Určení odrůdy - byl jsem napálen?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
26.2.2018 15:55

Na obrázku, který p. 57 144 nepopsal,  vyfotil asi Avranšskou. Merodova tak červená není, Hardyho je hnědá, Konference zelená. Je pravda, že v horších polohách mají papírově horší odrůdy jako Thirriotova, Merodova, Křivice, Avranšská cosi do sebe. Když jim odpustíme malou přitrpklost - hlavně kolem slupky, je jejich chuť plnější než u typických hruškových etalonů - Děkanky, Boscovy, Gen Lecrerc, Jean d Arc a všech zimních, které mnohdy chutnají jen sladce.
   Má-li někdo Konferenci za podprůměr, jsou tři možnosti:
1. Bůhví co ochutnal
2. Opravdu to s hruškama neumí
3. Snaží se povzbudit uvadající diskuzi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.2.2018 15:55

Na obrázku, který p. 57 144 nepopsal,  vyfotil asi Avranšskou. Merodova tak červená není, Hardyho je hnědá, Konference zelená. Je pravda, že v horších polohách mají papírově horší odrůdy jako Thirriotova, Merodova, Křivice, Avranšská cosi do sebe. Když jim odpustíme malou přitrpklost - hlavně kolem slupky, je jejich chuť plnější než u typických hruškových etalonů - Děkanky, Boscovy, Gen Lecrerc, Jean d Arc a všech zimních, které mnohdy chutnají jen sladce.
   Má-li někdo Konferenci za podprůměr, jsou tři možnosti:
1. Bůhví co ochutnal
2. Opravdu to s hruškama neumí
3. Snaží se povzbudit uvadající diskuzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.144 (?), 28.2.2018 12:06

Pavda, je tam Avranšská, Merodová je toto:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.144 (?), 28.2.2018 12:46

Pán Vysloužil, ja mám rád korensté hrušky. Konferenciu som veľa krát jedol. Raz zo stromu. Veľa krát z obchodu. Maslovitá konzistencia tam je, áno - dokonalá jemnosť, šťava po lakťoch steká. Chuť, myslím tým korenitosť, kvalitou asi ako jablko Boikovo medzi jablkami, priemer. Ak by som hodnotil korenitosť hrušiek od 1 najlepšie, 5 najhoršie tak napr. Merodová podľa ročníka 1 - 3, Špinku ktorú so len raz ochutnal 1. Avranšská 1 (obe z hviezdičov). Krivica pred dvoma rokmi 3. Vlani 2 hoci trochu natrpknutá trochu špecifiká mne lahodiaca aróma(nie ideálne stanivisko). Pravdepodobnú Solanku, ktorú som ochutnal napriek zlému stanovisku 1 -2. Isté tunajšie hniličky 1. Pravdepodobná Kongresovka (dám teraz ju na fotku), vlani asi kvôly studenému Septembru 4 ale predtým rok 1/2. Hardyho som ochutnal žial len v obchode II. akosť, aj napriek tomu chutila zaujímavo - za 3 a prvá akosť je asi pri nej výborná, Lucasová v 600 m. n. m. 2016 starý strom asi tak 2, v obchode sú niektoré plody za starú belu, niektoré za 1 - pripomínajú mi korenistosťov škoricu. Clappová - ochutnal som jeden plod asi známka 2. Stačí pan Vysloužil? Mál páru v hruškách? Pravda niesú dobre repy, ako mnohé zimné hr. v týchto vyžších polohách bývajú, Abate sa niekedy z obchodu dajú - niečo sa mi na nej ale nepovzdáva, takú Bohemicu a pod. ja v obchote vživote nekúpim, ale v aj tie zimné repy hruškovitého tvaru v správnych podmienkach nepochybne nie sú podradné repy...

KONFERENCIA známka 3. Na obrázok dam vlaňajšiu pravdeodobnú Kongresovku. Ináč v ročníkoch 2011, 2012, 2015 má Merodová máslovka presvedčila že sa mám o hrušky oveľa viac zaujímať než o jablká. Je v otcovej záhrade, kým on je v zahraničí, roky sa tam pasli ovce, kozy a Merodovej trochu poškodili kvôru, pri koreni a posledné roky jej rodivosť klesá, posledného roku chuť už nieje taká aka bývala asi je to chladným septembrom. No vlani som tam vysadil stromy a chodím tam kosiť. Zistil som že väčšina laických ľudi sa o ovocie nezaujíma a o dobrých hruškách nemá ani páru, asi preto na Slovensku hrušky ustupjú iným ovocným druhom. Od roku 2015 som sa o hrušky zaujímal, a objavil som mnoho výborných starých stromov - keďže má staré odrody bavia - práve tie štepením zachráňujem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 28.2.2018 17:08

Prot gustu žádný dišputát. Když vám chutnají jen kořenité, je to vaše věc. Tady se více pisatelů shodlo, že Konference je kvalitní a chutná hruška aniž by měřili kořenitost. A mimochodem, proč to "velakrát" jíte, když vám to nechutná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.144 (?), 3.3.2018 16:58

Dobre, jedol som ich raz alebo dva razy v jeseni zo stromu ako skúšku či čerstvé nie sú lepšie. Z obchodu sem tam v zime, na jar, hoci to nieje špička, je lepšia ako iné nové odroy alebo Abate (stará síce odroda) lenže aj keď je pekná žltá dlho Abatelke trvá kým zmekne a aj tak nieje vždy chuť podarená. Lusasové z obchodou sú dobré tak do konca decembra - nie však vždy, neskoršie už nemajú kvalitu - chýba šťava alebo aj chuť. Krivica, Lucasovka mi na vlastnom strome ešte nezačali rodiť, to si ešte dáky rok počkám. No iné zimné hr. sa tu na na horniakoch jaksi nevypláca pestovať. Ja Konferenciu nepovažujém za prepadák ale za chuťovy priemer, výborná vec je že v tých chladiarniach nestráca chuť - čiže ako komerčná hruška má význam. Ale na čo ju pestovať doma? A ešte mám tu na Liptove pestuje teda zakupuje Konferenciu 70% ľudí čosi všímam - aspoň pokiaľ ide o mladé hrušky. Sused ju mal na podp. dula. Sťažoval sa že keď ju oberie tak mu za par týždňou zmekne (u iných odrôd také isté) a nemá to kto jesť a tak ju vyťal. Páni, neviem akú ma on kvalitnú pivnicu, a ake máte Vy skúsenosti z jej uskladnením. Ale viem že ak sa dá dlho skladovať iba v chladiarniach tak nevidím ani najmenšiu výhodu oproti napríklad Avranšskej ktorá lepšie chutí aspoň mne. Tiež si viem predstaviť že Salisburyho a Hardyho budú lepšie kvalitou plodou. A je lepša vo väčšine ročníkov aj Merodová, ktorá iba opelovač nieje dobrý. Tak načo ta Konferencia. Avranšská pokiaľ viem nieje na pôdu príliš náročná. Stromy Merodovej poznám dokonca dva, ten druhý ma jeden známi s tej som len raz jedol, no keď sme tam boli pomôcť zbierať zemiaky - horšiu pôdu si nemôžete priať - ťažká hlina a ten strom si na oslnenom mieste v pohode vodí, vraj mal ročníky keď boli aj ako pesť veľké...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.144 (?), 3.3.2018 17:02

Ja narážam na to, že Konferencia sa vypláca tak akurát výborná hruška v hypermaketoch nie na záhrade, keď môžete mať vždy lepšie. Pritom zaníkajú staré výborné odrody a Konferencia bude mať 50% niekde aj 70% na vidieku menopol?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 3.3.2018 17:53

Teda vy tu hrušku nenávidíte. Jakoby cosi Freudovského. Tak kontaktujte antimonopolní úřad, oni se tím určitě budou zabývat. A nenapadlo vás proč ti vidiečania tu Konferenci tolik pěstují? Když je tak hnusná. Asi jsem taky pomýlenej, měli jsme jí na zahradě od mého mládí a mám ji na své zahradě i teď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.114 (?), 3.3.2018 19:41
Nebudem obhajovať Konferenciu, to by bolo ako presviedčať niekoho že Federer vie hrať tenis alebo Messi futbal. Teda trápne a zbytočné. Na fotkách 1-5 je zopár faktov o tejto legende medzi hruškami. Na foto 6 je Lincolnov citát. Keď si tak pozerám tie fotky a tú Lincolnovu vetu, tak ma napadá otázka - ako to len tá podradná Konferencia robí...? IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.224 (?), 1.4.2018 9:09

Pokiaľ ide o Holandsko, tak ako je Poľsko jablkovou, Holandsko je hruškovou resp. Konferenčnov veľmocov. Neviem prečo, lebo holandská klíma nieje zrovna top na pestovanie ovocia - dáždivé, nie veľmi slnečné a teplé letá. To skôr by si zaslúžilo byť hruškovov veľmocov také Francúzko. Paradoxne hodne veľmi významných starých odrôd je z južného suseda Holandska teda z Belgicka, kde je už ale asi aspoň o stupeň teplejšie a suchšie. Viete v tom Belgicku by sa ťažko dalo pestovať iné dlho skladovateľné hrušky ako Konferencie s takov úsešnosťov. Také Abatelky bývajú tuším napríklad z Talianska. JA SA VŠAK TAK ISTO AKO V HUDBE RIADIM, KOMERCIA NIEJE ŽIADNÁ KVALITA. Som síce z Liptova ale Holandskú klímu v lete by som mn. zrážok a sl. hodín prirovnal k hornej Orave, na Liptove a zvlášť zvyšku Slovenska je to lepšie. Samozrejme zimy su na Orave drasticky o inom ale to tu nehrá úlohu. Neporovnávajme teda to čo je pestovateľné tam a to čo je tu. Inák je Konferencia Anglická odroda, tám tiež zrovna slávne podmienky nemajú. Dovolím si povedať že ta mojá Avranšská, ale aj Hardyho či iné by sa mohli pestovať aj v Holandsku, no nevidržia tľko skladovania naviac v chľadiarni ich chuťovo asi obchodníci načisto pokazia.

Ja vravím ako často aj Ing. Fidla že je tragédiov dnešnej doby že kvalitné odrody idu v súčasnosti pod tľakom komercie do psej riti.  Ak sa v škôlkách ako priorita šľachti Konferencia a na iné sa zabúda, tak je to zrovnateľné zo sadením Smrekových monokultúr v Českých i Slovenských lesoch v minulosti, kým prírode to nepomáha a mnohé dreviny sú takto na pokraji vyhynutia. Napríklad Brest a iste druhy Jarabiny. Z ovocím je to však o dosť ešte smutnejšie, koľko odrôd zaniká, zatiaľ čo z Konferencie sa stáva monopól medzi hruškami, tak ako pri inom ovocí asi žiadná odroda nie tak výrazne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.6 (?), 5.10.2017 9:53

Nie som nejaký znalec, ale podľa obrázka sa mi to zdá ako williamsova. Divná je preto, že je vysadená v nevhodnej nadmorskej výške a je zanedbaná fungicídna ochrana (máte tam hrdzu hruškovú). Pre kvalitu plodov u williamsovky je ochrana fungicídmi nevyhnutná (mám to odskúšané). Inak hrušky sa delia na muštové a stolové a z hladiska opelovania na diploidné a triploidné. Do "pálenia" by som dal okrem sliviek a hrušiek aj jablká, dostanem potom rakúsky "obstler".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika