Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Nezlobte se, pane inženýre, ale já v tom výčtu zakladatele vlákna vidím dost odrůd, ke kterým bych se už nevracel. Většinu z těchto kultivarů znám, devět jich na zahradě pěstuji, a tak si je proberme pěkně popořádku.

Ananasová reneta - je mi známa z dětství a znovu jsem jí začal pěstovat. Chuť i odolnost k chorobám jsou jednoznačně na výši, malá velikost plodů a jejich lepkavost mohou řadě konzumentů vadit.

Boikovo - dříve rozšířená velkoplodá odrůda, chuťově nemá mnoho co říci.

Boskoopské - s oblibou stále pěstuji červenou mutaci Boskoopského, lahodně sladkokyselá hutná dužnina nemá chybu. Chorobám odolává výborně, střídavá plodnost a bujný růst jdou zmírnit letním řezem.

Coxova r. - stále jedno z nejchutnějších jablek.

Gdánský hranáč - poměrně vděčná podzimnička, vytlačily jí však lahodnější odrůdy.

Golden - odrůda světového sortimentu, obecně známá.

Grahamovo - neznám, nemohu se vyjádřit.

Grávštýnské - línější v plodnosti, ale nejchutnější jablko pozdního léta. V mých podmínkách trpí strupovitostí jen velmi málo.

Hvězdnatá reneta - znovu se objevuje v nabídkách školek. Pamatuji si starý strom této odrůdy rostoucí v okrajové části Děčína - pod Chlumem. Plodnost střídavá, jablíčka drobná a pěkného vzhledu, nakyslé chuti, čistá bez strupů. Na zahradu bych si Hvězdnatou r. nevysadil.

Jadernička mor. - ochutnal jsem její plody jen dvakrát v životě - nenadchly. U nás v kraji se nepěstovala.

James Grieve - přes své dobré vlastnosti byl vytlačen Delikatesem a Katjou. Je mi líto, Jamesi, znali jsme se dlouho, ale už tě znovu nevysadím.

Jonathan - jablko výborné chuti, u nás se příliš nedaří. Už se o jeho pěstování nepokouším.

Kalvil červ. podzimní - značně trpěl strupovitostí. Pro pěstitele provádějícího pravidelnou fungicidní ochranu zajímavé podzimní jablko.

Kardinál žíhaný - nechutnal mi.

Matčino - prověřená klasika s aromatickou sladší chutí. Nonetit mám stále v mimořádné oblibě.

Hájkova mušk. reneta - chutí i odolností k chorobám špičková odrůda, vzhledem a velikostí plodů asi mnoho pěstitelů nenadchne.

Ontario - dnes už asi ztratilo svůj význam, krom dlouhé skladovatelnosti mnoho předností nemá.

Landsberská reneta - v Děčíně - Březinách značně trpěla strupovitosti, chuťově dobrá.

Lebelovo - neznám, nemohu se vyjádřit.

Parkerovo - odrůdu jsem si narouboval teprve nedávno, zaujala mě mimořádně lahodnou chutí.

Parména zlatá - přes velmi dobrou chuť jsem se jí zbavil, plody drobné a strupaté.

Panenské české - pro malou velikost nevhodné, ačkoliv chuť je velmi dobrá a odolnost proti chorobám taktéž.

Řehtáč soudkovitý - legendární podzimnička u mě nevydržela nápor kvalitnějších odrůd dozrávajících ve stejném čase.

Smiřické vzácné - jen párkrát jsem ochutnal, odrůdu nemohu posoudit.

Strýmka - tu už si snad dnes nikdo na zahradu nedá.

Zvonkové - podobné jako Ontario. Pěstoval jsem jej dlouho, ale rozloučil jsem se s ním definitivně.

Kamil Hasman

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika