Škůdci a choroby na hrušních



Stránky: 1,  2,  3,  4   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 29.160 (?) 
20.4.2017 20:23, zobrazeno: 26277x

Dobrý den,

teprve hrušně dokvétají a vyrašily mladé listy a jako každý rok začínám boj o jejich zdraví.

Na první fotce je Dicolor na druhé Williams červená s poškozenými listy od Hálčivce nebo Vlnovníka. Mám Sulku, Nissorun a Sunmite. Čím a kdy stříknout?

Na třetí fotce je Bohemica se suchými hnědými skvrnami.Nevíte o co jde?

Díky

Dicolor
Dicolor
Williams
Williams
Bohemica
Bohemica
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 44.173 (?), 21.4.2017 23:29
V březnu jsem aplikoval Reldan proti prezimujícím škůdcům a před dvěma týdny Talent a Calypso (stříkal jsem jabloně proti padlí a nějakým housenkám v zarolovaných listech). S Vlnovníky nebo Hálkami mám problém každý rok. Po aplikaci akaricidu navíc vždy nastupují mšice, kterých se mi nedaří zbavit. Letos na ně vyzkouším Sulku, jak mi kdysi poradil pan Fiala. Asi na to jdu od základu špatně, nechci používat tolik chemie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 22.4.2017 17:52

U Sulky jsem četl, že by neměla přijít na list a použít pouze před vyrašením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 29.160 (?), 22.4.2017 19:42

Ano s malým poškozením listů počítám, při invazi mšic postříkám až navečer 1% roztokem Sulky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 22.4.2017 19:17
M.Votrubec: Prikladám (foto) článok o roztočovi hruškovom, bohužiaľ v angličtine. V ňom je zdôraznené, že postrek v čase prejavov na listoch je už veľmi obmedzene účinný (roztoče sú chránené pod povrchom listov). Z ich vývojového cyklu vyplýva že najzraniteľnejšie (weak-point) sú v zime, kedy hibernujú tesne pod povrchom pukov. V článku odporúčajú postrek v novembri-decembri. Preto gro ochrany má prebehnúť mimo vegetačného obdobia. Zrejme najlepšie by bolo aplikovať olejový roztok (Mero-Stefes) v čase prechodného oteplenia v zime a potom postrek Sulkou vo februári. Sulku už teraz nedávajte! V období vegetácie ak sú prejavy na listoch (ako ich už máte) sa odporúča mechanicky odstrániť čo najviac postihnutých listov a je možné aplikovať akaricíd, ale efekt postreku je už limitovaný. Rozhodujúca bitka z roztočom musí prebehnúť v zime a skorom predjarí. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.227 (?), 22.4.2017 20:20

Asi před pěti-šesti lety jsem si pořídila novou hrušku. První rok se po vyrašení objevil vlnovník. Než jsem zjistila, o co jde, a zakoupila postřik, bylo na stříkání pozdě. Nechala jsem to být. Další rok vyrašila - listy čisté, od té doby se vlnovník neobjevil. Jsem ráda, ale nevím proč se tak stalo, asi se mu u mne nelíbilo wink. Jinak hrušně stříkám pouze proti rzi hrušňové.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 22.4.2017 20:55

Pokud je strom napaden roztoči (hálčivci, vlnovníky), ošetření Calypsem se nedoporučuje. Neboť zahubí přirozené nepřátele, přičemž samotným roztočům neublíží a jejich populace pak jenom skvétá.
Proti roztočům používám Kumulus WG (nejlépe v březnu, pokud je teplo), který by měl být pro listy rostliny snesitelnější než Sulka. Pozor, sirnaté připravky vyžadují při aplikaci teplotu nad 16° C, a naopak při teplotách nad 25°C mohou být fytotoxické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 22.4.2017 20:39
M.Votrubec: K tej Bohemike - z fotky ťažko určiť o čo ide, jednou z možností (netvrdím že to tak je) je hubové ochorenie spôsobené patogénmi Mycosphaerella pyri a Mycosphaerella sentina. V typickom prejave majú hnedé skvrny bledší stred (foto). Tiež nie je obvyklé aby sa toto ochorenie prejavilo takto skoro (väčšinou býva v druhej polovici vegetácie). Pri týchto patogénoch sa odporúča ošetrenie fungicídmi, okrem bežných je vhodné napr. Aliette. Podľa Vašej fotky pôjde ale asi o niečo iné, možno neinfekčnú poruchu na ktorej sa môže podieľať aj mráz. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.4.2017 14:33

Mně to na té Bohemice připadá jako následek nějakého postřiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 29.160 (?), 23.4.2017 22:18

Dnes jsem stejné hnědé fleky a suché okraje listů našel i u dalších hrušní. Ten postřik mě taky napadl, stříkal jsem před Velikonocemi Talent + Calypso + Silwet Star. Myslíte, že tato kombinace mohla způsobit takovou paseku? Na jabloních, které jsem ve stejnou dobu stříkal tou stejnou kombinací, se fleky neobjevily. Na fotkách mladé stromky Generál Le Clerk a Děkanka Robertova..

GLC
GLC
Děkanka Robertova
Děkanka Robertova
Výhled ze sadu - Moravské Toskánsko
Výhled ze sadu - Moravské Toskánsko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika