Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Hrušně > Zakoupené hrušky

Zakoupené hrušky

Petr z Pardubic (5265) - xxx.xxx.70.240 (?)
11.1.2017 17:54

Náhodou jsem narazil na nějaké staré degustace hrušek. Můžete najít nějaké novější. Plně souhlasím s vítězstvími odrůdy Dicolor. Odrůdy jako Konvert, Harbo a Lebosca žádná sláva. Třeba taková Astra na tom byla mnohem lépe, což je zajímavé.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Nevím, mám-li vzít zimní odrůdy hrušek n..., host, 13.1.2017
Právě dojídám poslední Bohemiky, Bety a něja..., Miloš Vysloužil, 13.1.2017
Škoda, že už žádný nemám, hned bych si h..., host, 13.1.2017
Janko, záleží na tom, jaké Dicolorky jsi kon..., Petr z Pardubic, 13.1.2017
Dicolor by som Petře prirovnal k marhuli Kio..., host, 13.1.2017

Zakoupené hrušky

Petr z Pardubic (5265) - xxx.xxx.62.247 (?)
30.9.2012 23:32, počet návštěv: 37255
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Co je doma, to se počítá, pánové. Ano, počítá se. Vypěstované nebo zakoupené. Konečně se objevily na trhu nějaké ty novější vyšlechtěné hrušky a tak bude možné je řádně posoudit. Uvidíme jestli se objeví i další. Poznáváte je? Údajně se zde neobjevují v posledních letech proto, že jich je většina exportována Německa.

Obrázky:
Amfora, Erika, Dicolor
Amfora, Erika, Dicolor
Připojit reakci   

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.41.142 (?)
1.10.2012 11:18
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Jsou moc pěkné pane Petře. Můžete nám popsat chuť plodů, když dozrají. Eriku si chci letos zasadit.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

1.10.2012 12:22

Samozřejmě. Z minulého roku jsem měl možnost koštovat jen Dicolorky. Mají netradiční, sladce aromatickou chuť. I když ve sklepě vydrží až do Vánoc, tak později je chuť čím dál tím fádnější, asi z důvodu nedostatku kyselin. Řekl bych, že nejlépe je plody zkonzumovat v říjnu až listopadu. Později je také dužnina sušší. Pokud ovšem nemáte chladící box. Eriku jsem už dlouho nechutnal, jinak se ale pamatuju, že byla kdysi překvapivě dobrá. 

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Mikeš13 (1284) - xxx.xxx.159.28 (?)
1.10.2012 20:35

A co Amfora?

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

2.10.2012 12:18

Papírově by měla Amfora dospět do konzumní zralosti od poloviny listopadu, tak dám pak vědět.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.43.70 (?)
7.10.2012 11:47

Erika je opravdu dobrá.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

13.10.2012 22:41

Mám tady nějaké další plody odrůd pocházející z novějšího křížení. Jedná se o odrůdu MILKA (Pařížanka x Holenická) a odrůdu MORAVA (Boscova lahvice x Drouardova). U velkého plodu Moravy si všimněte jeho tvaru, který mírně připomíná buclatou, chuťově ne zrovna proslulou Drouardovu. Jelikož mám pro baňaté hrušky slabost, tak jsem jim prostě nemohl odolat.

laugh

Obrázky:
MILKA (Pařížanka x Holenická)
MILKA  (Pařížanka x Holenická)
MILKA  ((Pařížanka x Holenická)
MILKA ((Pařížanka x Holenická)
MORAVA (Boscova lahvice x Drouardova)
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

16.10.2012 19:42

Tak nevím, jestli ze mě prodejce nedělá "blázny", ale nabízí zde k prodeji japonské hrušky EARLY. Vypadájí jednak dost obyčejně a po žádném "melounu" nechutnají. Zdá se, že ještě vůbec nejsou zralé (oproti tvrzení prodejce), dužnina je zrnitá a bez chuti. Znáte nějakou takovou odrůdu?

Obrázky:
Early?
Early?
Early?
Early?
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.10.2012 22:00

K Early nikdo nic? Přikládám ještě nějaké fotky.

Obrázky:
Early
Early
Early
Early
Early
Early
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.10.2012 22:37

Díky za Early. Jsem rád, že nedošlo k omylu ze strany prodejce.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

20.10.2012 11:50

Některé nové odrůdy hrušní se dají dobře rozpoznat podle tvaru a někdy i podle barvy plodů. Např. Amfora nebo Dicolor. Další takovou odrůdou by mohla být i PETRA (Williamsova x Holenická), která by se také v budoucnu nemusela tvarově zaměňovat s jinými hruškami, co říkáte?

Obrázky:
PETRA  (Williamsova x Holenická)
PETRA (Williamsova x Holenická)
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

20.10.2012 14:07

Když bych odmyslel to, co mi tvrdil o Early prodejce (melounová příchuť), tak by tyto hrušky mohly potěšit všechny, kdo nemají rádi máslovitou konzistenci. Jejich dužnina je stále tvrdší, zrnitá, mírně nasládlá, celkem šťavnatá a chruplavá. S našimi hruškami nemají celkem nic společného, ale pokud někomu nepřekáží jejich určitá bezchuť, tak můžou posloužit jako příjemné zpestření a osvěžení.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

21.10.2012 22:56

Jsem rád, že se mi podařilo sehnat i poslední z trojlístku nejpopulárnějších novodobých kříženců hrušní - odrůdu s názvem BOHEMICA (Pařížanka x Charneuská). Trojlístek Erika, Bohemica, Dicolor vyhrával svého času kde jakou degustaci. O Bohemice bylo napsáno už dost. Vlastních plodů jsem se zatím nedočkal. Letos to vypadalo na pěknou ůrodu Aster (nikoliv květin), ale před dotěrným hmyzem jsem zachránil pouze dva plody.

Obrázky:
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

22.10.2012 10:03

Mám tady, vážení přátelé, jeden renonc nebo-li omyl v zakoupených hruškách. Poznáte jaký? Pokud jde opravdu o odrůdy, jak uváděl prodejce na štítcích a to o Milku a Moravu, tak jde o záměnu v popisu mých fotek. Moravy mně teď zežloutly a jsou k jídlu. Na fotkách jsou popsány jako Milky. Milky jsou ale ještě stále tvrdé, jelikož se jedná o pozdnější odrůdu. Tvarově to také sedí obráceně, než je to popsáno na mých fotkách. Co se týče chuti, tak MORAVA (Boscova lahvice x Drouardova) nemá žádnou příchuť po lahvici, jako třeba JANA (taktéž Boscova lahvice x Drouardova), což je divné. Pokud jsem napsal, že Konference má vyváženě sladce navinulou chuť, tak zde by se spíše hodilo napsat neutrálně sladce navinulou, nebo méně výrazně sladce navinulou s menším obsahem cukrů i kyselin. Dužnina je jinak bohatě šťavnatá a má máslovitou konzistenci. Celkový dojem není špatný - nechají se jíst. Uvidíme, jak to bude u dalších plodů, které už dospěly velice rychle do finále konzumní zralosti.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

rosti&slav (1017) - xxx.xxx.88.38 (?)
22.10.2012 10:26

Už si taky pořizuju jen originály, to znamená exempláře, které nejen že musí být kvalitní, ale musí mít i přidanou hodnotu.Npř.červená barva, novinka,dobrý zdravotní stav, nebo první místa v degustacích, kořenitá chuť, skorá zralost, nejlepší skladovací vlastnosti.

Morava i Milka když nejsou podtrhnuté, když sebraly dost slunečního svitu by mohly být v konečném stádiu v prvním případě načervenalé, ve druhém případě více načervenalé.A právě Morava by mohla mít kořenitou aromatickou chuť.Velkopěstitelé raději ovoce podtrhnou, aby ovoce na pultech déle vydrželo.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

22.10.2012 12:30

Toto ovoce by mělo pocházet přímo ze sadů VÚŠO Holovousy, alespoň tak je to uváděno prodejcem. Nějaké zmatky s popisem odrůd tady jsou. Pokud někdo v plodech pozná jiné odrůdy, tak ať se ozve. Jinak budu dál tyto hrušky udávat pod těmito názvy. V přepravkách jsem si na plodech žádného líčka nevšiml, i když v databázích vyobrazeno je. Samozřejmě, že záměna Dicoloru nebo Amfóry by byla méně pravděpodobná.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Miloš Vysloužil (14507) - xxx.xxx.92.38 (?)
22.10.2012 12:55

Při pohledu na fotky těch Bohemic bych byl ochoten tipovat, že se jedná o Wiliamsovu. Vím, ta už v tuto dobu bývá dávno snězená, ale v případě profesionálního uskladnění hrušek -  v chladírně v atmosféře CO2 - by mohly být ještě takovéto. Milky podle obrázků v pomologii vypadají podobně jako Dicolorky - kulatější a hodně dočervena, ty na Petrových fotkách tvarem trochu připomínají Šidlenku. Morava by (až na ten jeden velký plod) tvarem i barvou odpovídala. Ale podle fotek, obrázků, popisu a chuti rodičů bych si netroufl odrůdy určit.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

22.10.2012 13:05

U některého ovoce nelze s určitostí poznat o kterou odrudu se jedná, protože odlišné znaky jsou někdy smazány například dobou sklizně.Poznal by to jen odborník.

Taky fota Bohemicy mi silně připomínají Eriku.Bohemica by měla mít červené líčko, a tvar  připomínající kosočtverec, přibližnou dobu skladovatelnosti do března.Erika s náznakem líčka, kratší dobu skladu, spodní polovinu plodu širší.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

22.10.2012 17:30

Určit Williamsovu podle chuti není žádný problém.To se dá snadno zjistit. Prozatím se vždy jednalo jen o záměny mezi nabízenými produkty, nikoliv o zcela jinou odrůdu. 

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

24.10.2012 18:37

Přikládám ještě pro změnu fotky Bohemiky a Eriky. Tyto plody pocházejí z jiného zdroje.

Obrázky:
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Bohemica
Erika
Erika
Morava (uvedeno prodejcem) v konzumní zralosti
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.59.254 (?)
25.10.2012 10:32

Ahoj Petře a ostatní. Přihodím foto z konce srpna, snad se dobereš odrůdového složení Tvých zakoupených plodů. Stromky mám ze Střílek na MA. Letos první úroda, velice slušná na 2.sezonu od výsadby. A to jsem redukoval, vč. redukce od obalečů. Zatím jsem chutnal jen červivé + skonzumoval Moravu (asi 8 obřích plodů) - dužnina velice šťavnatá, bez výrazného aroma, ale příjemná, plody obří, hladké, bez strupovitosti, kterou mi trpí Lucasova i Boscova (nebo sazovitost?). Jedl jsem je ještě v ne úplně konzumní zralosti, zač. října. Mám radši tvrdší plody. Foto bohužel jen z půli srpna. U fotografií není změněn poměr stran. Plod Moravy není úplně typický. Janu nelze zaměnit. Fotky Eriky jsem zašantročil. Pokud si udělám o víkendu čas, nafotím uskladněné plody (až na Moravu, ta je fuč). Nejplodnější: Bohemica, Morava. Zdraví Mittwoch

Obrázky:
Morava
Morava
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.10.2012 10:33

Bohemica. Mittwoch

Obrázky:
Bohemica
Bohemica
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.10.2012 10:35

Jana. Mittwoch

Obrázky:
Jana
Jana
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

MIRDA (3076) - xxx.xxx.93.3 (?)
25.10.2012 17:42

super! no na Bohemicu jsem zvedav-je to jedna z odrud, kterou jsem si vybral ve vetsim mnozstvi, tak snad nezklame:)

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Václav Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
25.10.2012 21:00

Nevzpomínám si, že by moje Bohemica měla někdy plody s červeným líčkem. Ale už jsem též člověk zapomnětlivý.

Tvar plodu Bohemici na obrázku Mittwocha je pro ni typický.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.10.2012 21:25

myslim, ze nekdo tady na zahrada.cz take daval foto Bohemiky a mela rovnez licko, mozna vice oslunena cast..

mozna by me zajimalo to, kdy vam zraje tato odruda plus nadm.vyska dane lokality.. díky

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

26.10.2012 20:40

Nadmoř. výška je u mne cca330 m. Ale hrušeň je na studeném stanovišti, částečně zastíněném, slunce jen dopoledne a podzimní, nízké, sluníčko má tak na 3-4 hod.

Pěstuji jako štíhlé vřeteno do 3m výšky. Sklízím v 2. pol. října, letos to bylo 21.10.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

26.10.2012 21:12

Václave, mohu Vás tímto poprosit o fotky Vašich hrušní? Docela by mě to zajímalo, navíc, máte skoro prakticky stejnou nadm.výšku jako já, i když s rozdílnými slunečními poměry. Předem děkuji!

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

30.10.2012 21:34

Tvarově ta Morava zase o tolik rozdílná není, oproti Míťovým fotkám (fotce). V současné době už hniličkuje, takže končí. Nebyla špatná, ale ani kdoví jaká. Příchuť žádná, na osvěžení možná vhodná. Dužnina byla šťavnatá a máslovitá. Ale taková Konference má při velmi jakostní dužnině plnější chuť. De to, ale dře to. A jestli to vůbec Morava je.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

2.11.2012 13:43

Umísťuji slíbené fotografie Bohemici. Barvy se příliš nepovedly, plody jsou sytě zelené a občas má některý nádech červeného líčka. Toho jsem si dříve nevšiml, protože hrušky nekonzumuji.
Bohemica mi plodí ve shlucích, a proto nádech červeného líčka je jen na osluněných plodech.

Obrázky:
Bohemica
Bohemica
Bohemica detail
Bohemica detail
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

2.11.2012 17:11

díky Václave za ilustraci,. pěkné baňky :)

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.69.240 (?)
5.11.2012 10:51

Dovoľujem si pripojiť sa do diskuzie, Bohemica 3 roky, prvá úroda cca 10 kg, obraná 15.10. Čakal som na vyfarbenie, ale pravdepodobne sa skráti skladovanie, lebo začínajú niektoré žlknúť. Dicolor prištepený na Lucasovu je už skonzumovaný, chuť výborná - šťavnatá a veľmi sladká. Výška záhradky 267 m. Foto - Bohemica. Milan

Obrázky:
Bohemica
Bohemica
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

5.11.2012 17:40

Takto nádherně se mi Bohemica nevybarví nikdy. Už kvůli jejímu stanovišti, jak jsem už psal dříve, navíc je na konci zahrady vystavena studeným severovýchodním větrům. Ale skladovatelnost je dobrá, minimálně do konce ledna, déle zásoba nevydrží.

Málem se mi nechce věřit, že na Vašem obrázku to je Bohemica. Máloplatné, hrušni dělá teplo dobře.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.69.240 (?)
6.11.2012 18:04

Dicolor bol ešte intenzívnejšie vyfarbený,  týždeň po obraní bol však už mäkký, škoda že len 7 kusov. Milan

Obrázky:
Dicolor
Dicolor
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

6.11.2012 18:32

Jak jste na tom s Erikou? Dost dlouho jsem ji nejedl a teď mě docela mate, že má jakousi mírnou kořenitou příchuť, což by mít asi neměla. Alespoň papírově ne. Že by Williamsova? Pro mě tedy ne čáslavka, ale třeba Bartlett, což je název, který se používá i v prodeji. Williamsova by to ale být neměla, jelikož ta by nevydržela měsíc ve sklepě, kde je stále ještě dost teplo. Ta příchuť se zdá spíše "lahvicovitá". Ten prodejce tedy nadělal zmatků. Jaký je Váš názor na Eriku?

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

6.11.2012 18:44

U Amfory bych si troufl říct, že se o záměnu nejedná. Je tam znatelný rukopis Konference. Úplně stejné to není, ale snaha napodobit příjemnou plnou chuť Konference, tady je. Není to špatné.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.11.2012 11:08

Poslední zakoupené plody byly prodávány pod názvem DAVID (Guyotova x Děkanka Robertova). Co se týče ostatních zakoupených plodů, tak vůbec nepřesvědčily plody zakoupené pod názvy Milka a Morava. Amfóra kopíruje chuťově Konferenci, ale Konference je přeci jenom Konference. U Amfóry se jedná o sladší typ plodů a dala by se i částečně přirovnat k Astře ("dřeňovitá příchuť ala hruškový džus"). Bohemica je podobně sladká jako Dicolor, ovšem bez příchuti. Na některých plodech je patrné skosení oblého tvaru u stopky viz. Charneuská. Chuťový rukopis Pařížanky (určitá sladkost bez příchuti) je zatím znatelná. Erika vyniká neuvěřitelně vysokou šťavnatostí, až nevídanou, se zřetelnou příchutí Boscovy lahvice, která se částečně jakoby rozplývá právě v tom množství šťávy. Petru jsem zatím ještě nechutnal.

Obrázky:
DAVID (Guyotova x Děkanka Robertova)
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.11.2012 11:35

S tou Moravou je mi to divné, protože má v papírech charakteristiku kořenité chuti.Proto jsem po ní dychtil, ale úrody se dočkám později.Aby pěstitelé neměli více propadu, raději podtrhují.Chtělo by to ochutnat u zahradkáře, který jí utrhne v pravý čas.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.11.2012 13:47

Nelze dělat závěry z první úrody, ale krom krásných velkých šťavnatých plodů nevidím u Moravy žádné další přednosti. Aroma mi opravdu scházelo a rozhodně jsem ji nepodtrh.

Jana mě nepřesvědčila ani minulý týden. Extrémně šťavnatá, aromatická, ale aroma mi jaksi nesedělo. Ještě jí dám šanci - jinde je vychvalovaná.

Petře, velmi zajímavé křížení - ´David´. Pak prosím poreferuj o chuti. Chtěl jsem si Děkanku robertovu sehnat a hodit do 380m.n.m., ale řada lidí, co ji pěstovala v mnohem příznivějších podmínkách mě nakonec odradila - prý je krom nároků na teplo dost náchylná i na houby. Naopak u ´Davida´ píší o "vysoké odolnosti vůči houbovým chorobám".smiley Gyotovu jsem letos chutnal poprvé a na jaro ji roubuju. Luxusní. Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

19.11.2012 15:48

kdyz uz je tu nas hruškařů vice, rad bych se zeptal, zda nekdo nevi kdy a kde se bude delat/konala degustace plodu hrušek, nevi nekdo?

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.11.2012 15:23

Tyto vyobrazené hrušky byly zakoupeny pod názvem DITA (Boscova lahvice x Drouardova), ale já tomu nevěřím ani za mák. Slupku mají prakticky stejnou jako B.lahvice a chuť taky. Taky proto, že Dita by měla být pozdnější a tyto hrušky již konzumně končí. Co se týče zpravodajství z mého ovocného sklepa, tak Bohemiky i Eriky zežloutly, ale dužninu mají stále tužší. Bohemica má zatím chuť fádně sladce "pařížankovitou" a Erika výrazně zajímavě "lahvicovitou". Petra je stále brčálově zelená a David znaky konzumní zralosti nejeví rovněž. Pokud mně ovšem zdělíte, že Dita vypadá i chutná jako Boscova lahvice, tak nemůžu nic namítat. Pochybuji ale, že by se u Dity pod hodnocením chuti "dobrá" skrývala zrovna chuť těchto hrušek.

Obrázky:
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Dita ???
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.200.122 (?)
25.11.2012 18:35

Nedokážu posoudit, zda se jedná o Ditu, či ne, nicméně na Boscovu lahvici se mi dole zdá příliš baňaté.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

27.11.2012 14:38

Díky teplému listopadu mám ve sklepě stále 10 stupňů nad nulou, což není pro skladování právě ideální. Bohužel to odnesly všechny zbývající plody odrůdy Dicolor, které jsem po silném změknutí musel všechny vyhodit. To taková Amfóra stále ještě drží.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

27.11.2012 19:35

Kupované hrušky pod názvem DITA sice chutnají podobně jako Boscova lahvice, ale troufnu si říci, že odrůda ERIKA má mnohem zajímavější chuť s vysokou šťavnatostí a koncovým pikantním "ocasem" připomínající právě Boscovu lahvici.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

2.12.2012 15:19

Amfóra už je zkonzumovaná a její chuť byla celkem uspokojivá. Už jsem zde o ní psal. Mrzí mě, že takový Dicolor vydržel ve sklepě mnohem kratší dobu. Ze sladších odrůd jako je např. Astra, Bohemica, Amfóra a Dicolor, mě do současné doby zaujal svou zajímavou chutí s ultra jemnou dužninou právě Dicolor. U Bohemiky je toto hodnocení zatím jen prozatímní. Trhovci zde prodávali nedávno i nějaké odrůdy pocházející z Holovous, které ještě neměly přiřazená jména. Myslím tím jablka. Žádné jsem ale nezakoupil. Jinak, PETRA s DAVIDEM stále ještě nedospěly do konzumní zralosti.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

3.12.2012 15:55

Erika mi už změkla. sad Ze 4 plodů byly tři fádní, s počínajícím moučnatěním, jinak dosti sladké i šťavnaté. Vím, že podzim ideální nebyl, co se týče skladování plodů, ale čekal jsem více. Bohemica, ještě drží.  ochutnaný 1 plod nelze hodnotit. Snad vydrží do Vánoc. Mittwoch

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

3.12.2012 18:12

Tak to jsem z toho Míťo jelen, že ti Erika už změkla. A jelen jsem taky z toho, že na úvodním obrázku tohoto vlákna se v prostřední řadě pravděpodobně o Eriku vůbec nejedná. Spíše by se o Eriku mohlo jednat na obrázku z 24.10. Bylo mi divné, že by byla Erika tak výrazně aromatická, když ji takovou vůbec neznám. Eriky na obrázku z 24.10. jsou ještě tužší, ale s velmi příjemně nasládlou chutí, kde není znát při konzumaci žádná fádnost, ale opravdu velmi příjemná chuť. Otázka je, co je to za hrušky, které jsou původně kupované jako Eriky, jsou výrazně aromatické, ale už končí. Naopak ty novější Eriky teprve s konzumní zralostí začínají. Hned bych tyto Eriky někde přikoupil, pokud bude ještě možnost. Jistě mně potvrdíte, že Erika žádnou výrazně aromatickou příchuť nemá, a ani se o ní nikde nic nepíše.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

7.12.2012 13:59

Dobrý den. Nemáte někdo typ, o jakou odrůdu by se mohlo jednat na obrázku v úvodním příspěvku tohoto vlákna z 30.9., a to plodů v prostřední řadě? Nejedná se zřejmě o Eriku, i když jsem plody pod tímto názvem tenkrát kupoval. Jejich dužnina je chruplavá (nemá máslovitou konzistenci), je vysoce šťavnatá s výraznou kořenitou příchutí "Boscovo lahvicového" typu. Příchuť je tak výrazná, že se po konzumaci více plodů až přejídá. Plody mají právě v tomto období optimální konzumní zralost. Ale jelikož mám Dicolor už "pryč", jsou letos konzumní zralosti uspíšené (minulý rok vydržel Dicolor do Vánoc), i když byl už trochu fádní, ale ne zcela změklý.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.2.2013 15:11

No nevim, nevim, jestli je to tím, že jsem měl chřipku, ale zakoupené hrušky mně nějak moc nejedou. Kupříkladu Petra, která by mohla být podle vzhledu opravdu Petra, se sice nekazí, její dužnina je stále stejně křehká, ale chuťově nic moc. Anebo mám být jenom rád, že mám stále ve sklepě nějaké trvanlivé hrušky?

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
25.2.2013 15:59

Jestli pocházely z nějakého supermarketu, není se čemu divit, supermarketové hrušky jsou vždycky sázkou do loterie. Nedávno ale žena přinesla z nějakého obchodu domů Konference a byly výborné (= zmizely hned).

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

25.2.2013 16:22

Ne, ne, tyto hrušky by měly pocházet z Holovous. S lahodnou Konferencí, dostupnou po celou zimu v různých prodejích, tím, že se dá výhodně schlazovat, se to, milý Zdenku, nedá vůbec srovnávat. A taky vzpomínám i přes všechnu natrpklost na výrazně hruškovou chuť u jedničky pana Polehly, odrůdu Lucasova. Bohužel má pravdu i pan PP, když opravdu lze běžně narazit v marketech na Lucasky zcela bezchuťové. Dobrou zkušenost mám s obřími Lucaskami prodávané trhovci na podzim. Snad to tedy Lucasky jsou.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

7.11.2014 17:57

A znáte tyhle čínské hruškojabka? Tedy některé tak vypadají, ale měly by to být hrušky.

Obrázky:
čínské hrušky
čínské hrušky
čínské hrušky
čínské hrušky
čínské hrušky
čínské hrušky
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

11.1.2017 17:54

Náhodou jsem narazil na nějaké staré degustace hrušek. Můžete najít nějaké novější. Plně souhlasím s vítězstvími odrůdy Dicolor. Odrůdy jako Konvert, Harbo a Lebosca žádná sláva. Třeba taková Astra na tom byla mnohem lépe, což je zajímavé.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Ivan Hlavatý (1576) - xxx.xxx.234.153 (?)
11.1.2017 20:25
Petře, nechcem Vám brať ilúzie o kvalite Dicolor, ale uvediem fakty nad ktorými sa treba minimálne zamyslieť. *Degustáciu ktorej výsledky uvádzate a v ktorej Dicolor zvíťazila organizovala Sempra Litoměřice. *Dicolor bola vyšľachtená v Těchobuzích. *Pokračovateľom SŠ Těchobuzice je Sempra Litoměřice, ktorá Dicolor aj pestuje a dodáva na trh. Prikladám fotky, kto chce tak prečíta aj medzi riadkami... Ja len pridám slovenské príslovie: "Každá líška svoj chvost chváli". Alebo nebohý Fredy Mercury: "Show (business-vsuvka IH) must go on!" IH
Obrázky:

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

11.1.2017 21:13

Ivane, udělejte svůj žebříček jako ve vlákně "Die Ergebnisse der organoleptischen Bewertung von Äpfeln in Lysics 2016". A stejně tak by mohl udělat hodnocení letních, podzimních a zimních hrušek i Milan, Jano, Radovan a jiní. Pan Fidla se o to snaží u starých odrůd neustále. Dostal například do popředí zájmu zapomenutou Koporečku, Mechelenskou, popularizoval Solanku, vzbudil zájem o Salisbury a další. Škoda, že nelze tak hezky psát třeba o Konvertu atd.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Ivan Hlavatý (1576) - xxx.xxx.234.244 (?)
12.1.2017 2:04
Petře, takémuto rebríčku by som sa radšej vyhol, je to veľmi subjektívne a navyše výrazne determinované agroklimatickými podmienkami tej-ktorej záhrady. Poviem len toľko, že mojimi "miláčikmi" sú Rubinola a Boscova, tým odpustím aj menšie hriešiky. Ak sa vrátim k tej litoměřickej degustácii so zaradením Dicolor na čelo - príde mi to neprimerane pritiahnuté za vlasy. Dicolor v záhrade mám, poznám ju za tie roky detailne, nie je to zlá hruška, ale aby dominovala degustáciii, tak to páni prosím nie, ani náhodou. Pripadá mi to ako nekritické - a v tomto prípade aj účelové - protežovanie vlastného dieťaťa (aj keď tu iba "adoptovaného"). IH. P.S.: Proti Dikolorke inak nič osobné nemám, zostáva súčasťou mojej záhrady, ale jej vlajkovou loďou nie je a byť nemôže.
Připojit reakci

Zakoupené hrušky

12.1.2017 9:39

Já jsem nějaká hodnocení švestek, broskví a meruněk dělal, přidal se pouze pan Vysloužil, ostatní se na nějaké hodnocení z vysoka "vykvajzli" a nakonec rezignoval i Miloš Vysloužil. Subjektivita mně nevadí, spíš jde o různou kvalitu plodů při různé plodnosti a počasí. Kupříkladu Astra dokázala být při nadměrné plodnosti hodně fádní. A jak je vidět u Miloše, tak třeba i Harbo. V minulém roce zřejmě dobře zafungovalo pravděpodobně to teplé září (9.měsíc), jak na kvalitu plodů, tak i na skladovatelnost. Hlavně překvapily právě Dicolorky, kdy některé vydržely ve skvělé kvalitě až do Vánoc. Dicolor má oproti třeba Astře určitou chuťovou nadstavbu, je tam něco lahodného navíc. Prostě povedený kříženec. Proto díky Dicoloru, Bohemice a Erice si člověk myslí, že ti kříženci budou tak kvalitní všichni a stále je shání a roubuje.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

Miloš Vysloužil (14507) - xxx.xxx.67.66 (?)
12.1.2017 11:00

Dělat chuťová hodnocení ovoce má podobnou validitu, jako hodnotit kvalitu automobilů podle vzhledu přední masky chladiče. Nejde jen o to, že jde o subjektivní vjem.  Chuť je pouze jedna z celé řady vlastností ovocného druhu a odrůdy. Co nám bude platná nedostižná chuť, když jí plod dosáhne jen v některých letech a ve vybraných polohách, když ta chuť trvá jen krátce, když většina plodů opadá, podlehne hnilobě a škůdcům, když jsou drobné nejdou skladovat ani lisovat, při pečení se roztečou a špatně se suší? Neříkám, že chuť je nepodstatná vlastnost. Ale třeba u švestek - hledáme skutečně nejchutnější odrůy? Přesněji -  je durancie skutečně nejlahodnější?
   Cose týče Dicolorky - nechybí jí sladkost ani pěkné zbarvení. Chybí jí hruškovité aroma, velikost, deklarovaná trvanlivost. Chápu, že vyberou-li se k degustaci nejlepší plody a ty konkurenční se nechají o týden dřív na stole, může Dicolor i vyhrát.

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

12.1.2017 11:53

Tak hlavně, Miloši, že ses nechal asi před dvěma lety vyfotit v Zahrádkáři v seriálu s názvem "Chuť ovoce na prvním místě". Už si nevzpomínám přesně, jestli se to týkalo jen jablek, nebo i jiného ovoce. Pro mě je chuť a kvalita nejdůležitější, vzhled a velikost prakticky vůbec. Všechny zdejší ankety byly zajímavé. Například vlákno "Pozdně zimní odrůdy - hodnocení", kde pan Vinšálek psal na jaře pravidelně o kvalitách pozdně zimních odrůd. Nebo anketa o třech nejchutnějších starých odrůdách jabloní. Nakonec i anketa o nejoblíbenější tři odrůdy jádrovin i peckovin, kde si vzpomínám na nejoblíbenější meruňku pana Hasmana, což je pro mě taky vodítkem tuto meruňku vyzkoušet.  

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

12.1.2017 18:35

Tak hlavně, Miloši, že ses nechal asi před dvěma lety vyfotit v Zahrádkáři...

Tak název onoho seriálu v Zahrádkáři jsem si nevmyslel a oslovili mě sami redaktoři. To jsem je měl odmítnout slovy, že chuť přece není všechno? Já Ti neberu, že pro Tebe je chuť nejdůležitější, pro mě je to jen jedna z vlastností.  Co mi bude platné, že jsem měl ve sklepě nejchutnější odrůdy, když z nich v březnu zbudou z jablek pytlíky mouky a z hrušek tekutina?

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

host - xxx.xxx.234.24 (?)
13.1.2017 9:06

Dicolor by som Petře prirovnal k marhuli Kioto. Obidve sú krásne na pohlad ale obidve sú bez arómy. Keď porovnám Dicolor s Konferenciou alebo Boscovou tak v chuti sa s týmito jesennými odrodami nemôže rovnať.     Jano

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

13.1.2017 9:27

Janko, záleží na tom, jaké Dicolorky jsi konzumoval. Možná, že je u této odrůdy problém s kvalitativní nevyrovnaností plodů. Škoda, že už žádný nemám, hned bych si ho dal.cheeky Co se týče Miloše, tak je velká škoda, že nás neinformuje, v jaké kvalitě byly jeho minuloroční výpěstky. Nikdo jich tady tolik nemá. Určitě by to zajímalo nejenom mě.  

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

13.1.2017 9:48

Škoda, že už žádný nemám, hned bych si ho dal.

Petře ja by som si tiež dal teraz Dicolor pretože už žiadne hrušky nemám.Dicolor určite nie je prepadák ale na TOP odrody v chuti nemá.     Jano

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

13.1.2017 12:00

Právě dojídám poslední Bohemiky, Bety a nějaké to číselné TEčko. Nevím, mám-li vzít zimní odrůdy hrušek na milost.  Nejde srovnávat chuť, aroma, hruškový říz s těmi podzimními. Jediné, co lze porovnat je zimní hruška x žádná hruška. I to stojí za zvážení...

Připojit reakci

Zakoupené hrušky

13.1.2017 20:31

Nevím, mám-li vzít zimní odrůdy hrušek na milost.  Nejde srovnávat chuť, aroma, hruškový říz s těmi podzimními.

U mňa je to tak isto ako u Miloša.Lucasova nedosahuje chuť Boscovej ani Konferencie a ani letnej Wiliamsovej.Bola tu chválená zimná Nojabrskaja, ale je to skutočne zimná odroda alebo je to neskorá jesenná odroda ako je aj Dicolor?     Jano

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Škůdci a choroby na hrušních 1724.4.20171233
Červena hruška 824.4.20174034
Boscova - kráľovná hrušiek. Naozaj? 7821.4.201716903
Hruska Konferencia 319.4.2017371
Staré hrušky2319.4.201720618
Jak na kvas z hrušek?2418.4.201738936
Ako postupovat, aby som mal tento rok mal konecne hrusky?2718.4.20172618
Smolenka - šemendzia517.4.20172291
Hrušeň Bohemika1016.4.20172469
Hruska Alfa 116.4.2017164
Karina3015.4.201714365
Očko vs vrubeľ213.4.2017213
Hrušeň Abate fetel3012.4.201711484
Konferencia 710.4.20173490
Rez hrušňová - vím jak na ní1198.4.2017227547
Hrušen první řez 48.4.2017640
Mám ich nechať?65.4.2017418
Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora) 273.4.201713043
Vajíčka na pukoch hrušiek a jabloní 42.4.2017397
1.řez hrušeň Wiliamsova 131.3.2017326
Vliv tůji na hrušně a další ovocné stromy430.3.2017627
Kdoule bereczkého 229.3.2017257
Bojnicke odrody hrušiek124.3.2017241
Jak zachránit hrušeň 316.3.2017719
Loni sazená Williamsova - hodně kvete 2614.3.20177141
Blanka a Clappova máslovka - opylují se?312.3.2017469
Asijská hrušeň - proč nepřežila? 148.3.20171168
Harrow sweet57.3.20172428
Jak vést výchovný řez hrušně? 302.3.20179964
Roubování hrušní4421.2.201727090
Cold Snap 215.2.2017501
Lucasova6813.2.201751088
Hrušky z obchodu3411.2.20174041
Hrušeň Lubeničarka610.2.20172299
Co je to za hrušeň a jak ji namnožit1110.2.20172597
Hardyho vs erica na dule MA29.2.2017478
Benita hruška64.2.20172977
Hrušeň Bohemica6031.1.201745431
Shennong pears 130.1.2017442
Delika429.1.20172968
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Krocen nežere23.4.2017
Krocen nežere22.4.2017
Krocen nežere22.4.2017
Vápenka21.4.2017
Průjem u slepice21.4.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů