Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
K tej "hvězdné serii": Trochu by som to najprv lingvisticky usporiadal. Jednu skupinu by som nazval VESMÍRNE odrody (je to širší pojem ako hviezdne, predsa len planéty a ich mesiace nie sú hviezdy). Sem môžeme zaradiť odrody: Sirius, Luna, Merkur, Orion, s privretím oka aj Meteor, Goldstar či Sunlight. Ďalšou skupinou by mohli byť DRAHOKAMOVÉ odrody: Opál, Heliodor, Topaz, Rubín, Ametyst, Diamant, snáď aj Diadém. Predpokladám že pán Kaněra mal na mysli žltoplodé novšie odrody, teda Sirius, Lunu, Opál, Heliodor a Orion. Z nich sa môžem vyjadriť (myslím že dosť relevantne) k Heliodoru, ktorý už nejaký rok pestujem. Strom má 7 rokov, je na MM111, sadil som ho ako tenučký špičiak, dnes je to vyše 4-metrový mohutný štvrťkmeň. Heliodor je veľmi úrodný, v r.2017 som obral 7 debničiek jabĺk. Veľmi dobre tvorí plodonosný obrast aj na podpníku MM111. Plody majú v plnej zrelosti krásnu zlatožltú farbu (názov odrody znamená niečo ako "zlaté slnko"). Typické plody sú na niektorých fotkách - sú mierne asymetrické, pri pohľade zhora nie kruhové, ale nepravidelne oválne. Väčšina plodov javí miernu rebernatosť, typická je hlboká kališná jamka zvlnená výraznými "svalcami". Šupka je hladká a mastnejšia, s dĺžkou skladovania mastnosť šupky stúpa. Lenticely sú nenápadné, bledohnedé. Chuť je podľa mňa len priemerná, sladkokyslá- cítiť v nej aj Topaz, kvality druhého rodiča Golden Del. nedosahuje ani náhodou. Plody vydržia aj do apríla (predposledné foto je aktuálne), ale vtedy už strácajú šťavnatosť. Zdravotný stav je excelentný, Heliodor je odroda pri ktorej výraz "rezistent" nie je len prázdnym slovom. Plody nepodliehajú ani skládkovým chorobám. Heliodor je aj vizuálne veľmi vydarená odroda, v r.2013 a 2016 zvíťazil v celoslovenskej súťaži o najkrajšie jablko (viď posledné foto), čo pri žltoplodej odrode je tak trochu malý zázrak. To ale netreba brať z pestovateľského hľadiska nejako vážne (asi ako vhodnosť víťazky súťaže miss na celoživotné manželstvo). Keby som mal Heliodor charakterizovať jednou vetou, tak by asi znela: Ak by bol chuťovo o niečo kvalitnejší, bola by to odroda jablone (takmer) bez slabín. IH
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika