Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Tak som trochu bádal a doplním vlastný príspevok. 

Predpokladám, že vymŕzanie jabloní záleží od doby kvitnutia tej ktorej odrody jablone a súčasne závisí aj od odolnosti kvetov tej ktorej odrody voči mrazom. Takto mi to aj proste pasuje do mojej empirickej skladačky.

Skoro kvitnúce odrody jabloní sú napr. Boskopské, Hana, Idared, James Grieve, Jarka, Lord Lambourne, Mantet, Priesvitne, Rubinola, Selena, Svatava, Šampion, Zvonkové. Zo spomenutých mám na záhrade (zdedené) - James Grieve a Rubinola. James Grieve mi vymŕza spoľahlivo, celý vysokokmeň niekoľko metrov vysoký je po mrazíkoch štandardne bez plodov. Literatúra uvádza, že kvitne veľmi skoro a kvety sú citlivé k mrazom. Rubinola (tiež zdedená), že je skoro kvitnúca - to ma prekvapilo, ale to by zároveň mohlo vysvetľovať prečo mi nezarodila tohto roku, kvety zmrzli. Uvidíme čo ďalšie roky. Ak sa to bude opakovať, tak sa rozlúčime.

Stredne rane kvitnúce odrody sú napr.: Angold, Denár, Lotos, Karmína, Bohemia, Ontario, Rosana, Rubín, Sir Prize, Topaz, Vanda. Z týchto mám na záhrade: Angold, Bohemia/Rubín, Topaz, Vanda. Zatiaľ rodia iba Bohemia/Rubín (zdedené) a Vanda (zdedená, prvá úroda). Ako som už písal Bohemiu mi jarný mráz tiež poškodzuje. Vanda - uvidí sa, zatiaľ vyzerá sľubne, mala by byť (papierovo) odolnejšia v kvete. Napadlo ma, či odrody rodiace na dlhom dreve (Bohemia/Rubín) nebudú o niečo citlivejšie na mráz, keďže puky nie sú kryté viac v korune stromu ale viac prístupné studeným vetrom. To by ožno vysvetľovalo prečo Bohemia omrzla a Vanda napr. nie, okrem iných faktorov. Ako bude na tom Angold, Topaz sa uvidí. Angold ako kríženec Golden Delicious, ktorý je v kvete odolný voči mrazom by na tom nemusel byť až tak zle?!? Uvidí sa. Ale touto skupinou zrejme prechádza nejaká pomyselná hranica, ktorá určuje čo v mojej chladnej polohe ešte má zmysel pestovať.

K neskoršie kvitnúcim odrodám patrí (všetko je na webe) napr. Aneta, Auralia, Bláhová oranžová, Dublet, Gloster, Golden Delicious, Goldstar, Jonagold, Matčino, Melrose, Otava, Rajka. Veľa z toho by u mňa asi nedozrelo alebo sa iba trápilo (G. Delicious, Gloster, Goldstar, Jonagold apod.)  Teoreticky by som mohol uvažovať nad Matčino - skvelý opeľovač, ale nie je to dlho skladovateľné jablko. Otava a Rajka - možno tí by možno teoreticky mohli doplniť rady, keby náhodou, treba naštudovať. Igor

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika