Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň,

po návrate z 2-týždňovej dovolenky som našiel mladý stromček jablone neznámej odrody (strom zdedený po predchádzajúcom majiteľovi) v takom stave, že strom nemá na sebe už v podstate žiadne listy, všetky uschli a opadli, strom vypadá ako metla na ktorej zostali visieť iba jablká a možno jeden zvädnutý letorast so zvädnutými, už hnedými listami. Strom vyzerá ako vyschnutý, mám z neho taký dojem, že asi mu už nebude pomoci. Fotku bohužiaľ nemám, lebo neboli vhodné podmienky na fotenie, môžem priložiť neskôr. Dám špekulatívnu otázku: Môže byť za tým bakteriálna spála? Našiel som na internete info, že bakt. spála sa šíri v teplom a vlhkom prostredí. V našej lokalite kde mám záhradu, podľa dlhoročnej štatistiky SHMÚ spadne ročne asi 850 mm zrážok. Zrážky priamo vo svojej záhrade meriam zatiaľ iba 3. mesiac, záhradu mám pár km od zrážkomernej stanice. Vyzerá to tak, že moje merania úhrnu zrážok sú v súlade s dlhoročnou štatistikou zrážok za jednotlivé mesiace, takže máme aj priamo u nás na záhrade dosť vlhko a navyše tento rok je tu aj veľmi teplo. Asi ideálne podmienky na hubové ochorenia?!? Stromček ešte budem obhliadať. Na čo sa mám zamerať pri obhliadke? A čo so stromčekom - Vykopať a preventívne spáliť? Nejaké ochranné opatrenia voči ďalším jabloniam treba prijať, alebo zatiaľ iba čakať, či sa ešte objaví obdobný prípad u inej jablone? Záhradu mám 2. rok, zatiaľ som ničím fungicidným nestriekal, snažil som sa výpar zvýšiť častejším kosením. Mám začať na jeseň po opade listov striekať sad preventívne Kuprikolom? Striekanie jabloní po odkvete meďnatými prípravkami sa uvádza aj ako ochranné opatrenie proti bakt. spále. Mnou zdedené stromy na záhrade sú všetky porastené lišajníkmi, oslabené stromy napadala aj nectria cinnabarina (u jednej jablone uschla polka koruny), tiež jeden starý vysokokmeň jablone, neviem odrodu, má rakovinu, množstvo jabĺk v tejto mojej 1. sezóne (minulý rok takmer všetko zmrzlo) trpí chrastavitosťou - asi nie vhodné odrody do našich podmienok, budem postupne obmieňať za rezistenty... Hubovým patogénom sa proste u nás darí. Nechcem to nejak dramatizovať, ale asi musím niečo podniknúť, aby mi to pomaly nekántrilo jeden strom za druhým. Čo poradíte? Ďakujem. Igor

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika