pozemok/nezatrávnený, je tam viac faktorov... ale možno vám trochu pomôže, že maximálna odporúčaná jednorazová dávka vápenca pri dávkovaní na plochu je, ak sa nepletiem, 1 kg/m2 a ak namiesto vápenca použijete pálené vápno, tak polovica z toho - 500 g/m2. Max. dávka je odvodená asi z toho, že pri vyššom dávkovaní ako 1000g/500g môže dôjsť k nehomogénnemu rozdávkovaniu vápenca/vápna a tým môže dôjsť k lokálnemu prevápneniu. Ak je potrebná dávka vyššia ako max. možná jednorázová, tak sa dávkuje v 2 krokoch, na jeseň a skoro na jar, ale dôležité je vedieť terajšie pH pôdy, aby ste vedeli na čom teraz ste. A dávky sa tiež násobia počtom rokov do ďalšieho vápnenia. Tiež som bol dosť prekvapený, že to vápnenie nie je len tak, keď som si o tom niečo zisťoval, lebo tiež som riešil podobný problém ako Vy. Na ľahších pôdach sa odporúča vápniť vápencom, na ťažších paleným vápnom. Keď už chcete vápniť takto naslepo, tak na vašom mieste by som určite nedával max. možnú jednorázovú dávku, aby ste to náhodou neprevápnili, čo tiež nie je dobré. Jablone majú rady mierne kyslé pH... Ja by som na Vašom mieste pridal možno tak (odhad) 300-400 g/m2 paleného vápna resp. dvojnásobok vápenca. Možno vápenec bude aj lepší, lebo pôsobí pomalšie/pozvoľnejšie, takže nie je taký agresívny ako palené vápno. Nechal by som to zapravené tak 15-20 cm pod povrchom a pri najbližšej príležitosti by som si nechal stanoviť pH pôdy. Igor

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 17 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika