Podpník hrušky



host - 185.232 (?) 
26.11.2019 21:41, zobrazeno: 4163x

Z jadierka som si vypestoval hruškovú plánku. Neviem z akej odrody bolo to jadierko, ale vyrástla mi hruška, ktorú som teraz v jari 2019 zaštepil starou krajovou odrodou. Podpník mal hrúbku ceruzky. Vrúbeľ sa krásne uchytil, ale rastie oveľa rýchlejšie ako podpník. Podpník má stále cca hrúbku ceruzky, ale vrúbeľ je asi 3x hrubší. V mieste štepenia sa vytvoril veľký zával. Nevyzerá to dobre a ak by som ho nemal priviazaný ku kolíku tak sa podpník zlomí. Dá sa tento stav nejako napraviť? Fotku priložím neskôr. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 21.58 (?), 26.1.2020 10:12

O podpníku plánky by sme sa bavily len vtedy, keby ste mal semenáč skutočnej hruškovej plánky. Toto ako opisujete je semenáč nejakej ušlachtilej odrody, nejaký kríženec dvoch ušlachtilých odrôd. Väčšinov to pri štepení nemusí biť problém ale môže biť. Nie nadarmo sa používajú bežne ako podpníky skutočné plánky (podporujú rast odrody, majú vinikajúcu zrastavosť hádam zo všetkými odrodami hrušiek), podník dula (rast spomaluje, u niektorých odrôd zlá zrastavosť teda afinita, takže sa volí buť medzištepenie, a pomali rastnúce odrody hrušiek sa vlastne na dulu štepiť nehodia). Poliaci používajú aj podpník Hr. Kaukazskú, má podobné vlastnosti ako plánka, i keď rastne asi trochu pomalšie. U vás je problém, že ušlachtilé odrody (aj ich semenáče, tie sú nepredvídateľné) sú niektoré pomali rastnúce, väčšinov síce rastú rýchlo, aj to nie vždy ako plánka. Také vlastnosti majú i na rast vrúblovanej odrody, niekedy zo zlou reakciou ako u Vás. Keby ste vrúblovali len ušlachtilé odrody na ušlachtilé v malej časti odrôd môže biť pri konbinácii podníka a odrody zlá afinita (zrastavosť). U vás zrejme došlo k zlej zrastavosti, teda reakcii na podpník.    Zachraňovať staré odrody je čestná vec, sám to robím. No používať iné podníky než plánky, nesie isté riziko neúspechu. Hoci aj u semenáčov hr. ušlachtilích odrôd by to malo na 90 % fungovať. Plánka je hlavne pri starých odrodách spolahlivejšia (podobne u jabloní a u čerešní vtáčnica). Semenáč odrody "môže a nemusí" mať aj taký vplyv na Starú odrodu že strom bude slabý a mänší menej dlhoveký či náročnejší na pôdné podmienky podobne ako pri podníku dula (čo pri modernom pestovaní krskov nemusí biť na škodu). U mňa na Liptove býva problém nájsť pravé hruškové plánky v prírode. Hrušková plánka má napríklad tŕne. Jabloňovích semenáčov je tu mraky. V teplých polohách je asi aj planých hrušok veľa, v prírode. U vás to bude treba vrúblovať na druhý pokus a na lepší podpník. Lebo ak nezačne hrubnúť podpník tak stromček skončil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.1.2020 10:49

Po jedné sezóně růstu roubu je možná brzy na závěry. Patrně šlo o semenáč slaběrostoucí odrůdy opylený jinou podobnou. Pokud naštěpujete na jabloňovou podnož M9 nějakou bujněrostoucí starou odrůdu - třeba Kardinál žíhaný -  bude to vypadat podobně a obvykle se pod místem štěpování kmínek časem zlomí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 21.58 (?), 26.1.2020 11:39

Bolo by dobré keby vložil fotku, tvrdí že vrúbel je 3 x hrubší než podpník čo je dosť kritické, snáď ho ma obviazaný o riadnu palicu. Ale ak sa mu pri druhej sezóne zásadne podpník nezlepší, tak nie je o čom, treba podpník pravú plánku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.232 (?), 2.2.2020 15:40

Prikladám sľúbenú fotku. Na fotke to tak nevyzerá ako je to v realite. Je tam dosť veľký nepomer medzi podpníkom a naštepenou odrodu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.142 (?), 3.2.2020 21:46

Ešte by som nad tým nelámal palicu, len by som odstránil ten konkurenčný výhon pod miestom štepenia a možno sa to časom vyrovná, len treba počkať. Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.232 (?), 4.2.2020 20:35

laugh na tom konkurenčnom výhone mám naštepnú druhú odrodu. Plána vyrástla ako vydlica a v rovnakej výške na rovnakú hrúbku som zaštepil dve rôzne staré krajové odrody. Avšak tá jedná, ktorá rastie rovno hore sa neskutočne zabrala a tá druhá pri nej iba tak skromne živorí. A nemám ich kde momentálne preštepiť a nechcem o ne prísť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika