Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Orion - toť chuťovka mezi hvězdnými "žluťáky". Řekl bych, že je o něco více vhodnější do vyšších poloh nežli Sirius - další z chuťových špiček UEB Střížovice. Jinak oba dva jsou triploidy, takže nehrozí zdrobňování plodů. Nedostatkem je samozřejmě s tím související bujný růst a neochota reagovat na naše zásahy. Proto počítejte prostě s tím, že korunky těchto odrůd budou prostě vyžadovat více prostoru.  S podnoží M 26 - ideál do zahrádky.  Orion snad může trpět v začátcích také hořkou pihovitostí. Pro jeho jedinečnou chuť bych mu to odpustil a zaujímá místo na mé zahradě v 500 mnm. Sirius jsem ponechal jiným níže položeným pěstitelům. Zajisté tam odvede dobrou práci.  Opal - diploidní chuťovka snad nejlepší z nich, řekl bych že podstatně trvanlivější jablko, srovnatelné s Topazem i Siriem. Po probírce střední velikost plodů. Mňamka na únor - duben.  Podobně jako Luna, která oproti Opalu vyniká vyšší plodností, ale díky tenké voskově žluté slupce se snáze otláčí a vadne, ale překvapivě vydrží sladká šťavnatá dobře do konce března. Obě odrůdy chci ještě zkoušet ve svých nadmořských výškách, myslím že Luna by tam byla spolehlivější, ale já si tu chuť Opálu ujít nenechám. A už mi rostou dva mladé stromky doma. Goldstar, Heliodor, Otava mi svou průměrnou nakyslou chutí připomínají Topaz a ten já sním jen na konci jeho konzumního období, jinak je pro mne nedobrý.  Vyzdvihuji ještě Goldbohemii, jakožto jablíčko mých studií, kdy jsem po degustaci sehnal rouby a už krásně plodí v naší zahradě. Jablka střední a velká, strom neřežu. A chuť i konzistence dužniny je výtečná, slupka jemná i když mírně vadnoucí.   Jinak dám za pravdu, prodávají se lépe červená jablka. I jako stromky.  Co se týče žlutých sloupcovek UEB Střížovice, chuťově vyniká Moonlight, i když je spíš světle zelený s oranžovým líčkem než žlutý (v příznivých podmínkách).  Sonet zachutná v září - říjnu přímo ze stromu, jijak později už je to jen voňavá voda.           Závěrem tedy chuťové špičky žluté barvy Opal, Orion, Sirius, Luna jako pořadí mnou hodnocených od nejlepších po nejhorší. Ale zaplať Pán Bůh za takovou Lunu, protože si myslím, že bohatě uspokojí většinu zájemců.     Dobrou chuť           Juraj Kafka

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika