Podzimní hrušeň



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
21.10.2019 17:58

U nás je teplo, takže bych tipoval, že se tady bude dařit většině hrušek. Při troše štěstí i Děkance zimní (Beurré Easter). Držme se ale doktora Vysloužila a jeho chladnější polohy. Lépe řečeno jeho skladby odrůd: VILA (Boscova lahvice x Křivice), JIZERA (Boccova lahvice x Drouardova), LEBOSCA (Boscova lahvice x Lebrunova), HARBO (Boscova lahvice x Hardenpontova). Jak vidíte, jsou to kříženci Boscovy lahvice a tudíž lze v těchto odrůdách najít chuť Boscovy lahvice, aniž by jste náročnější Boscovu lahvici musela u Vás zasadit. Co se týče ostatních odrůd, tak například VIENSKÁ, což je původní stará odrůda může být mnohem spolehlivější než třeba vyhlášená Williamsova. Ale já osobně bych vyzkoušel všechno. I třeba na Vysočině v 600 metrech bych zasadil meruňky a broskvoně, mohlo by se stát, že by neskončily na na "padrť" jako u pana PP. Ovšem letos v inkriminované oblasti na Vysočině v 600 metrech nebyly ani jabka (minimum), ale je to místo od místa jiné. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 18.10.2019 12:49, zobrazeno: 13408x

Ráda bych u tchána na zahradě zasadila podzimní hrušeň.
Poloha - Západní Čechy, 340 m, město (trochu hřeje).
Požadavky:
1. menší (maximálně střední) růst
2. brzký nástup do plodnosti
3. možnost a vhodnost naroubování Clappovou máslovkou - aby se vzájemně opylovaly
4. sladké, šťavnaté, kořenité, nejlépe velké plody (prostě chuťově výborné), které nebudou ve středně dobrých podmínkách natrpklé.

Po přečtení mnoha příspěvků zde se mi nejvíc zamlouvá Hardyho máslovka na kdouli. Plody by měly vyhovovat, kdoule by mohla větší růst trochu brzdit, má být odolná proti strupovitosti a namrzání a Clappova, kterou chci naroubovat, má asi podobně silný růst. Jediný problém vidím kde jí sehnat, viděla jsem jí nabízet jenom na pláněti a to by měla příliš bujný růst. Druhý problém je, že si nejsem jistá, zda se vzájemně opylí. U Hardyho se jako vhodný opylovač Clappova uvádí, ale opačně ne, tak nevím, zda to bude fungovat.

Druhá možnost hrušně, která by asi splnila uvedené podmínky, mě přišla Konference na kavkazském semenáči. Konference prý roste slaběji, tak by asi mohl být stromek na semenáči také menší. Je zajímavé, že naopak Konferenci nabízejí spíš na kdouli, kde pak roste prý opravdu hodně slabě, na rozdíl třeba od Hardyho, ale asi by se dala sehnat i na tom semenáči kavkazské. Také nemá trpět strupovitostí a namrzáním, bohužel prý hodně trpí rzí, se kterou tu mám problém (u tchána nevím). S Clappovou se vzájemně opylí, problém ale asi bude vzájemný růst, roub Clappovo asi poroste bujněji. Napadlo mě naroubovat celé dolní patro koruny Clapovou a vršek nechat Konferenci, to by mohlo vést k celkem souměrnému stromu, ale je to dost pracné řešení a nevím, zda by se 4 rouby najednou chytily.

Láká mě také přidat kromě Clappovo (kterou mám), ještě nějakou zimní, abych měla hrušky v létě, na podzim i v zimě, Nejvíc mě zaujaly kříženci Boscovo flašky (mě se ten slovenský název líbí o mnoho víc než český lahvice) a Drouardovo - Erika, Jizera, Jana, Vladka. Ta poslední (moje jmenovkyně) je mi svým názvem nejsympatičtější, ale jaké jsou mezi nimi chuťové rozdíly, která by byla vhodnější do mých podmínek, nebo na naroubování zvoleného druhu, to vůbec netuším. Taky vůbec netuším kde sehnat rouby.

Které řešení mi víc doporučíte? Nebo něco úplně jiného, co mě zatím nenapadlo a je to k sehnání?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 20.10.2019 20:18

Nikdo neporadí? Tolik zapálených pěstitelů hrušní tady diskutuje o jejich pěstování, vhodných polohách a opylovačích, roubování, chuti hrušek atd. a s výběrem podzimní hrušně do uvedených podmínek nikdo nepomůže? Tak to mě docela mrzí.

Včera jsem byla na průzkumu zahradnictví v mém okolí a bohužel Korferenci mají jenom na kdouli a Hardyho vůbec, tu jsem ani nikde nenašla nabízet na netu, takže asi tahle varianta stejně padá. Korferenci na semenáči mají na e-shopu prodejny ovocných a okrasných stromů v Uherském Ostrohu a Jukka v Tovačově. Raději bych si stromek vybrala sama, než si ho nechat posílat, ale co se dá dělat. Nemáte někdo se zasíláním stromků z těchto zahradnictví zkušenosti?

Když teď stromek zasadím, tak kdy ho budu moct naroubovat? Tohle jaro je předpokládám ještě brzy, tak příští? A bude to fungovat když naroubuju dolní patro zmíněnou Clappovou + nějakou zimní? Případně která by se ze zmíněných odrůd hodila nejvíc? Prosím poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 245.142 (?), 20.10.2019 20:59

Určite su tu skusenejší zahradkári, ale skúsim poradiť.

Pozrel som do poznámok, Clappovu dobre opeluje : Boscova, Konferencia., Parížanka, Wiliamsova 
Platí aj opačne, každu jednu z nich opleluje aj Clappova.

340 m veľa nepovie, ale chuťovo vynikajúca je Boskova flaša. Ta však rastie bujne, avšak dula by ten rast mierne zbrzdila. Vhodnejšia je do teplejších polôh.

Konferencia je tradičná, chuťovo tiez výborná, rastie dobre aj vo vyšších polohách. Ako spomínate, rastie pomalšie. Ja ju mam na podp. Dula. Neviem kolko mate miesta, a ale ak viac, asi skor by som siel do plánky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.57 (?), 21.10.2019 5:56
Boscova fľaška je vynikajúca, otázkou môže byť ako sa jej bude dariť vo Vašej nadm.výške, je náročnejšia na podmienky. Konferencia je stávka na istotu, s ňou by nemal byť problém. Zaujímavá jesenná odroda je Elektra. Chuťovo výborné sú Dekanka Robertova a jej mutácia General LeClerc, vo Vašich podmienkach zimné odrody. Skvelá je aj Nojabrskaja (Xenia), u Vás by mohla vydržať do Vianoc, rovnako aj Lucasova. Kvalitná zimná odroda je tiež Erika. Nekupujte Bohemicu, tá by u Vás nedozrela. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.10.2019 10:36

Ve střední poloze pěstuje hrušně i doktor Miloš Vysloužil. Ten by odpověděl nejlépe. Naroubovaných odrůd má jistě přehršel, ale, co si tak vzpomínám, tak osvědčená je u něj Vienská, Vila, Charneuská, Konference, Jizera, Thirriotova snad Lebosca, dál nevím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 21.10.2019 12:53

Moc děkuji za rady.

Boscova flaška - kdo jí má v ideálních podmínkách, tak jí hodně chválí, ale obávám se že to u mě nebudou, přece jenom nejsem na jihu Moravy, nebo dokonce Slovenska. Láká mě vyzkoušet jeden roub, ale odrazuje mě pozdní nástup do plodnosti. Když po nějakých 5-7 letech zjistím, že u mě dobrá nebude, tak už bude pozdě větev odříznout.

Děkanka Robertova - také hodně chuťově vychvalovaná a také se obávám, zda by té chuti dosáhla i v podmínkách západu Čech. Navíc možná bude u této staré odrůdy problém sehnat roub.

Nojabrskaja - zajímavá odrůda, ale moc informací jsem o ní bohužel nezjistila ani pod jedním z jejich názvů, přestože zahradnictví jí běžně nabízejí. Jak je to např. s opylením, kdo je vhodným opylovačem? A je dobrá i v méně vhodných polohách?

Erika - většinou jsem na ní četla chválu, mohla by prosperovat i v mojí poloze. Má ještě někdo zkušenosti s dalšími kříženci Boscovo flašky a Drouardovo, porovnání chuti, plodnosti, růstu?

Pan Vysloužil by mohl být nejblíže mým podmínkám, jaké máte zkušenosti, kterou zimní odrůdu by jste doporučil? Z podzimních jsem někde četla, že je u Vás asi nejlepší Konference.

Možná ani ty Pardubice nebudou tolik vzdálené mým podmínkám. Sice jsou zhruba o 100 m níž, ale zeměpisné poloha je podobná. Kterým hruškám se pane Petře daří nejvíc u Vás?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.10.2019 17:58

U nás je teplo, takže bych tipoval, že se tady bude dařit většině hrušek. Při troše štěstí i Děkance zimní (Beurré Easter). Držme se ale doktora Vysloužila a jeho chladnější polohy. Lépe řečeno jeho skladby odrůd: VILA (Boscova lahvice x Křivice), JIZERA (Boccova lahvice x Drouardova), LEBOSCA (Boscova lahvice x Lebrunova), HARBO (Boscova lahvice x Hardenpontova). Jak vidíte, jsou to kříženci Boscovy lahvice a tudíž lze v těchto odrůdách najít chuť Boscovy lahvice, aniž by jste náročnější Boscovu lahvici musela u Vás zasadit. Co se týče ostatních odrůd, tak například VIENSKÁ, což je původní stará odrůda může být mnohem spolehlivější než třeba vyhlášená Williamsova. Ale já osobně bych vyzkoušel všechno. I třeba na Vysočině v 600 metrech bych zasadil meruňky a broskvoně, mohlo by se stát, že by neskončily na na "padrť" jako u pana PP. Ovšem letos v inkriminované oblasti na Vysočině v 600 metrech nebyly ani jabka (minimum), ale je to místo od místa jiné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.78 (?), 21.10.2019 20:45

Inu 340 m pro Lahvici? Žádný problém, pokud se nejedná o uzavřenou, stinnou polohu... Lahvice je častou odrůdou pod Doupovskými horami ve výšce 550-600m. Zde už je ta kvalita plodů nižší, ale ve vaší poloze bude nepochybně dobrá, pokud tedy nemáte nějakou extrémní lokalitu...

                                Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.10.2019 21:29

Nelze taky očekávat, že nějaký kříženec bude nemlich to samé jako originál. Určitá kořenitost je v Jizeře, Janě, podle doktora Vysloužila v Lebosce, v Harbu asi jak kdy, záleží na množství plodů. Vila je příjemně sladká, nevím jestli tolik kořenitá. Originál je ale pouze Boscova lahvice. Doktor Vysloužil ovšem uváděl, že u něj Boscova lahvice nemá tu správnou kvalitu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 21.10.2019 23:27

Škoda že se neozval přímo pan Vysloužil. Kde má vlastně tu zahradu?

Vila - tu asi ne, má konzumní zralost jako Konference
Jizera - zatím se mi líbí nejvíc, ale ještě víc Erika díky delší skladovatelnosti. Pokud je ale Jizera pro mou polohu vhodnější, tak zvolím Jizeru. A nebo možná zkusím obě.
Lebosca - o té jsem nezjistila téměř žádné informace, asi nebude sehnatelná
Harbo - je doporučovaná pro teplejší oblasti
Vienská - ta je hodně zajímavá, bohužel se konzumní zralostí také kryje s Konferencí. Také by asi byl problém sehnat roub, nikde jsem neviděla nabízet ani stromky.
Zatím tedy jako zimní vyhrává Jizera a možná Erika. Podzimní Konference a Hardyho (někde se uvádí konzumní zralost jako Konference a někde od listopadu do ledna, tak nevím). Letní mám tu Clappovu, možná by to chtělo ještě něco na září.

Boscova mě sice láká, ale asi se neodvážím. Navíc se mi konzumně také kryje s Konferencí. Ale např. zmíněné broskvoni se u mě daří dobře, mám Red Haven, vhodný i do vyšších poloh. Za 15 let mi zmrzly květy jen jednou, jinak vždy úroda. Už mám vysazeného následovníka, stejnou odrůdu, protože jsem s ní spokojená. Tak mě tak napadá, že bych taky mohla zkusit naroubovat i jiný druh, jako u hrušně, abych prodloužila konzumní zralost. To ale už asi bude do jiné diskuze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika