Stará odroda hrušky



host - 43.70 (?)
18.9.2011 8:00

Mám také podobnou odrůdu, rouby jsem si vzal od kolegy ze zaměstnání. Podle fotky mně to připadá, že je to stejná odrůda. Na osluněné straně stejné líčko, nepravidelný tvar, hmotnost přibližně 400-500 g. Dozrávají teprve nyní je to pravděpodobně nadmořskou výškou - 450 m. Musejí se nechat asi týden uležet, pak jsou měké, šťavnaté. Netrpí strupovitostí ale rez se trochu projevuje jaká je to odrůda bohužel nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 106.182 (?), 23.8.2011 13:00, zobrazeno: 18653x

Po starom otcovi nám zostala táto neznáma odroda hrušiek, ktoá v tomto čase dozrieva. Priemerná hmotnosť plodov je od 370 do 480g, vykazuje značnú odolnosť proti hrdzovke hruškovej. Plody v stopkovej časti sú čiastočne hrdzavé, nepravidelného tvaru. Vie nám niekto prosím poradiť o akú odrodu by mohlo ísť? Ďakujem LOUIS


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.174 (?), 24.8.2011 8:04
Stretol som sa s ňou minulý mesiac na Podbranči- nad cinterom, na konci dediny. Práve dozrievala. Plody sú podobné jesennej odrode Kongresovka. Viac informácií by Vám možno zistili na OZ Jablonka. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.225 (?), 25.8.2011 17:30

Paľo, vďaka Vám za reakciu na môj dotaz, že ide o odrodu Kongresovka mi napísal i pán Ing. Boček. Stále mi nejako nesedel ten augustový termín dozrievania. Až sa stretnem so záhradkármi z Jablonky spýtam sa ich. Možno na výstave v Senici. LOIS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 12.9.2011 16:56

Dobrý deň, podobnú (možno tú istú) hrušku sme mávali aj my. Plody boli veľké, veľmi chutné, aromatické, šťavnaté. Dozrievala v auguste, v rovnakom čase ako vaša (cca 250 m.n.m). Na slnečnej strane pri dozretí sa na žltom podklade vynímalo červené líčko. Pri skoršom obratí vhodná aj na zaváranie. Plody nemali dlhšiu skladovateľnosť. Rast stromu bol štíhly, strom pomerne vysoký. Žiaľ od vrcholu postupne začal usychať, tak išiel dávnejšie preč. Nepamätám sa, že by výraznejšie striedavo rodila. Tá odolnosť k hrdzi by celkom sedela. Kongresovku nepoznám, podľa pomológie však dozrieva neskôr... Celkom by ma zaujímalo, čo je to za odroda. Určite by som ju znova vysadil, prípadne naštepil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.6 (?), 17.9.2011 20:00

Dobrý deň, tá skorosť dozrievania môže byť spôsobená i tým, že po preštepení zo starej hrušky sme túto situovali medzi domy a je zo SZ chránená. Ako som zisťoval ďalej, tak pôvodná hruška (teraz tu tá sorta je okolo 100 rokov) dozrievala tiež až koncom septembra. Mimochodom, to dozrievanie je tak postupné, že dnes som oberal posledné plody na výstavu, práve zo SZ strany koruny, takže dozrievanie trvalo mesiac. Ak máte záujem, pozrite si "Speciální pomologie hrušní II" od Ing. Bočeka, a tam je odroda Kongresovka vyobrazená a zhoduje sa s našou hruškou.Tu je cca 150 m nadmorská výška. Samozrejme, ak by Ste mali záujem o vrúble, rád Vám ich poskytnem. Tiež sa chystám na prevrúblovanie na hruškové semenáče.  LOIS          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.70 (?), 18.9.2011 8:00

Mám také podobnou odrůdu, rouby jsem si vzal od kolegy ze zaměstnání. Podle fotky mně to připadá, že je to stejná odrůda. Na osluněné straně stejné líčko, nepravidelný tvar, hmotnost přibližně 400-500 g. Dozrávají teprve nyní je to pravděpodobně nadmořskou výškou - 450 m. Musejí se nechat asi týden uležet, pak jsou měké, šťavnaté. Netrpí strupovitostí ale rez se trochu projevuje jaká je to odrůda bohužel nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.6 (?), 19.9.2011 6:53

Čo sa týka hrdze, tak v čase najväčšieho infekčného tlaku sa oranžové škvrny objavili asi na troch listoch, ale ostatné okolo boli podstatne viac napadnuté. O tom aká je to odroda už nepochybujem, je to Kongresovka. LOIS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika