Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Letos mráz zaúřadoval, tak nebylo možné u některých odrůd blíže prozkoumat jejich plody.
Každopádně mě zaujalo pár odrůd:
• Priam
• Neznámá pozdně letní (možná raně podzimní) - bohužel cedulka byla nečitelná
• Norfolk Royal
• Neznámá odrůda podobná Coxově renetě

Priam – docela líbivé jablko, opravdu bez známek strupovitosti. Chuťově zajímavé. Chce to odrůdu více prozkoumat.

Norfolk Royal – detektivní práce s hledáním cedule a následné luštění názvu se vyplatilo. Starší anglická odrůda, v zahraničí i dnes ještě občas pěstovaná; strupovitost byla jen na některých plodech a spíše slabá; plody na stromě krásně zářily světlejší sytou červení, slupka mastnější, dužnina oproti většině odrůd hutná. Chuť po utržení dobrá, ale po cca jednom měsíci uležení výborná – dost mě připomínala odrůdu Akane, trochu možná také Grávštýnské. Překvapivě byla nejlepší v soukromé podzimní degustaci, kde jsme měli 12 odrůd (některé tedy i zimní, které by asi byly chutnější později) a hodnotili pouze chuť. 

Neznámá pozdně letní (raně podzimní) - silně voňavé jablko s narůžovělou částí dužniny, chuťově výborné

Neznámá odrůda podobná Coxově renetě – pár stromů, které tvořily „mezivložku“ (snad jako opylovače?) mezi řadami Spartanů na jedné straně a Idaredů na druhé (Spartany a Idaredy s minimem plodů (mrazy) a co zbylo bylo silně strupovité); tato odrůda až na výjimky bez projevu strupovitosti, pěkná úroda; plody střední až větší, žlutá překrytá červení s výrazným žíháním, dužnina nažloutlá, konzistence připomínající třeba odrůdu Rubín, chuť kořeněná připomínající Coxovu renetu (dokonce podle vyobrazení z jednoho e-shopu, které stromky prodává, to na Coxovu vypadá). Coxovky, které jsem ochutnal ale chutnaly trochu jinak.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika