Určení odrůdy - byl jsem napálen?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
jiran69 - (4) - 208.4 (?) 
24.9.2017 8:52, zobrazeno: 21805x

Dobrý den, rád bych požádal místní znalce o radu, objednával jsem z internetu Williamsovu hrušeň, měl jsem velkou radost jak z toho chabého stromku co mi zaslali vyrůstá pěkný stromek, ale při letošním prvním plodu je jasné, že to není odrůda, kterou jsem objednával. Mohli byste mi podle fotek napomoci určit odrůdu? Fotky jsou aktuální, hned vedle zrovna dozrává slivoň Gabrovská a Stanley. Budu ji ač nerad zjara přeroubovat, nemám rád v sadu odrůdy, u kterých si nejsem jistý názvem. Děkuji.





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 187.216 (?), 24.9.2017 9:10

Dle mého Boscova lahvice.    Hruška hrušek, pro mě Top.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.253 (?), 24.9.2017 10:52
Vyzerá to na Boscovu. To by bola celkom šťastná zámena... IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.119 (?), 24.9.2017 11:10

Po kolkych rokoch prisla prva uroda?Boscova ma neskorsi nastup do rodivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.253 (?), 24.9.2017 11:20
Tou šťastnou zámenou myslím fakt, że namiesto skvelej letnej odrody Vám poslali ešte skvelejšiu jesennú. Je to na Vás, ale ak nie Ste vo vyslovene chladnej oblasti, tak by som nepreštepoval, Boscova je poklad, určite neoľutujete. A Williamsovu si môžete dokúpiť a zasadiť teraz v okt./nov. K tomu nástupu do rodivosti: Boscova sa dáva na semenáč, takže stromček sa výdatnejšie rozrodí po asi 4 rokoch. Ale prvý plod máte už teraz (po 2 rokoch?), čo je dobrý znak ohľadom rodivosti konkrétneho stromčeka. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.4 (?), 24.9.2017 15:47

Jsem rád, že se shodujete na Boscově, uvidíme, co tato hruška ukáže po sklizni a uležení se. O přeroubování ale stále uvažuji, sice mě jí bude líto, ale mám zahradu určité koncepce,... postupná sklizeň, rozložení a další, další stromek se mi sem již nehodí. Navíc přebytky Williamsovi měli přijít k raným pološvestkám do soudku.

Potvrzuji Vaši doměnku, že tento plod je 2roky po výsadbě (měla ještě jeden, ale ten upadl).

jiran69

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.189 (?), 24.9.2017 19:44
Jiran69: Zjedzte ju keď získa bronzovú farbu. Boscova ale nemá čo dokazovať, je to hruška-bohyňa, nič lepšie nenájdete (ak nie Ste vyslovene v chladnej oblasti). Vykašlite sa na koncepciu, berte to ako zásah zhora 😉. Inak, neviem či tomu dobre rozumiem - plánujete miešať do suda slivky s hruškami? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jiran69 - (4) - 13.77 (?), 25.9.2017 15:16

Díky za tip, kdy ji sníst, přemýšlel jsem o tom, protože na to mám jen jeden pokussad. Jsem v 550-ti metrech, oblast Žďár nad Sázavou, stromek vysazen na slunném částečně chráněném místě, na které svítí celý den slunce.

A ano, mám v plánu část švestek míchat s hruškou, resp. až do té doby, kdy budu moci dělat samostatný kvas z hrušek, které se nesní. 

Jinak dávám přednost jednodruhovým destilátům, ale švestek mívám většinou hodně, tak to beru jako pokus. 

Na obrázku jedna z mých pravých švestek, která každý rok dává 150-300 l mače. Bohužel na obrázku kvůli jeho nekvalitě její úroda moc vidět není, ale pro představu to snad bude stačit. Podotýkám, že i když na některých svých stromcích mám příznaky šárky, na tomto není nic (strom jsem ale testovat nenechával).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 67.107 (?), 4.10.2017 20:44

Wiliamsová do takej výšky asi už vhodná nieje, nebude mať plody plnej chuti, hoci klíma sa posúva, ale v starých pomolólogiach (tuším Vanek) je odporúčané iba do 250 m. n. m. Z letných radšej vsaďte na Clappovú, na pálenie vraj bývali vhodné aj rôzné formy hniličiek - malé nenáročné skoré hrušky, ťažko ale štepy zoženiete.

Boscová je zas královná konzumných hrušiek. Neni síce vhodná do vyžších polôh a 550 m- n. m. by som považoval už za skôr vyžšiu polohu. Ale viem že je určite menej náročná než Wiliamsová, plmológ Říha o nej písal že má správy z n. výšky asi 790 m. n. m. a v dobreh hnojenej pôde prosperovala, síce nie plodmi prvotriednými ale stále chutnými. To boli asi 30 - roky, klíma sa posunala, takže si myslín že vás Boscová stále poteší viac než odolná ale celkom priemerná Konferencia.

Bojkovice majú v ponuke Solanku, ktorá je nenáročna, vraj veľmi vhodná na pálenie, ale na PRVÉ PLODY si počkáte možno aj 10 rokov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 4.10.2017 21:22

odolná ale celkom priemerná Konferencia. Ale vůbec ne průměrná! Nemůžu souhlasit s tímto názorem. Právě Konference je jednou z mála pozdně podzimních - až podle uskladnění ranně zimních hrušek které u nás dobře dozrají. Má v optimální zralosti výbornou chuť a jemnou dužinu. Vynikající je i na kompot. Zkušenost z právě těch 550ti metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika