Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Tak pánové, konečně velmi pěkná diskuse na ovocnářské téma, že si neodpustím po delším čase do ni vstoupit. Diskuse bez vulgárnosti, emocí, často s profesionální argumentaci a osobní znalostí jednotlivých odrůd. Pěstovat staré či nové odrůdy? Kdo má pravdu? No přece oba tábory, pokud si to umějí zdůvodnit. Já se bez mučení přiznávám, že patřím také mezi ty blázny, co se hrabou na zahradě, vysazují ovocné stromy a těší se na první plody. Ale více mne chytly ty nové odrůdy. Ne že bych zavrhoval všechny odrůdy, které se řadí mezi staré. Nedám dopustit na Čistecké lahůdkové, Lord Lambourne, Golden Delicius je také starší 100 let. Hrušku Generál Le Clerk považuji za jednu z nejlepších k sušení. Rovněž švestku Domácí velkoplodou.  Jenom zírám, kolik starých odrůd někteří z vás odzkoušeli. Já mám na to asi malou zahradu, pouze 1 ha. A tak se věnuji své zálibě a vysazuji spoustu nových odrůd. A musím polemizovat s tvrzením o univerzální chutí nových odrůd.  Nechutná vám z jabloní Orion, Admirál, Honey Crisp, Evelina, Vanda, Jazz, Rubín, Meteor, Opál, Red Jonaprince, Santana a spousta dalších? Samozřejmně, že nejde jen o chuť. Vždy záleží na pěstitelských podmínkách, úrovni agrotechniky. Samozřejmně že tyto nové mají své mouchy. Některé trpí chorobami, fyziologickými poruchami, některé mají drobné plody, některé jsou pouze do teplých oblastí. Ale to je stejné i u starých odrůd.  U hrušní se mi líbí třeba Karina, Blanka, Xenie. Z modrých peckovin Topteste, meruňky Orange Red, Veselka, Lemeda, broskev Synfonia, Royal Gem. a tak bych mohl pokračovat. Podívejte se na tuto problematiku trochu z jiného pohledu. Pokud jste na tom podobně jako já a nespokojíte se s 10 stromky v zahradě, co se sklizeným ovocem? Nejsem schopen celou sklizeń s rodinou zkonzumovat či zpracovat. Přebytek musím prodat. Strýmku ani Jaderničku bych nikomu neprodal. Za Santanu vám urvou ruce.  A když je vše sklizené, tak velice rád si na zahrádkářské výstavě poslechnu zanícenou přednášku od kamaráda Radima Lokoče o pěstování starých a krajových odrůd. Přednáší o nich srdcem. Ale připijeme si čerstvým moštěm z moderní odrůdy Sentima.Když už jsem se tak rozepsal, doufám že se uvidíme v říjnu na výstavišti Flóry Olomouc, kde ČZS o.s. organizuje celoevropskou výstavu starých odrůd ovoce Europom. / Jako první země východní Evropy./  Budou k vidění staré a krajové odrůdy skoro z celé Evropy. Toto ovoce potom můžete srovnat s převážně současným sortimentem českých zahrádkářů na ochozu pavilonu A. A ze současných zimních mrazů bych zatím tak nepanikařil.  Vždyť to zase zatím nebylo tak hrozné. V Krnově bylo pouze krátce k - 20 stupňům. Pamatuji horší. Už jsme si asi odvykli, že v zimně obyčejně mrzne. A odrůdu Karneval bych rozhodně do osmi set metrů nevysazoval. Nedozraje a bude drobná, nechutná. A na to, že je to křížení s Pink Lady, ve sklepě v březnu je už za svým zenitem. Rozhodně Střížovice mají chutnější a méně náročné odrůdy. Ale páskování u Karnevalu je líbivé.

Miroslav Přasličák

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 20.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika