Nejlepší letní či zářijová máslovka



Stránky: 1,  2   
host - 177.98 (?) 
18.12.2015 19:08, zobrazeno: 11144x

Zdravím Vás milí obdivovatelé hrušní. Při svém zaměstnání objíždím různá i dosti zapadlá místa na Sev.Moravě a obdivuji staré, letité hrušně. Jde o krásné a většinou mohutné stromy, i když se najdou i stromy vzrůstém malé.Zajímalo by mě, které 3 odrudy máslovek by jste zvolili jako nejlepší, co do vůně, chutě a šťavnatosti? Každá odpověď mě potěší. S pozdravem, Tomáš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 177.98 (?), 18.12.2015 20:45

Otázku zkusím upřesnit. Které letní či zařijové hrušky starších odrůd pokládáte za nejlepší? Uvítám staré odrudy. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.12.2015 11:43

Mně letos v září docela potěšila dříve zatracovaná Thirriotova. Voňavé, s typicky hruškovou chutí, jen lehce přitrpklou, ale příjemnou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.114 (?), 19.12.2015 17:42

Vážení,

jako nejlepší bych dle mého posouzení řadil Solanku. Chuťově je nedostižná. Bohužel hodně rodí a za 14 dní je po úrodě. najít lze na Ovocné školce Boskovice. S pozdravem Libor Pírko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 177.98 (?), 19.12.2015 19:40

Děkuji za tip. Solanka je i mým tajným favoritem a jistě si jí vysadím do velké zahrady po dědovi k dalším hrušním. Co říkáte na Muškatelk, Šídlenku,Magdalenku, Špinku,Wiliamsovu? Máte někdo, prosím,osobní zkušenost s odrůdou Král Sobieski?  Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr Zehnálek - (35) - 11.147 (?), 19.12.2015 20:07

Solanka je výborná. Nevýhodou je pozdní nástup do plodnosti, tvoří mohutné stromy.

Podobná charakteristika platí i pro všechny Muškatelky, Špinku, Šidlenku, Magdalenku a další. Mohutné zdravé stromy, spíše drobné ovoce, ale zpravidla vynikající, originální chuti. Nedají se moc skladovat, takže se hodí na pálení, sušení apod.

Williamsova je taky vynikající, typická stolní hruška, ale už není tak odolná, jen do lepších poloh.

Ze za zmínku stojících letních a zářijových hrušek bych ještě uvedl Clappovu, Nagevicovu a Ananasku českou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 177.98 (?), 20.12.2015 13:39

Děkuji za další tipy odrůd a Vaše komentáře. Ano, mám v hledáčku starší odrůdy, které vytvářejí krásné, velké a letité stromy. Současné stromy, které po dědovi mám už minimálně plodí a své nejlepší léta mají za sebou. Proto je chci nahradit novými, dlouhověkými stromy, které tady po mě zůstánou. Jde mi o hrušně, které využiji na jídlo a hlavně na pálení. Solanka, Muškatelka,Šídlenka, apd. jsou jistě dobrou volbou. S pozdravem, Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.250 (?), 20.12.2015 22:16

Z vlastní zkušenosti, hruškovice ze Solanky je vynikající. Ovšem, než z čerstvě vysazeného stromku vypálíte, máte se ještě načekat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 177.98 (?), 21.12.2015 17:31

Je mi 35 let, tak se snad Hruškovice ze Solanky ještě dočkám, když na jaře strom zasadím :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 21.12.2015 17:37

Pořídil jsem si letos Miladu, tak jsem zvědavý, jaká a kdy bude. Ostatní co mám už v plodnosti jsou podzimní a zimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika