Vonka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?) 
12.10.2011 17:11, zobrazeno: 26731x

Člověk se musí pořád učit. U téhle odrůdy se uvádí sklizňová zralost ve druhé polovině až koncem řijna. Letos však byla 6. řijna už přezrálá. Ale i kdyby ne, v každé druhé byla dirka a uvnitř červík. Takže možná někdy příště. 

Vonka
Vonka
Vonka
Vonka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 12.10.2011 18:24
Zdravím pane Petře, nádherné zlatistvé plody se Vám urodily.Ve Vašem případě úřadoval obaleč, moje Lucasky zdecimovali zmrzlí a co zůstalo je poškozeno mrazy(rzivost na slupce a deformace plodů viz foto).Obyčejně bývají čisté a pravidelně rostlé.Také jsem sklízel o 10 dnů dříve.Červivost byla minimální.Při postřiku jabloní proti 2.generaci obaleče je také lehce šmrncnu. - Mičurin II


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.10.2011 21:12

Podobně mám od mrazu poškozených asi 10 plodů Bohemici, které mi mráz laskavě ponechal v květnu na stromě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 6.12.2012 9:20

Tak ještě jeden z těchto plodů ochutnat ve správný čas, a byli bychom chytřejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.10.2013 10:53

V dobrých hrušňových polohách by jistě nebylo na škodu opětovné rozšíření senzační staré odrůdy s názvem Děkanka Robertova a jejich semenáčů Generála Leclerka nebo i Vonky. Mimochodem, Paľo, jak se Ti ujaly tyto rouby? Alespoň v Senici by Děkanka s Generálem mohly mít zastoupení. Škoda jen, že všechny tři jsou to odrůdy ryze podzimní. Konzumní zralost končí v prosinci, ale myslím, že spíše o něco dříve. Zacituji opět z Obrazového atlasu jádrovin (Sus a kolektiv): "Vonka je raně zimní odrůda, která svým bronzově zlatým vzhledem a kořenitou pikantní chutí nachází místo mezi stolními odrůdami. Je vhodná především do teplejších a středních hrušňových poloh". Takže vzhůru, vážení přátelé, k většímu rozšíření těchto odrůd, jež patří k tomu nejlepšímu ze starého sortimentu osobitých hrušňových chutí.

Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Vonka (1.10. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.143 (?), 15.10.2013 20:28

Jsem velmi rád, že se mi před 2 lety podařilo vysadit Děkanku a letos Hardenpont.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.106 (?), 15.10.2013 20:30

Vonka byla v užším výběru při pořizování oček, nakonec jsem upřednostnil jinou odrůdu a odrůdy, které mi tu živoří na kdouloních (přeroubování). Mít více místa, byla by tu, i když mě trochu odrazovala ta nevhodnost do vlhčích poloh. Ale klasickou Děkanku bych rád zkusil. Plody Vonky vypadají velice pěkně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 16.10.2013 19:24

Díky za Vaše názory. Co se týče Vonky, tak jsem rád, že na kdouloni nemá ve špatné půdě žádné větší problémy s růstem. Stejně tak vedle stojící Astra. V letošním příznivém roce z hlediska vyššího množství cukrů v ovoci, jsem na ní zvědavý. Doporučená sklizňová zralost v druhé polovině až koncem řijna se ukázala i tentokrát jako příliš opožděná. Plody šly v polovině měsíce sklízet velmi snadno. Bohužel do konzumní zralosti dospívají tak během čtrnácti dnů a nevydrží dlouho. Dnes jsem si přivezl od zahrádkáře i menší plody chuťově velmi podobné odrůdy s názvem Madame Verté, tak budu později porovnávat. Madame Verté je ovšem trvanlivější. Možné také je, že bude platit o Vonce to, co se píše o sklizňové zralosti Madame Verté: "sklízí se od poloviny řijna, čím později, tím lépe". Tak snad příští rok.

Vonka (15.10. 2013)
Vonka (15.10. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 2.11.2013 22:08

Tento ročník Vonky se opravdu povedl. Nevím, zda to bylo teplým počasím, nebo jen strom začal konečně dávat plody standartní chuti. Ať tak či tak, tyto plody plně uspokojí příznivce pikantně-kořenitých odrůd hrušní typu Boscova lahvice a spol..Také zde (podobně jako u Lucasovy), jsou už plody v konzumní zralosti s máslovitou konzistencí dužniny. Hrubší a drsnější slupka jde snadno odstranit škrabkou. S kvalitou dužniny skrývající se pod ní, jsem letos opravdu velmi spokojen.

Vonka
Vonka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.93 (?), 3.11.2013 21:28

Ospravedlňujem sa, Petře, za meškanie s odpoveďou. Tvoj príspevok z 13.10. som totiž zaregistroval až teraz. Neprepadol som až do takej miery závislosti na PC a preto nesedám ku klávesnici každý večer. Takže: vrúble Dekanky ani Generála Leclerca sa mi kupodivu neujali. Asi preto, že boli tenúčke ako slámka, vzájomná styčná plocha bola zrejme nedostatočná. Rodivosť Dicolor sa konečne dostala do normálu a spolu s Janou mám z palmetky slušnú besordňu úrody. Na budúci rok by mali ukázať prvé plody prištepené vrúble Dekora, Erika, Astra. Zistil som, že hrušky sú ešte viac náročnejšie na podmienky skladovania ako jablká. Pri mojích +12 v pivnici sú už zimné sorty hrušiek dokonale vyzreté. Riešieme to konzumáciou a sušením. Do budúcnosti chcem v kritických mesiacoch riadiť teplotu pivnice pomocou kompresorového chladiaceho agregátu, event. pomocou mobilnej klimatizácie s odvodom teplého vzduchu potrubím 110 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika