Napadnutá hruška



Peter4186 - (3) - 80.24 (?) 
5.8.2017 9:42, zobrazeno: 5623x

Ahojte, som pestovateľ-začiatočník tak vás prosím o radu.Mám mladú hrušku-odrodu žiaľ neviem-ešte ani nekvitla ani nerodila.Začali mi usychať listy, sčernejú a odumrú.Dnes som si všimol že na listoch je niečo ako pavučina a drobný biely povlak.Prikladám aj foto.Rozšírilo sa to už po celom stromku.Rád by som ho zachránil, prosím o radu čo to je a ako s tým bojovať.Ďakujem za vaše reakcie :)


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.8.2017 10:13

Vypadá to jako sviluška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter4186 - (3) - 80.24 (?), 5.8.2017 10:47

Listy potom vypadajú takto - postupne sčernajú a odumrú.začína sa to čiernymi škvrnami a postupne to prejde na celý list.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 5.8.2017 12:29

Môže to byt aj sietnačka hrušková.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 5.8.2017 14:05
Najprv terminologický česko - slovenský slovník: sviluška=roztočec, vlnovník(hálčivec)=roztoč. K Vašej otázke: tiež sa prikláňam k názoru že ide o postihnutie roztočcami (sviluškami), pre to svedčí aj tá prítomnosť jemnej bielej pavučiny. Sietnačka hrušková je u nás zatiaľ veľmi zriedkavý škodca, je to teplomilný migrant z juhu. Ešte dôležitá poznámka: to hnednutie listov môže byť zároveň aj prejavom tepelného úpalu, ktorý postihuje najmä niektoré odrody hrušiek (Konferencia, niektoré maslovky) pri veľmi teplom a suchom počasí. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 5.8.2017 14:20
Takto vyzerá teplotný (slnečný) úpal na listoch inak zdravej hrušky, odroda Konferencia. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Peter4186 - (3) - 80.24 (?), 5.8.2017 21:40
Dakujem za odpovede, mam vsak este otazku, pokial sa jedna o svilusku, ako s nou mam bojovat? Viem ze si mozem toho vela najst na nete avsak skor by ma zaujimali osobne skusenosti. Dakujem pekne... a ten upal je v poriadku ci tiez je potrebna nejaka ochrana?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.103 (?), 6.8.2017 10:33
Ako chemickú ochranu je možné vykonať teraz postrek niektorým akaricídom (napr. Vertimec 018 EC). Ako prevencia výskytu roztočcov (svilušek) sa odporúča skoro na jar - ešte pred pučaním alebo na jeho začiatku - postrek prípravkom s obsahom síry (napr. Kumulus WG, Thiovit Jet, Sulka). A potom v priebehu sezóny podľa potreby (výskytu) niektorý akaricíd. Ak sa chcete vyhnúť použitiu chémie, dá sa použiť ako biologická ochrana dravý roztoč Typhlodromus pyri. Čo sa týka toho tepelného úpalu listov, v prípade malého stromčeka je možné spraviť jeho zatienenie plachtou alebo netkanou textíliou na nejakej konštrukcii, pozor ale na vietor a možné poškodenie konárikov. Pri väčšom strome poškodenie listov úpalom nebýva závažnejšie, mne to robí Konferencia každoročne a pritom krásne rodí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika