Vhodný letný opeľovač k odrode Erika



Axe - (4) - 154.42 (?) 
21.2.2019 22:38, zobrazeno: 3030x

Dobrý deň

prosím o radu pri hľadaní vhodnej kombinácie k hruške Erika. Mám záujem o letnú hrušku, našiel som však len zoznam opeľovačov Eriky na wiki a tam sú uvedené len zimné odrody.

našiel som však na internete 2 letné odrody, pre ktoré je naopak Erika uvádzaná ako vhodný opeľovač: Milada a Diana. Je možné očakávať, že aj oni budú naopak vhodnými opeľovačmi Eriky?

Ešte ma zaujala odroda Radana. Ako by bola vhodná k Erike?

Má niekto skúsenosti so všetkými tromi odrodami (Milada, Diana, Radana) a vie ich porovnať medzi sebou?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.0 (?), 22.2.2019 7:29
Axe: Myslím že riešite veci ktoré riešiť vôbec netreba. Tie zoznamy "vhodných opeľovačov" sú nezmysel. Ak teda nebývate niekde na samote, kde nerastú žiadne hrušky na kilometre ďaleko. V podstate ide o to, aby opeľovač v širšom okolí kvitol približne v rovnakej dobe. Odrody riešiť nemusíte, peľová inkompatibilita je pri hruškách zriedkavá. Iba triploidné odrody - podobne ako pri jabloniach - nie sú dobrými opeľovačmi. Postavte si problém teoreticky opačne: chcete zabrániť tomu aby Erika bola opelená. Toto by už bol podstatne tvrdší oriešok. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.10 (?), 22.2.2019 9:58

Kupte si nejaku poriadnu letnu hrusku ako Williamsova, Harrow de light a spol nie b-čka ako Milada a spol nebudete lutovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Stachys - (22) - 56.121 (?), 22.2.2019 18:02

Nechcem Vám oponovať pán Hlavatý, ale problém opeľovačov sa už na niektorých "samotách" stáva problémom. Bohužial nejde o tzv. samoty v tradičnom zmysle slova, ale novodobé zelené púšťe - tj satelitné mestečká a niektoré moderné dediny. Je v nich anglický trávnik, tuje, bobkovníky, ozdobné javory, katalpy a spol. nedajbože aby to bol ovocný strom.  Prvý počin nového majiteľa pozemku zo záhradou je zásadne vyrúbať všetky stromy. Pred časom som zastávala názor ako Vy a neverila som, že opeľovanie môže byť problém. Po tom ako sa to u nás začalo týkať sliviek a následne čerešní, už verím. Hrušky zatiaľ nie, ale tú skúsenosť možno nemám preto, že na vlastnej záhrade mám dosť širokú skladbu odrôd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.98 (?), 22.2.2019 18:46
Stachys: Oponovať pokojne môžete, ja by som bol práveže rád keby mi tu oponovalo viac diskutujúcich, navzájom si prikyvovať nie je práve plodné a zaujímavé...😃. K téme: problém ktorý spomínate (tzv. "snobské" záhrady či dvory namiesto ovocných) registrujem, aj keď v mojej oblasti nie je - zatiaľ - veľmi vypuklý. Na druhej strane - každý má nespochybniteľné právo zariadiť sa na svojom pozemku podľa seba, nie každý musí mať vzťah k ovocinárčeniu. Nezostáva než to akceptovať, aj keď so zaťatými zubami. Vo svojom okolí neregistrujem problém s opeľovaním žiadneho druhu ovocnín, chvalabohu stromov aj včiel je u nás dostatok. Na základe príspevkov tu na fóre tiež nemám pocit že by drvivá väčšina prispievateľov mala problém s úrodou. Skôr bol v r.2018 problém s nadúrodou - aj čo sa týka kôstkovín. V mojej reakcii na tomto vlákne som ale chcel zdôrazniť jednu vec - aby sa pestovatelia nespoliehali na nejaké informácie z netu alebo aj z pomológií ohľadom tzv. "vhodných opeľovačov". A tých ktorí nie sú ako vhodní uvedení automaticky považovali za "nevhodných". Obzvlášť pri relatívne nových odrodách ako je Erika. Reálne to v praxi podľa mňa ešte ani nemohlo byť dostatočne preverené. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Axe - (4) - 154.42 (?), 22.2.2019 20:58

Ďakujem za všetky reakcie.

Záhrada je na dedine, ale v novopostavenej štrvti.

Avšak hneď vedľajšia suseda má vysadenú hrušku, len mi nevedela povedať, aká je to odroda.

Takže na základe reakcie p.Hlavatého nebudem nič riešiť - jedna hruška mi stačí a letnú odrodu som hľadal len kvôli tomu, aby som sa uistil, že nebude problém s opelením. Na zásobu ovocia v lete mám nasadé iné druhy a ešte plánujem posadiť bobuľoviny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.10 (?), 23.2.2019 9:54

Ak by ste aj byvali niekde na samote a potrebovali by ste opelovaca da sa to riesit aj inač ako vysadenim ineho stromceka.Do korunky stromu sa da nastepit ina odroda (napr nachipovat metodou chip budding podla youtube, dobre sa to ujima je to jednoduche)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika