5 TOP odrůd jabloní



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 166.118 (?) 
1.12.2017 16:48, zobrazeno: 66686x

Už jsem tady přečetl mnoho názorů na mnoho odrůd sám už za půl století pěstování jabloní také nějaké zkušenosti mám. Tak zkusím položit otázku, která se mi zdá zajímavá. 

   Dejme tomu, že nemáte příliš velkou zahradu, takových je nás asi většina. Poloha je asi 350 mnm, půda spíše chudší, takové běžné podmínky, ani drsné podhůří, ani úrodné polabí. Chcete vysadit 5 jabloní, čtvrtkmeny, zatravněný terén, v kriticky suchém roce možnost závlahy nikoliv lacinou vodou. Uvažujme jednu jabloň letní (L), jednu podzimní (P), jednu zimní (Z) a dvě pozdně zimní (PZ). 

Moje volba: L Red Melba P Dezert Z Sirius PZ Topaz, Admirál.

Vím, že podobných otázek už tady bylo dost, ale třeba tento "kvíz" někoho inspiruje. R. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.193 (?), 1.12.2017 16:55

Průsvitné, Matčino, Rajka, Goldstar, Wagenerovo.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.14 (?), 1.12.2017 17:37

Nedá se na tuto otázku jednoznačně odpovědět. Potřebovalo by to podkategorie dvě.

Dobré jabloně a nutnost ošetřovat (chemicky) a dobré jabloně tedy přijatelně i chutné a bez chemického ošetření. Řeknu jména těch na kterých jsem se nějak zklamal (v našem kraji 450 mnm). Například Zvonkové (nešlo na odbyt), Spatan (příliš malé), Dukát výborné chuťove ale hořká skvrnitost, Prima (hezké ale krátká trvanlivost), Šampion (často rakovina), Bancroft (velmi trvanlivé a bez oštření ale ta průměrná chuť) a tak bych mohl pokračovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.12.2017 17:59

Jako tiskový mluvčí a znalec doktora Vysloužila bych mohl odpovědět za doktora Vysloužila. Takže z letních Discovery (případně Krasava), podzimní Desert (případně Lord Lambourne), zimní Bohemia (nepřekonaná) a pozdně zimní Admirál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.118 (?), 1.12.2017 19:02

Prosím, nedělejme z jednoduché otázky vědu. Máte pět volných míst, pro jaké odrůdy se rozhodnete? Rezistent či nikoliv, volba je na Vás. A že každá odrůda má svoje pro i proti - to je bohužel fakt, je to tak i při jiných životních volbách. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.12.2017 19:18

Petr to trefil přesně. Vyjmenoval jen čtyři, tak bych ještě přidal Rozelu, Angold nebo Delor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 53.62 (?), 1.12.2017 22:49

Piros, Fantasia, Rubinola / GD, Topaz, Admirál

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.12.2017 14:34

tak bych ještě přidal Rozelu, Angold nebo Delor.

U toho Deloru mě to překvapuje, zvlášť, když se shodneme na tom, že na Rubín z vyšších poloh Delor nemá. V nižších polohách by se tam místo Deloru určitě octl Sirius, Opál, Luna. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.118 (?), 2.12.2017 18:23

K otevření tohoto vlákna mne víceméně dovedla díky mrazům zcela nulová úroda jablek v letošním roce. Pár poškozených plodů Admirála jsem zkonzumoval ihned po utržení. Následně jsem nakoupil jablka poblíž Spáleného Poříčí a to odrůdy: Šampion, Spartan, Melrose, G.D., Sirius, Topaz, Angold a na jiném místě ještě Rajku. Velmi mne zaujal Sirius, není vůbec tvrdý, je křehký a velmi šťavnatý a lehká svěží kyselinka příjemným způsobem pobízí k další konzumaci. To je ovšem teď, na začátku prosince, kdy říz Topazu vyhovuje jen jedincům s plechovou h.... Skladovatelnost Siriusu asi nevyzkouším, příliš rychle ubývá. Zbývající odrůdy mne neoslnily, musel jsem se však přizpůsobit omezené nabídce.

    Jinak pozoruhodný je výběr odrůd paní Lídy, její věrnost starým odrůdám je obdivuhodná a sympatická, ač ji nesdílím. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.2 (?), 2.12.2017 19:45

1)Sadit letní jablka, když jsou tou dobou výborné, a celkem nenáročné švestky je plýtváním místem, časem, energií... a kdo letní švestky nemá, ať si je HONEM shání.Protože nemá cenu lidi násilím nahánět jísti letní jablka, když u nás všichni jdou na švestky.Co jsou platné kvalitní Průsvitné, celočervené Julie, Mia, Petry,...když krásných, lákavě červených, letních jablek si pro švestky nikdo, kromně kolemjdoucích nevšímá.

2)podzimní odrůdy jablek taky nemá cenu sadit, protože jednak platí to co jsem už zmínil v prvním odstavci, a druhák tou dobou padají časně zimní odrůdy jako npř. výborné Smiřické, Rubíny, které mají to dobou(září, řijen) dobrou konzumní zralost.

Nyní se konečně dostávám k mým zimním favoritům-Smiřické, Rubínové mutace a Rubinola, Beforest, Topaz(mám Redtopaz), Angold, Orion, a možný, nadějný adept Admirál, ale s ním teprve začínám sbírat zkušenosti.

Nechci aby to bylo bráno jako 100%jistota, ale mám s nimi v mé poloze a nadmořské výšce pouze ty nejlepší poznatky.Většina z nich mají celkem dobrou odolnost proti strupovitosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika