Černání výhonků



Adamis41 - (7) - 253.201 (?) 
19.2.2019 20:18, zobrazeno: 4846x

Dobrý den, zhruba před týdnem mi začaly u téměř všech na podzim zasazených hrušní jakoby černat a odhnívat výhonky, viz. foto. Neví někdo prosím co by to mohlo být popř. jak to vyřešit? A může mít na to vliv posledních pár velmi teplých dnů v kombinaci s nočními mrazy?

Děkuji, Adam.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 19.2.2019 21:34

A může mít na to vliv posledních pár velmi teplých dnů v kombinaci s nočními mrazy?

Spíš je to způsobeno působením silných mrazů v zimě na ne zcela vyzrálé pletivo. Vyřešíte to snadno - odstřižením v rámci povýsadbového řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 20.2.2019 7:35

Může být tak, jak píše MV.

Ale. Nelíbí se mi barva kůry kmínku. To podle mě není barva kůry, která narostla v r.2018 To je stromek, který se o rok dřív neprodal. Někdo jej na jaře 2018 zaškolkoval, přes léto narostly nové větve nahoře. 

Při této operaci byl zřejmě stromek vyrytý na podzim 2017 a opět v r.2018 Hezky obrostl, je vidět, že byl vitální. První vyorání stromek zvládne bez problémů, druhé vyorání zase po roce může být právě u hrušně na semenáči smrtící. Aby zvládla takovou operaci má co dělat jabloň, ale hrušeň...Černání u hrušně skoro vždy značí, že je něco s kořeny. Zkuste zastříhnout a uvidíte, co bude dělat. Třeba poroste aspoň průměrně.

Chtělo by to však vidět celý stromek, jestli je to tak, jak píšu. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 20.2.2019 7:47

Ještě jedna věc. Vy už jste nějaké foto vkládal do jiného vlákna. Vlevo ve spodních patrech jsou zdá se, narostené pidivětvičky. Vypadá to jako delší pupeny. 

Při stříhání dejte pozor, abyste neostříhal živé pupeny, a nezůstaly Vám na stromku jen neživé předloňské. Jestli si nebudete vědět rady, ostříkejte to co nikdy potřebovat nebudete, ostatní nechejte velmi lehce narašit. Ať víte, co žije. U sázeného staršího stromku se musí stříhat velmi obezřetně.

Už jsem to psal, starším stromkům, pokud je dokážeme poznat, je lépe se obloukem vyhnout. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.2.2019 8:12

Ono je vůbec otázka, jak byl stromek vypěstován. Terminál i ramena vyrůstají v podstatě z jednoho místa (což není ideální), jakoby z vrcholového pupenu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.217 (?), 20.2.2019 10:37

Taková štětička letorostů, vyrůstá tam, kde byl stromek zasažen úletem herbicidu. Dávka byla malá, stromek nezabila, ale způsobila tuto abnormalitu v růstu. Černání, tedy odumírání pletiv, má zřejmě příčinu v brzkém vyorávání a následném zapaření pod plachtou za účelem odlistění. Odhalit se to dalo již při nákupu. Stačí k tomu nehet palce, kterým se rýpne do kůry a obnaží se co je v hloubce. Na 100% neměla pletiva pod povrchem zdravou barvu. V hloubce již musel být náznak černání, to je odumírání pletiv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Adamis41 - (7) - 253.201 (?), 20.2.2019 20:17

Děkuji všem za reakce a jěště jedna věc. Nemůže mít to černání na svědomí přípravek Aversol kterým jsem proti okusu natřel spodní část kmene že ne? Zjišťoval jsem na mnoha zdrojích a prý je na ov. stromy bez problémů tak nevím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 21.2.2019 8:26

Ne. Aversol jsem použil na mladé stromky, dokonce i na jejich výhony. Nemá na stromy žádný negativní vliv. Bohužel ale ani na srny, proti kterým měl ochránit. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
greib458 - (13) - 3.183 (?), 2.5.2019 12:28

Takhle mi umřely 2 hrušně na podzim vysazeny a další rok už černy. Další rok jsem dal nový stromky a to stejný. Od vrchu začaly černat až k roubu, nepomohlo ani ty černý větve ustřihnout. Čím by to mohlo být na to jsem nepčišel možná snad půdou.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika