Podnož hrušně - kdoule



Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?)
30.10.2019 12:40

Na kdouli jsem vloni na jaře narouboval Boscovu a Škarotku (za kůru po třech roubech) a vše se chytlo. Teprve pak jsem zjistil, že kdoule má špatnou afinitu na Boscovu(nebo naopak?).

Letos na jaře jsem na tutéž kdouli narouboval Žlutaňu(tradiční na povidla na vdolky) a tam se ů ujal jeden. Žlutaňa a Bosková rostou přiměřeně. Škarotka velmi bujně - nejdelší výhon letos na podzim přes metr. Ale právě tento výhon (bohužel ze spodní strany) se vylomil (očití svedkové tvrdí, že na něj spadla kdoule, tak nevím). Rána vypadá, že opravdu zával byl jen z jedné strany - takže chyba ve mně, ale nevím nakolik mohu počítat, že své udělaly mrazy v zimě. Jsem zvědavý, co udělá ta Boscova - zatím vypadá dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 224.110 (?), 30.11.2020 21:46

Vlaďka, zdravím... Tohle nejsou žádné šílenosti, já jsem si letos také koupil hrušku na kdouloni, ale na visačce bylo napsáno jen kdouloň.Také jsem se chtěl dozvědět co to je za podnož konkrétně, tak jsem napsal do zahradnictví, které je nedaleko a školkařskými výpěstky se zabývá roky, dotaz.Bylo mi napsáno S1, hned jsem šel do seznamu a našel to, co asi všichni.Jenže já bych býval radši trochu vzrůstnější, ale ne mooc :-) právě na té hrušce ve školce jsem si všiml velkých ročních přírůstků, u terminálu 120 cm a u postranních 70-80 cm.Vypadá to na dvouletý stromek, loni zastřižený špičák.Já již jednu asi pětiletou hrušku mám, koupil jsem ji tehdy v létě v květináči a právě žádné velké přírůstky nemá, sice plodí a mám na ní 4 druhy, ale přírůstek tak 40 cm, nebo ani ne.Myslel jsem si tedy, že to je už pro kontejner určený druh kdouloně a chtěl jsem něco většího.Zkrátka tato nová je vysoká jako ta pětiletá, akorát, že má jen pár větví oproti té starší, zapěstované.Jak to vypadá u Vás po roce? Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 30.10.2019 12:40

Na kdouli jsem vloni na jaře narouboval Boscovu a Škarotku (za kůru po třech roubech) a vše se chytlo. Teprve pak jsem zjistil, že kdoule má špatnou afinitu na Boscovu(nebo naopak?).

Letos na jaře jsem na tutéž kdouli narouboval Žlutaňu(tradiční na povidla na vdolky) a tam se ů ujal jeden. Žlutaňa a Bosková rostou přiměřeně. Škarotka velmi bujně - nejdelší výhon letos na podzim přes metr. Ale právě tento výhon (bohužel ze spodní strany) se vylomil (očití svedkové tvrdí, že na něj spadla kdoule, tak nevím). Rána vypadá, že opravdu zával byl jen z jedné strany - takže chyba ve mně, ale nevím nakolik mohu počítat, že své udělaly mrazy v zimě. Jsem zvědavý, co udělá ta Boscova - zatím vypadá dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2019 14:28

Ze Slovácka znám drobné hrušky škaredky (nejsou opravdu moc hezké, ale jsou dobré a sladké). Není ta Škarotka totéž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 30.10.2019 14:54

Myslím, že to tak nejspíš bude. (Ten název Škarotka (nebo Škarodka), pochází z oblasti obce Kelč, zatímco Žlutaňa je domácký název z oblasti Rožnova pod Radhoštěm. Obojí je v místě výskytu oblíbené pro sušení na náplně do vdolků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.10.2019 17:34

Já trochu nerozumím tomu, proč se, paní Vlaďko, tak upínáte na tu mrazuodolnost podnoží? To jsou údaje, které určitě nikdo velmi dlouho netestoval a autoři pomologií je opisují od autorů starších knih a ti je opsali zn ještě starších. Po desítkách let pěstování hrušní jisté poznatky vidím.
1. Hrušně jsou oproti jabloním obecně teplomilnější (neplatí doslova, Špinka asi nebude náročnější než Fuji)
2. Vyžadují hlubší půdy, ale snášejí lépe přísušky
3. Vadí jim vysoká hladina spodní vody a nízká vrstva ornice na jílovém podloží
4. Strupovitost nečiní takové problémy jako u jabloní (Koporečku jsem nezkoušel) i bez ochrany fungicidy.
5. Naopak proti některým škůdcům (mery, vlnovník) a chorobám (rez, kaménčitost) je ochrana obtížná a často neúčinná
6. Stromky se ujímají hůř než jabloně, ale méně chutnají hryzcům
7. U letních a podzimních odrůd je problém v krátké konzumní zralosti
8. Zimní odrůdy v chladnějších polohách nedozrávají a chutnají jako méně sladká řepa.
9. Při roubování se hrušně celkem dobře ujímají, ale s tvrdým dřevem se hůř pracuje
10. Hrušně kvetou dřív než jabloně, takže riziko pomrznutí v květu je větší. Naopak mrazové desky na dřevě vídáme jen výjimečně.
11. Zmrznutí v kořenech jsem nikdy nepozoroval, tedy údaj o mrazuvzdornosti podnoží považuji za nepříliš významný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 29.10.2019 20:14

Skvělé shrnutí, moc děkuji.

Proč se upínám na mrazuodolnost? No když se na mnoha místech dočtu, že kdoulová podnož je oproti semenáči méně odolná na zmrznutí, tak předpokládám, že se to uvádí z důvodů, že někomu hrušně na nějaké podnoži zmrzly a na jiné vydržely, nebo možná jak píšete bylo testováno, kolik jaká podnož vydrží mráz. No a já bych opravdu nerada, aby mě třeba 10-15ti letá hrušeň v nějaké nepříznivé zimě zmrzla. Je možné, že se to testovalo dávno, ale kvůli tomu, že se něco ověřilo již dávno, tak to přece nemusí mít menší vypovídající hodnotu, nebo ne? Navíc jak vlastně víte, že dnes už to nikdo netestuje, že se s tím nikdo nezabývá, třeba to šlechtitelé podnoží testují stále. Navíc ta S1 je relativně nová podnož. Píšete, že jste nikdy zmrznutí kořenů nepozoroval, ale také, že hrušně na kdouli nepěstujete, protože Vám nerostly. Když jste je tedy kdysi zkoušel pěstovat, byl někdy opravdu velký mráz, třeba -30°C?

Jinak asi budu mít trochu problém s tou menší vrstvou kvalitní ornice, ale kdoule podle obrázku pana Hlavatého zase tak hluboko nekoření, tak snad bude stačit vykopat dostatečně hlubokou jámu na to, aby prospívala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.27 (?), 29.10.2019 21:08

Zkuste si odpovědět na otázku: zaznamenala jste někdy někde, že by někomu zmrzla zakořeněná hrušeň? Nebo kdoule? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 29.10.2019 21:36

Nevím, nepídila jsem se po tom, takže jsem to zatím nezaznamenala. Nikdo se tu neozval, že by mu kdoule zmrzla, tak možná ne.

Podařilo se Vám najít ty štítky hrušní, které Vám nerostou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.27 (?), 29.10.2019 21:52

Našel jsem štítek pouze ke kdouli Vranja, podnož "kdoule". Ostatní hrušně mám "kawkazská" nebo "hrušňový semenáč". Ty 2 nejstarší, které mám na zahradě, jsem si tenkrát ještě neevidoval, byly to moje první stromky. Ale jsem přesvědčen, že tam taky byla uvedena "kdoule". Po pravdě s konkrétním značením typu kdoule jsem se u prodejců ještě nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 29.10.2019 22:35

Tak jsem trochu pátrala a našla jsem pouze tohle: Hrušeň Alfu nebo jinou
Zde ale asi zmrzla nadzemní část.

Hruška Lucasova - otázky
2. příspěvek sadaře Vlada z Opavy. Sice nepíše, že by mu nějaká hrušeň na kdouli zmrzla, ale píše, že kdoulová podnož za silných mrazů totálně zmrzne. Je to sadař, tak možná s tím má nějaké zkušenosti.

Na druhé straně, pokud je opravdu zmrznutí velmi málo pravděpodobné, tak se aspoň nemusím bát, že když se mi z těch dvou variant bude víc dařit hrušni na BA-29 a nechám si jí, tak že mi někdy může zmrznout. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika