Řez hrušně a jabloně



Stránky: 1,  2,  3   
jjuraa - (2) - 150.53 (?) 
3.3.2018 17:40, zobrazeno: 12875x

Dobrý den, rád bych se poradil, jak správně provést řez na dvouleté hrušni (Clappova), čtyřleté hrušni (Williamsova) a také čtyřleté jabloni (stará odrůda). Stromky máme v sadu po dědovi a z knih nejsme moc moudří. Díky za každou radu!

dvouletá hrušeň Clappova
dvouletá hrušeň Clappova
čtyřletá hrušeň Williamsova
čtyřletá hrušeň Williamsova
čtyřletá jabloň - stará odrůda
čtyřletá jabloň - stará odrůda
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.114 (?), 3.3.2018 18:08
Jjuraa: Ten stromček na foto 1 netreba strihať vôbec, nechajte ho úplne bez rezu. Čo sa týka tých 2 ďalších - zožeňte si marcové číslo českého časopisu Zahrádkář (březen 2018). Na strane 38 je článok pána J.Susa o reze. Nájdete tam takmer úplne zhodné príklady s Vašimi stromkami(aj fotky pred a po reze) - fotka č.3 v tomto časopise Vám poskytne návod na rez Vašej jablone, fotka č.8 zasa návod na rez Williamsovej. Prakticky identické prípady, môžete to takmer okopírovať z tých fotiek. Ešte k tej Williamsovej: 2 podstatné chyby - stratila sa dominancia stredníka, ktorý má konkurentov z nižšie vyrastajúcich vetiev, resp. momentálne stredník prakticky neexistuje (alebo inak: nie je jasné čo ním je). A po druhé - konáre rastú príliš strmo nahor, tým je koruna málo "otvorená", je prehustená. Na fotke máte naznačené základné rezy na úpravu (zďaleka to nie je kompletná úprava ktorú treba spraviť). Rezmi naznačenými červenou odstránite konkurentov stredníka (ten je označený prerušovanou zelenou líniou). Ďalšími rezmi "na prevod" sa koruna presvetlí a viac "otvorí". Zrejme by som po reze použil aj rozperky na odklonenie hlavných konárov viac k horizontále. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.26 (?), 5.3.2018 23:09

Chtěla jsem se zeptat. Na koupené zahradě máme starou hrušeň- paní říkala že je odrůda Clappova Williamsova? Zatím jsem takovou nenašla. Hrušky zrají konec září říjen drží až do mrazů. Barva zelená zralá žlutá a padají, tvar hrušky a velká do ruky, nevím pokusím se najít foto. Chuť úžasná štavnatá prdlavá- v chladném sklepě prý vydrží až do vánoc. Stáří hodně 40-50-60 let? Rzí mi začala trpět až poslední roky a málo ale je tam. Měla rok plodný a rok vynechala po tom co jsem začala zalévat a vydatně plodí každým rokem. Pozemek 250 metrů nad mořem a mám tady výheň, každým rokem rozpraskalá zem suchem, lokalita Český Ráj.

Můj dotaz na Vás zkušenější. Mám zasazené dvě hrušně průměr kmene 15-20cm. Trpí rzí hodně a taky jsou kamenité. Chtěla bych obě přeroubovat na mou starou hrušku kdy? a jak? Rouby jsem brala až dnes a jsou v lednici. Třeba za kůru? Lepší teď nebo až za mízy? Nejraději bych je uřízla v metrové výšce a za kůru. Jsou v docela velkém svahu.

Děkuji

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.26 (?), 5.3.2018 23:14

A kdyby jste náhodou někdo měl typ co to mám za odrůdu budu moc ráda.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.48 (?), 6.3.2018 6:00
Jana: Clappova a Williamsova sú letné odrody hrušiek (a sú to 2 rôzne odrody, nie jedna). Takže ani jedna z nich to určite nie je. Určiť z Vášho popisu akú hrušku máte v záhrade je nemožné. Jednou z mnohých možností je Lucasova. Čo sa týka toho přeroubování, je zrejmé ("nejraději bych je uřízla v metrové výšce..."), že o tom nemáte - nič v zlom, ale je to tak - ani šajnu. Treba si o tom najprv niečo naštudovať. Druhou možnosťou je zavolať si niekoho kto sa v tom vyzná a naučí Vás to. Ale bez základov teórie roubování (napr. čo sú to ťažné konáre) sa do toho radšej nepúšťajte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 111.26 (?), 6.3.2018 10:08

Pan Hlavatý: To že Clappova a Wiliamsova jsou dvě odrůdy vím. A že jsou obě letní vím taky. Proto mi je divné že mám podziní hrušku, včera jsem našla Bojnická podzimí vypadá tak až na to červené líčko. O roubování se zajímám a už jsem i roubovala a s úspěchem. Hrušky jsou v kopci proto uříznout co nejníž a naroubovat za kůru. Bohužel v kopci na jedné straně se větve pomalu válí po zemi a na druhé tam nedosáhnu ani s postřikovačem. Proto tak velký zásah.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 6.3.2018 11:18

Ideální stav při přeroubování jsou rány do průměru 5cm. Tažné větve jsou nutností.  Holý pařez 15-20cm široký není pro roubování vhodný. Navíc může být kaménčivost virová.37

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.26 (?), 6.3.2018 12:07

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.3.2018 14:58

Stáří 40-50-60 let není pro hrušeň na semenáči fatálně mnoho, ale je to přece jen starý strom. Přeroubování takového je jednak pracné, ani výsledek nemusí být zaručen. 
   Clappovu od Wiliamsovy poznáte celkem snadno. Strom Clappovy je v dospělosti 3x větší.
   Přeroubovat 50tiletý pařez či kmen je asi odsouzeno k neúspěchu. Přeroubovat hrušeň nebo jabloň těsně za rozvětvením - na pahýly nejsilnějších větví (tažné větvičky u starých stromů často nejsou) není ideální,  ale mnohdy se to podaří. Podmínkou je vitální strom, kvalitní silné rouby (lépe bujnější odrůdy) a správná technika štěpování. I tak často nastanou problémy - velké řezné rány se úplně nezahojí a ujmuté rouby se (i po letech) mohou vylomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 6.3.2018 15:09

Další možnost je starší strom zmladit a štěpovat na nové výhony... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika