Prořezání 50 let staré hrušky - máslovky



stoupa1980 - (16) - 217.79 (?) 
9.4.2016 13:15, zobrazeno: 5061x

Ahoj všem. Máme na zahradě tuto hrušku a po celou dobu jsme s ní nic nědělali. Poslední dobou jsem si já sám vysadil pár stromků a tedy listuji v literaturách ovocných stromů a tak zjišťuji nedostatky i na té naší hrušce.Muhu ještě tento měsíc mírně zakrátit korunu a odstranit některé výhony které jsou dlouhé a vyráží zevnitř koruny vzhůru?

Na fotce jsou vidět zatřená místa řezů.To jsem provedl včera a jsou to pouze odřezané suché větve.

Pokud sklidím nějaký ten plod a strom bude vypadat trochu udržovaně tak budu spokojen.

hruška máslovka, cca 50let stará
hruška máslovka, cca 50let stará
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 9.4.2016 19:42


Letos není více třeba, máte-li však jiné estetické cítění a vystačíte s pár plody, tak si ještě řízněte, strom to nejspíš přežije. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 103.186 (?), 12.4.2016 1:35

Zdravím

Tak jak jste to udělal, alespoň podle fotografie to vypadá skvěle.  Vysokokmeny nepotřebují, aby je někdo začal buzerovat a stříhat jak vrbu. Zvolil jste správný postup, že jste odstranil suché větve a zbytek jste nechal na stromu samotném. Další roky odstraňujte pouze větve a kolmé výhony zahušťující korunu.Ostatní výhony zásadně nezakracujte. Hrušeň na nich druhým rokem vytvoří plno plodonošů.

S pozdravem sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.4.2016 9:39

Taky si myslím, že hrušeň je prořezána dostatečně a víc není třeba. Mám jen dvě připomínky.
1. Na fotce jsou příliš vidět uřezané pahýly. Každý řez by měl být - pokud mopžno - veden v místě rozvětvení, aby míza mohla pokračovat do ponechané větve. Výjimkou je jen dvoufázový řez dle Zahna.
2. Většina odřezaných větví směřovala vzhůru. Jejich odstranění je v pořádku, na povrchu koruny není problém s obnovou nového dřeva. Nicméně tomu, že všechny kolmo vzhůru směřující větve byly suché, upřímně nevěřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika