Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Při vkládání příspěvků prosím respektujte pravidla pro vkládání příspěvků. Pro vyhledávání obchodů, poskytovatelů služeb a nejvýhodnějších cen použijte internetové katalogy, srovnávače a vyhledávače, pro inzerci pak specializované inzertní a aukční servery.
Připojit reakci do diskuze Aké odrody jabloní?
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Ešte raz vďaka. Ono je asi aj dosť dôležité, aká konkrétna odroda sa skombinuje s akým podpníkom. Mám už zopár stromov (Rajka, Rubinola, Topaz) vysadených na M9 a rast majú pomerne bujný, vo veku 3 rokov majú okolo 2-2,5 metra. Naopak, vyššie spomínané odrody Jonagored, Angold a Braeburn nedosahovali ani na MM106 uspokojivý rast. Z toho, čo Ste uviedli vidím ako pre mňa perspektívne odrody Rajka, Rubinola, Fuji, Rubín a skúsil by som hádam aj ten Merkur. Veľmi zaujímavo vyzerá Admiral, no v mojom okolí ho nikto neponúka.
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG.
Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů a rozměry 4920x3218 obrazových bodů.
Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Souhlas autora:*Jako autor příspěvku souhlasím s jeho časově neomezeným zveřejněním na serveru ZAHRADA.cz
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 20.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
Stránky: 1, 2   

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.182.44 (?)
22.9.2017 14:08, počet návštěv: 14954
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý deň,

chcel by som vás poprosiť o radu. Túto jeseň mám v pláne vysadiť zhruba 20 ks jabloní. Oblasť trnavsko, prevažne hlinitá černozem, nadm. výška cca 150 m, ročný úhrn zrážok 500-600 mm. Doteraz som mal vysadené odrody Jonagored, Angold a Braeburn (vek 4-5 rokov) prevažne na podpníku MM106, no rast a vitalita stromov bola v posledných 2 rokoch neuspokojivá. Stromy boli v zatrávnenom sade pod kvapkovou závlahou s možnosťou prihnojovania. Rozhodol som sa nahradt ich inými odrodami, ideálne odolnými voči chorobám. Mám 2 otázky:

1. Čo by ste mi odporučili (odroda+podpník)? Vzrast stromov skôr nižší, okolo 3 metrov. Časť jabĺk by bola určená na jedenie a časť na muštovanie.

2. Časť stromov by som chcel posadiť aj v blízkosti potoka (zhruba 10 m od koryta). Tu by som ocenil hlavne nízke nároky na celkovú starostlivosť, stromy by boli pestované skôr extenzívnym spôsobom. Bola by to v podstate taká malá divoká alej a plody by boli primárne určené na muštovanie. Opäť tá istá otázka, aké odrody a podpník by ste odporučili?

Za odpovede vopred ďakujem.

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.115 (?)
22.9.2017 18:45
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Ad 1: Na pestovanie jabloní máte takmer ideálne podmienky. Ak chcete výšku do 3m, tak podpníky M26, M9, maximálne MM106. Mne sa osvedčili viaceré odrody, ale záleží aj od Vašich plánov, tie Ste len trochu načrtli. Vhodné je mať jablká počas celej sezóny. Z letných sa mi osvedčil Piros, z jesenných Merkur, Desert, zo skorých zimných (skôr neskoro-jesenných) Rubín (alebo jeho mutácia Bohemia), Gold Bohemia, Gala, Rajka, Rubinola, Rozela. Zo zimných a dlho skladovateľných predovšetkým Admiral, Fuji (červené klony - napr. Kiku 8, Fubrax, Zhen Aztec), Sirus. Sľubne sa ukazuje Lucy či Ligol. Ak máte radi sladké aromatické jablká, tak Red Delicious alebo niektorý z jeho klonov (Red Cap, Red Chief, Starking, Starkrimson). Možností je veľa, staré chuťovky ako Golden Delicious, Jonathan či Coxova reneta Vám odporúčať nebudem, nie sú to rezistenty, ja si ale bez nich záhradu predstaviť neviem. Tiež uznávam Jonagored, aj keď to rezistent tiež nie je. Ad 2: Volil by som staršie odrody na bujnejších podpníkoch a vyššie tvary. Na muštovanie sú vhodné najmä odrody ktoré majú v chuti aj kyselinky, mušt zo sladkých jabĺk býva fádny. Za vhodné by som považoval napr. Boskoopské, Jaderničku moravskú, Croncelské, Boikovo, Ontario, Gravštýnske, z novších Vanda a Melodie. Výborný mušt vraj býva zo starých tzv. cídrových odrôd ako je napr. Hagloe Crab, tie ale nie sú bežne dostupné. IH
Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.234.73 (?)
23.9.2017 8:45
Ešte raz vďaka. Ono je asi aj dosť dôležité, aká konkrétna odroda sa skombinuje s akým podpníkom. Mám už zopár stromov (Rajka, Rubinola, Topaz) vysadených na M9 a rast majú pomerne bujný, vo veku 3 rokov majú okolo 2-2,5 metra. Naopak, vyššie spomínané odrody Jonagored, Angold a Braeburn nedosahovali ani na MM106 uspokojivý rast. Z toho, čo Ste uviedli vidím ako pre mňa perspektívne odrody Rajka, Rubinola, Fuji, Rubín a skúsil by som hádam aj ten Merkur. Veľmi zaujímavo vyzerá Admiral, no v mojom okolí ho nikto neponúka.
Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.74 (?)
23.9.2017 17:10
Na mušt by bol zrejme vhodný aj Jonalord. Plody sú veľké, šťavnaté a kyslastej chuti, síce som ho na mušt neskúšal, ale myslím že by sa hodil. (Na foto sú plody Jonalordu k dnešku, je to neskorá odroda). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

27.11.2017 14:15

Tak nakoniec som vysadil nasledovné odrody:

4x Topaz na MM106

3x Rubinola na J-TE-H

2x Heliodor na MM106

1x Fuji na M9

Na semenných podpníkoch zase odrody 2x Boikovo, 2x Jaderničku moravskú, 2x Perménu zlatú zimnú, 2x Smiřické vzácné.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.2 (?)
7.2.2018 21:37
Niektoré odrody jabloní a ich pôvod (rodičovské odrody) - viď foto. V zozname sú staršie i novšie sorty, možno to niekomu pomôže v rýchlom zorientovaní sa. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.213 (?)
4.3.2018 12:26
Odrôd jabloní je obrovské množstvo. Vyberáme si podľa rôznych kritérií. Ak by sme brali do úvahy len farbu, tiež máme rôzne preferencie. Mne osobne sa najviac páčia červené jablká. Ale aj žlté, zelené, oranžové, ružové, fialové či pruhované sú nádherné. Na fotkách sú jablká rôznych farieb, aj rôznej škály červenej farby. Každé z nich má niečo do seba. Aké jablká (farebne) sa páčia Vám? IH. (Ak by sa niekto nudil, môže skúsiť týchto 15 rôznych odrôd identifikovať).
Obrázky:

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.168.23 (?)
8.2.2018 7:29

Pane Hlavatý, připojuju se s prosbou o seznam hrušní, které jsou nejvhodnější z hlediska rodivosti a odolnosti.

Honza

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.113.117 (?)
8.2.2018 12:39

Honza: Ja záhradkárčim v takmer ideálnej oblasti pre pestovanie hrušiek, preto vo výbere odrôd nie som ničím obmedzovaný. Rodivosť nie je pre mňa podstatná, sústreďujem sa na kvalitu. Pri bežnej striedmej chemickej ochrane hrušky u mňa netrpia chorobami, takže odolnosť tiež nejako zvlášť neriešim.

Váš výber odrôd musí zohľadňovať polohu/lokalitu Vašej záhrady, kvalitu pôdy, vlahové pomery, prístup slnka...  Aby som Vám ale poskytol aspoň nejakú informáciu, uvediem ktoré odrody mám momentálne v záhrade:

Williamsova, Clappova, Williamsova červená, Harrow Delight, Boscova, Dicolor, Mramornaja, Nojabrskaja, Abate Fetel, Lucasova, General LeClerc, Hardyho, Hardenpontova, Erika, Bieloruská, Bohemica, Kumoi, Nijisseiki.   Z nich ešte nerodili (mladá výsadba): Mramornaja, Abate Fetel, General LeClerc, Hardyho, Hardenpontova a Bieloruská. S tými čo už rodili som spokojný. K nim treba priradiť aj Konferenciu - tú som vykopal len teraz na jeseň, ale iba preto že jej dozrievanie koliduje s Boscovou (a prednosť musela dostať Boscova, tá je u nás bezkonkurenčná).    IH

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.33.3 (?)
8.2.2018 12:57

Take se pripojuji s prosbou    jake svestky na chut a hlavne na paleni predem dekuji

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.113.117 (?)
8.2.2018 14:30

33.3: Ak je to dotaz na mňa s tými slivkami - sú tu oveľa povolanejší experti (Dr.Vysloužil, Jiří FM, Ivan z okénka, Milan Fiala, Jiří II, Mikeš13, Mimmo, Petr z Pardubic a mnohí ďalší, všetkých sa spomenúť nedá...). Ja sa venujem najmä jadrovinám. Z mojich skromných "slivkových" skúseností : Mám jeden starý strom, asi nejaký klon Bystrickej- tá je super chuťovo i na pálenie. Ďalej mám Katinku, Čačanskú lepoticu a najbolju, Tegeru, Althanovu a Zelenú ringlotu. Z nich je chuťovo najlepšia Katinka, Čačanky sú krásne, ale kvalitou len priemerné. Na pálenie je skvelá Duranzia, osobnú skúsenosť s ňou ale nemám. Z nemeckých Top-ov je asi najvhodnejšou odrodou Toptaste. Chuťovo je kvalitná Gabrovská, niektorí uvádzajú jej slabšiu rodivosť. Veľmi chválená je tu na fóre Hanita. 

Odrôd je veľa, ale musíte vychádzať najmä s podmienok svojej lokality, nie všetko sa hodí všade. Určite sa ozvú skúsení pestovatelia sliviek a poradia Vám, len by bolo vhodné vedieť aké máte podmienky na ich pestovanie (lokalita).    IH

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

8.2.2018 14:35

Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s odrodami Hanita a Toptaste. V tomto prípade chuťovo zaujímavejšia je podľa mňa Hanita, na pálenie je zas vhodnejší Toptaste. Údajne má zo sliviek najvyšší obsah cukrov.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

vyslouzil (17169) - xxx.xxx.236.1 (?)
9.2.2018 10:15

Na pálení jsou bezkonkurenční dvě odrůdy:
1. Domácí švestka a její klony (lze k ní řadit i Bystrickou). Limitující je citlivost k šarce. Tam, kde šarka není, by nemělo smysl pěstovat cokoli jiného.
2. Durancie. Nevýhodou je, že kvůli neodlučitelné pecce se moc nehodí k jídlu.
   Z ostatních odrůd záleží na konkrétní poloze, požadované době zrání, jiným účelům zpracování, aj.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.234.88 (?)
9.2.2018 21:14

Take se pripojuji s prosbou    jake svestky na chut a hlavne na paleni predem dekuji

Akú máte pestovateľskú polohu a nadmorskú výšku?

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.32.167 (?)
9.2.2018 22:35

Proč se tady zatahují švestkoviny?
*

V žádném případě nejsem žádný znalec jabloní a nechci zdejší odborníky na tuto problematiku nijak napadat!
Ale doporučovat k moštování, k výsadbě pro ten účel Boskopské mi nepřijde vůbec jako dobrá rada. Je to skoro bezšťavnatá "řepovina" jako Strýmka apod.
Nic proti těm odrůdám nemám, mají určitě své přednosti, ale výlisnost a vhodnost pěstovat je jako moštové odrůdy k ním určitě nepatří!!!
Jsem, byl jen"průmyslový" praktik..
*
Pokud si vezmeme jako etalon pro ty účely Moravskou jaderničku, tak např. podle mých zkušeností ji v tom směru daleko překoná to zvýše zmíněné Smiřické. A i spousta dalších.
Ta Jadernička, aspoň si myslím, že v tom směru těží jen ze své pověsti.

Rafael.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

vyslouzil (17169) - xxx.xxx.236.1 (?)
10.2.2018 9:17

Ta Jadernička, aspoň si myslím, že v tom směru těží jen ze své pověsti.

Už pár let dělám jednodruhový jaderničkový mošt za účelem výroby jaderničkovice. Chutí se nevyrovná ostatním harmonicky chutnajícím moštům, protože je přeslazený. Ovšem na pálení jednička. Výtěžnost moštu je spíš horší pro vysoké procento slupek a jader.

Boskopské mi nepřijde vůbec jako dobrá rada. Je to skoro bezšťavnatá "řepovina" jako Strýmka apod.

Jednodruhový z Boskoopského jsem nikdy nedělal, výlisnost neumím posoudit. Pro moštovací účely má ale dobré vlastnosti - velké plody (snadné sbírání) popadané plody nehnijí tak rychle jako jiné odrůdy.
   Strýmky mi přijdou - na rozdíl třeba od Jeptišek - docela šťavnaté.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.96 (?)
10.2.2018 12:13
Rafael: "...Boskoopské je..bezšťavnatá řepovina". Tak si to overme, ale exaktne. Pokusom a meraním. MATERIÁL: Zobral som 2 plody Boskoopského (foto 1), ktoré som odvážil (foto 2). Hmotnosť oboch plodov spolu bola 325g. METODIKA: Oba plody som rozmixoval a následne šťavu z nich vytlačil (ručne) cez gázu do odmerky. VÝSLEDKY: Objem šťavy bol 180ml (foto 3). Vo februári... DISKUSIA: na základe pokusu sa dá odhadovať, že zo 100kg plodov Boskoopského by sa dalo získať cca 55 litrov šťavy. Keďže lisovaním by to mohlo byť inak, objem šťavy by mohol byť o niečo menší, ale nie výrazne. Na druhej strane - obsah šťavy v jablkách ak by sa lisovalo napr.v októbri by bol zrejme vyšší než vo februári. ZÁVER: Boskoopské podľa mňa nie je bezšťavnaté jablko, a už vôbec nie "řepovina". Svojím vysokým obsahom kyseliniek (ale aj cukrov) sa na výrobu muštu hodí, pretože mušt zo sladkých odrôd býva fádny, bez iskry. Boskoop je celkovo neprávom zabúdaná odroda, doplácajúca na svoj nie najatraktívnejší vzhľad. Chuťovo zdolá ľavou zadnou väčšinu z "moderných" odrôd. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.33.3 (?)
10.2.2018 8:08

Poloha okres Prerov   nadmorska vyska 280 m jeste jednou dekuji

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

host - xxx.xxx.32.175 (?)
10.2.2018 14:12

Je to skoro bezšťavnatá "řepovina" jako Strýmka apod.

No, vyjádřil jsem se moc expresivně.sad
(I řepa nebo topinambury jdou vylisovat, jen je to neefektivní).

Ale pravdou je, že Booskopské jsem velmi rychle přerouboval a Strýmku protože byla stará a obrovská skácel.
Byly to nejméně výlisné odrůdy s kterými jsem přišel do styku.
*
Už pár let dělám jednodruhový jaderničkový mošt za účelem výroby jaderničkovice. Chutí se nevyrovná ostatním harmonicky chutnajícím moštům, protože je přeslazený.

Nezkoušel jsem nikdy jednodruhové mošty, jen směsi. A zapomněl jsem už °Bx u jednotlivých odrůd, ale mám obavu, že sladkost jaderničkové šťávy není ani tak způsobená nějakým extra vysokým obsahem cukrů, ale spíš nízkým obsahem kyselin.

Rafael.

Připojit reakci

Aké odrody jabloní?

Ivan Hlavatý (4057) - xxx.xxx.234.57 (?)
10.2.2018 14:25
Mne sa získanie 55 litrov šťavy zo 100kg jabĺk nezdá byť "nízkou výlisnosťou". Obzvlášť nie vo februári. IH
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Opad plodů Admirálu2822.7.20193766
"Boule" na kmenu jabloně 522.7.2019243
Desert 4521.7.201916896
Jadroviny 2019821.7.2019875
Zanedbaná jabloň 121.7.201943
Poškozená kůra a dřevo na mladé jabloni 719.7.2019512
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 201910019.7.201915652
Odrůda Admiral7919.7.201935106
Usychajuca mlada jablon 519.7.2019845
Roubování na pařízek 2818.7.20192244
Vzdušné potápanie - zakoreňovanie ovocných stromov 717.7.20191244
Sušení jablek6117.7.201963879
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)8116.7.201961542
Mrazuodolné odrody jabloní a podpníky616.7.2019411
Pocta Rubinole 10815.7.201945146
Red Delicious mutant 313.7.20191830
Air layering fruit trees - množení ovocných stromů512.7.20191947
Citrónové zimní1611.7.20192125
Jonathan3410.7.201932711
Podnože - jabloně, hrušně99.7.2019757
Admirál599.7.201935489
Braeburn 128.7.20195153
Roubování3807.7.2019434709
Melódia + gala red upravená loretovim rezom 17.7.2019158
Proč uschla jabloň? 47.7.2019410
Prosím odporúčte jablone do novej záhrady56.7.20191831
Kniha - ovocné stromy226.7.20192773
Foto M9 a MM106186.7.20197375
letní řez144.7.201912088
Zlatohlávek zlatý342.7.201954762
Nové stromky/ keře? Z pařízků61.7.2019518
Opál 6030.6.201931388
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?5129.6.201940158
Škodci jablon 3227.6.20192944
Hnojenie225.6.2019389
Listy jabloně - kdo může poradit? 223.6.2019421
Florina7022.6.201937091
Matčino 8221.6.201966133
Jablka v červnu4220.6.201919424
Štíhlé vřeteno - zakracovat nebo ne? 1218.6.20192310
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov10:56
Chov pstruhov9:44
Chov pstruhov22.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Rotvajler20.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů