Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím Vás pani Daniela! Trochu som si na nete zalistoval v popisoch 3 kandidátov na výsadbu Vašej poslednej jablone, najmä v tých webových stránkach, ktoré vychádzajú z vlastných skúseností s pestovaním a nie iba z opisovania textu autorov odrody. Pokiaľ hľadáte najchutnejšiu z Vašej trojice, potom je to jednoznačne Meteor. Vďaka silnejšej šupke má aj bezproblémovú skladovateľnosť- dlhšiu ako Sirius a Karneval. Navyše je to vzhľadovo pekné jablko. Ak túžite po nevšednej chuti- odlišnej od prevažujúcich sladkých odrôd rubínového typu, potom odporúčam sadiť pruhovaný Karneval. Toto jablko je nielen vzhľadovo najatraktívnejšie, ale vďaka matke Pink Lady má dužninu delikátne chutnú, príjemne pevnú a súčasne šťavnatú. Sirius, Lunu aj Topaz, z ktorého boli vyšľachtené, pestujem viac rokov. Chuťou a dĺžkou skladovateľnosti radím na prvé miesto Topaz. Je to ozajstná pochúťka. Sirius, Luna aj kríženec Otavy- Orion chuťou aj lákavosťou šupky za Topazom zaostávajú. V mojích podmienkach "vianočný"  Orion je z trojice "žluťáskov" najchutnejší. Luna oberaná z tenkých konárov mi pripadá o niečo aromatickejšia ako zdravo "goldenovsko" rastnúci Sirius. Všetky tri "hvězdné" odrody však majú na môj vkus pomerne mäkkú až riedku (Orion) dužninu, aj keď šťavnatú. S konzistenciou dužniny sú na tom podobne aj Rozela a Lipno. Otec "žluťáskov" Golden Deliciouse má dužninu pevnejšiu. Výraz "pevná dužnina" je teda dosť relatívny. V porovnaní so střížovickými odrodami sú napr. kultivary Pinova, Braeburn, Pink Lady výrazne pevnejšie. Rovnako relatívne je zrejme aj hodnotenie arómy. Pinova, Topaz, Lipno aj Pink Lady mi pripadajú výrazne aromatickejšie ako Sirius, Luna, Rozela. Orion mi voní silne po anízu. Škoda, že túto triploidnú sortu predával Fytos na M26. Na teplejšiu polohu s kvalitnou pôdou je to moc bujný podpník, prepad plodíkov je silný, plody sú obrovské, s riedkou dužninou. Držím palce pri správnej voľbe odrody! Nakoniec ešte stále máte možnosť na budúci rok jabloňku prevrúbľovať tou správnou- srdcovou odrodou. Robím to tak už roky. Teraz napríklad plánujem prevrúbľovať vlani vysadený "vianočný" Blaník. V chladničke čaká množstvo vrúbľov, medzi inými Sapora, General (ÚEB 3838) či raritná augustová Zari, ktorá v pivnici udrží svoju chuť až do januára.cheeky  Pozrite na stránku Doporučené nové odrůdy jabloní pro Opavsko, Krnovsko a Osoblažsko. Skúsenosti z pestovania na severnej Morave budú pre Vás možno inšpiratívne...

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 11 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika