Výsadba hrušně



host - 161.2 (?)
4.11.2019 13:47

Kompostu škoda není, o postupné míchání s okolní zeminou se během času postarají žížaly a menší půdní drobotina. Já při sázení stromek neušlapuju plošně-spíš střed kruhu dokola. Následná důkladná zálivka zeminu přiměřeně spojí, po vsáknutí-otázka několika minut-dosypu zeminu,  volně uvážu stromek na osmičku a opět zaleju.Sesednutí v dalším půlroce je cca 1-slovem-jeden cm! SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 1.11.2019 21:52

No a kdybych dala do země trubku a kousek nad zemí do trubky zatloukla kůl. Spoj by se dal pro zpevnění ještě překrýt nějakou silnější trubkou třeba z umělé hmoty. Nad zemí by dřevo neuhnívalo a problém přehřívání nebo vymrzání okolo trubky by byl taky vyřešený. A u stromku bude estetický kůl. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.11.2019 16:18

Jestli v sudu namočíte kořeny nebo celý stromek je úplně jedno. Já ho vložím do 200l barelu a namočeno je ho podle toho, jak je velký a kolik je zrovna v sudu vody.
   Zkoumat, odkud častěji vane vítr, taky nemá velký smysl. Co když náhodou zavane z druhé strany - jednou, ale o to silněji? indecision
   Akát a dub vydrží déle, ale bukové dřevo se venku v zemi za chvíli rozpadne. Opálení pomůže jen trochu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.56 (?), 1.11.2019 16:34
Vlaďka: Teóriu sadenia máte naštudovanú, to už neriešte. Teraz sa sústreďte na ešte podstatnejšiu vec - aby Ste získali kvalitný výpestok. Najlepší je osobný výber, hlavným parametrom je kvalitný koreňový systém. Ak nechcete špičiak, tak si treba vybrať výpestok, pri ktorom Vám vyhovuje výška kmeňa a má kvalitne zapestovanú korunku. Ideálne je, ak konáriky neodstupujú z jedného miesta (tzv. praslen), ale postupne v odstupoch nad sebou, smerujú na všetky strany a v pomere k hrúbke kmienika sú "primerané" - teda nie príliš hrubé, ale ani nie veľmi tenučké a nie sú medzi nimi extrémne rozdiely v ich hrúbke. Vhodné je ak ich odstup od kmeňa je v tupom uhle, toto sa ale väčšinou dá korigovať vyviazaním či rozperkami. Nekupujte "vidláka" ani výpestok s extrémne strmým smerovaním konárikov. Vyhnite sa tiež stromčeku s poraneniami kmeňa, zle zhojeným miestom štepenia a so zvraštenou kôrou. Ak nenájdete výpestok s vhodnou korunkou, je lepšie kúpiť špičiak a korunku si zapestovať vo vlastnej réžii. Na fotkách máte Jonathan na M9, ktorý som sadil pred pár dňami, mal veľmi kvalitný koreňový systém a aj korunka umožňuje viacero variantov povýsadbového rezu na jar. Pri hruškách býva väčšinou smerovanie konárikov strmšie, v ostrejšom uhle nahor. Ešte poznámka k rezu na jar: píšete že na 2-3 očká - takýto rez vyžadujú po výsadbe broskyne, pri hruškách to môže byť menej radikálne. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.245 (?), 1.11.2019 16:53

Železná pozink vodovodní trubka je osvědčená trvanlivá opora pro volně stojící štíhlá vřetena. Nikdy jsem nepozoroval poškození mrazem. Akát vydrží, ale dub má v zemi cca o rok delší trvanlivost než smrk. Ani kůl (mrtvé dřevo) v kořenové zóně nedělá dobrotu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 1.11.2019 22:05

Já mám stromek objednaný, nebudu si moct vybírat. Předpokládám, že dorazí jenom ten špičák a budu si muset korunku zapěstovat sama. Ale to jsem musela i u té hrušně na semenáči před 20 lety, ta měla korunku tak nízko, že jsem si jí stejně zapěstovala výš.
Jinak moc pěkný stromek, uvidím co budou mít na jaře u nás v zahradnictví, ale obávám se, že tak pěkný u nás neseženu. Určitě se ale pokusím při nákupu držet Vašich doporučení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 4.11.2019 11:35

Jáma na hrušeň je vykopaná, široká je nakonec 1,2 m, hluboká 60 cm, víc už to nešlo, ale i tak mi připadá docela hluboká. Dolů jsem naházela drny s hlínou a listím, aby tam byla nějaká organika, ale kompostu mi přišlo do té hloubky škoda. Jestli tam vůbec kořeny kdoule někdy dorostou, tak to bude trvat hodně let. A pokud mám míchat zem s kompostem v poměru 1:1, tak budu minimálně to kolečko kompostu potřebovat, rozhodně to nebudou jenom dva kýbly. Mám trochu obavu, že ani tchán ho nebude tolik mít, hodně rozházel na podzim na záhony.

Mám dotaz, když tam teď budu házet tu zem s kompostem, nemám jí občas trochu ušlápnout? Nebo raději nechat nakypřenou a ušlápnout až ten zasazený stromek? A o kolik pak zem klesne v 60 cm hluboké jámě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.2 (?), 4.11.2019 13:47

Kompostu škoda není, o postupné míchání s okolní zeminou se během času postarají žížaly a menší půdní drobotina. Já při sázení stromek neušlapuju plošně-spíš střed kruhu dokola. Následná důkladná zálivka zeminu přiměřeně spojí, po vsáknutí-otázka několika minut-dosypu zeminu,  volně uvážu stromek na osmičku a opět zaleju.Sesednutí v dalším půlroce je cca 1-slovem-jeden cm! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 4.11.2019 22:30

Nechci podceňovat žížaly, ale obávám se, že v 60 cm hloubce to nedají, okolo vykopané jámy je suť tvrdá jako beton (zhruba do 40 cm). Těch drnů s listím a horší zemí je asi 10 cm, teď už budu sypat zem s kompostem. Jestli ho žížaly v menší hloubce promíchají s okolní zeminou bude jenom dobře, aspoň kořeny nebudou mít problém opustit jámu.

Jestli stromek sesedne jenom o 1 cm za půl roku, tak to těch 5 cm na 60 cm hlubokou jámu bude asi stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 14.11.2019 14:37

Stromek dorazil, snad je to opravdu hrušeň a dle očekávání špičák, takže si budu muset korunku zapěstovat sama. No ono jsem s tím tak trochu počítala, na kdouli by to byl nejspíš stejně zákrsek a já chtěla spíš čtvrtkmen s výškou kolem 1 metru. To se mi ale asi stejně nepovede, protože stromek je od roubování dlouhý právě ten 1m a čekat na založení korunky další rok, než ještě povyroste, to už se mi moc nechce. Takže bych měla zase pár dotazů:
1. Předpokládám, že když je to špičák, tak nic na podzim zastřihávat nemám, až v předjaří, je to tak?
2. Dočetla jsem se, že se má nechat 6 pupenů na korunku a ty spodní vylámat. Kdy je vylámat, hned při řezu, nebo až budu mít jistotu, že ponechané pupeny raší?
3. Někde se uvádí, že se mají vylomit pouze 2 pupeny pod korunkou, nižší nechat rašit a odříznout až v srpnu. Jaký to má význam, neubírá to sílu růstu větví korunky?
4. Je nějaká minimální délka o kolik se musí špička zastřihnout?
5. K vrcholu se špičák trochu ztenčuje, mám raději založit korunku ještě v té silnější části, nebo nevadí, když jí založím až v té slabší nahoře?

Stromku jsem zatím zasypala kořeny hlínou a zalila, sázet ho budu až v neděli, dřív se ke tchánovi za světla bohužel nedostanu. Mám ale ještě dva dotazy k sázení:
1. Kořeny mi přijdou docela dlouhé, pokud to budu sázet, jak je doporučováno - potřásat stromkem nahoru-dolů a přitom ho trochu povytahovat, tak zůstanou dost do hloubky a málo do šířky. Nemám je raději rozprostřít do šířky a hlínu mezi ně dostrkat ručně?
2. Ve většině návodů na sázení bylo, že se má stromek zasadit hluboko jako ve školce, že je to na kmínku poznat. Já tam ale nic nepoznám (viz foto, bohužel dost nekvalitní, focené za šera a podexponované). Jediný výrazný předěl (světlý kmínek, tmavý spodek) je až v místě štěpování, ale to je mi zase divné, že by byla ve školce zasazená tak hluboko. Pod štěpováním už žádný předěl poznat není. Jak hluboko stromek zasadit? Aby byla zem zhruba mezi prvním kořenem a štěpováním? Nebo je minimum štěpování nad povrchem 5 cm?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.147 (?), 14.11.2019 16:07

1. Ano, až v předjaří.
2. Až na jaře. Některé mohou přes zimu vyzobat ptáci.
3. Trochu ano, na druhé straně kmínek s obrostem lépe sílí.
4. Není, záleží na kvalitě kořenů, délce špičáku a plánované výšce kmene
5. Založte korunku tam, kde ji xhcete mít.

1. Rozprostřete kořeny zhruba do tvaru polokoule - co nevíc podobně jak rostly
2. Zasaďte tak, aby všechny odstupy kořenů byly pod povrchem a nad nejvyšším odstupem kořínku ještě asi 5 cm zeminy. Každopádně místo štěpování musí být nad zemí, jinak je to celkem jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika