vienska nebo boscova



host - 180.133 (?)
14.3.2008 13:15

Pařížanku a Lucasovu doporučuje literatura poze do první zóny (400m je horní hranice 2. zóny). 

Ta Vienská by snad i do II. zóny šla, ale nepatří mezi odrůdy, které by k tomu byly jednoznačně doporučivány.

Pokud chcete vybrat něco ze starších sortimentů, objíždějte zahrádkářské výstavy, degustace... Rovnou si tam domluvte odběr roubů toho co vás zaujme.

Popřípadě obejděte sousedy v době zráni hrušek.

Existuje cosi jako listina povolených odrůd. Po vstupu do EU už sice postrádá smysl, ale může to pro vás být vodítko co je možné sehnat.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.3.2008 23:23

Rozumíte tomu dobře. Vyšší polohy snesou odrůdy, které nejsou příliš náročné na sumu ročních teplot. Odolnost vůči mrazu - posuzuje se ve dřevě a v květu, s tím nemusí souviset.
   U jabloní je takovou odrůdou třeba Boskoopské. Citlivé na zmrznutí květů, ale jinak dobře dozraje i v chladných polohách. Naopak Golden Delicious ve dřevě ani v květu nezmrzá, ale kvalitní ovoce přinese jen v příznivých (nižších, teplejších) polohách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 111.10 (?), 14.3.2008 12:03

  Ptáte se, které dvě odrudy.Myslím tím doporučené Viennská a Konference.Nechci za kazdou cenu nakoupit stromky, ktere u nas nabízejí.Ze zkušenosti vím,že by pro mě byla nejvhodnější Pařížanka nebo Williamsova, protože jí zrovna mají v nabídce a toho se chci vyvarovat. Raději budu patrat po těch vhodných.Doufam, že v tom se mnou souhlasíte?Dostal jsem tip i na Lukasovu, ale prý se brzy vyčerpává po větších úrodách. A na slabě rostoucí Ananasku Courtrayskou.   Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 221.138 (?), 14.3.2008 12:29

Dobrý den. Jen připojím poznámku. Podle mne si příliš zamotáváte hlavu čtením starších pomologií. Nic proti nim, jsou to výborné knihy, ale v praxi narazíte na situaci, kterou velmi výstižně popsal pan Vítek. Pokud chcete sázet hrušně, tak kupte co se nabízí. Vím, že to může znít úděsně, ale já mám 55 roků a ještě nikdy jsem v nabídce školek neviděl odrůdu  Ananasku Courtrayskou. A pokud chcete sázet Boscovu lahvici, tak zase počítejte s tím, že na první plody můžete čekat klidně 7 roků, protože tato odrůda nesrůstá s kdouloní a množí se pouze na hrušňovém semenáči. Ta doba čekání je moje vlastní zkušenost. A co se týká Lucasovy, tak jsem viděl stromy staré zcela jistě 30 roků, a bez problémů plodily. Stanislaw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.133 (?), 14.3.2008 13:15

Pařížanku a Lucasovu doporučuje literatura poze do první zóny (400m je horní hranice 2. zóny). 

Ta Vienská by snad i do II. zóny šla, ale nepatří mezi odrůdy, které by k tomu byly jednoznačně doporučivány.

Pokud chcete vybrat něco ze starších sortimentů, objíždějte zahrádkářské výstavy, degustace... Rovnou si tam domluvte odběr roubů toho co vás zaujme.

Popřípadě obejděte sousedy v době zráni hrušek.

Existuje cosi jako listina povolených odrůd. Po vstupu do EU už sice postrádá smysl, ale může to pro vás být vodítko co je možné sehnat.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 14.3.2008 13:41

Tak, jako staré odrůdy jabloní mají určité vlastnosti, které u nových odrůd nenajdeme, u hrušek mi to tak nepřipadá. Myslím tím stolní hrušky, nikoli různé krajové škaredky, krvavky aj. Nové české odrůdy - myslím ty vesměs nazvané ženskými jmény nebo řeckými písmeny - svou úrodností, velikostí, nástupem do plodnosti, kvalitou dužiny i nároky na prostředí ty staré vesměs překovávají. Alespoň u mě, neboť v mých horších podmínkách Boscova, Williamsova, Děkanka, Pařížanka, Charneuská  svou konzistencí i chutí jen o málo překonávají krmnou řepu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 14.3.2008 14:01

Ještě k těm meruňkám

Mimo těch co jsem uvedl se podívejte ještě na Kioto, Pinkcot a Hargrand.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 14.3.2008 23:07

Pokud nabízejí u Vás Bergeron a Vehardu, tak zvolte tu druhou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 15.3.2008 20:42

Rád bych poprosil hosta 180133 zda by nám mohl přiblížit odrůdy Kioto, Pinkcot, Hargrand. Zejména jak se Vám osvědčily v odolnosti proti mrazům, v chuťové kvalitě, v pravidelnosti úrody atd.

           děkuji Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 16.3.2008 8:15

lépe ale na stránkách o meruňkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.10 (?), 16.3.2008 16:04

Máte pravdu,že hledám informaceve starší pomologii.V naší oblasti se teprve zahrady zakládají, tak na radu k sousedům zajít nemůžu.Řešil jsem to proto tímto způsobem.Stromy hrušní v okolí jsou podél silnic a pár velmi starých jedinců na nedalekém poli.Tak se ptam vás zkušených. Jaké dvě odrůdy hrušně,byste mě doporučili do dané lokality.Jedna se sklizní v pol.září na konzum. Druhá půl -konec října na uskladnění. Stromy stř.vzrůstu. Čtvrtkmen podnož pláně?Zahrada v nad. výšce 400m, mírný jižní svah. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika