Muškatelka a krvavka



Stránky: 1,  2,  3   
host - 138.53 (?) 
15.9.2010 8:31, zobrazeno: 28028x

Dobrý den, chystám se vysadit nový sad, na jižním svahu, ze severu ale ničím nekrytý, nadmořská výška kolem 550 m. Zaujaly mě staré odrůdy, mezi nimi i muškatelka letní a krvavka, píše se o nich jako o odolných stromech. Myslíte, že by jim takové stanoviště vyhovovalo? A dále se chci zeptat, jak jsou na tom chutově, nikdy jsem neměla možnost je ochutnat, ale na fotce vypadají moc pěkně  Rozhodně nechci moučné odrůdy, muškatelka na mě působí tvrdě a štavnatě, je to tak? Díky moc, Hana.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 15.9.2010 11:33

Muškatelka šedá je odolná odrůda. Vlastnosti plodu. Tvrdší, šťavnaté, trochu hrubší chruplavá dužnina. Brzy hniličí. Chuť sladká, s muškátovým aromatem. Často kaménčitost v dužině. Plody voní. Krátká skladovatelnost. Plody padají. Napadané vosami a následně moniliózou.

Celkově - část plodů sežerou vosy, část zhniličatí. Pro udržení je nutné plody trochu podtrhnout ale ne moc. Takže má spoustu nectností. Ale když se Vám povede chytit termín, je to chuťově vynikající, křuplavá a osvěžující letní hruška.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 138.53 (?), 16.9.2010 10:24

Díky za radu, no tak to ještě zvážím, možná ji pořídím až časem, krátká skladovatelnost a vosy, to je nic moc...

A co krvavka, nikdo nemá zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 16.9.2010 11:13

Žádná letní hruška nemá dlouhou skladovatelnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 138.53 (?), 16.9.2010 13:10

No to máte samozřejmě pravdu... snažím se vymyslet dobrou kombinaci do nově založeného sadu, tak váhám. Ještě se chci zeptat, jsem úplný laik - co to znamená "podtrhnout"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 16.9.2010 13:57

Utrhnout krátce před konzumní zralostí a nechat dozrát. Muškatelka se nesmí podtrhnout příliš brzy, je jak kámen. Naopak, utržená v konzumní zralosti se musí sníst ihned, jinak za dva tři dny hniličatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 138.53 (?), 16.9.2010 14:46

Ještě jednou prosím, co to znamená "podtrhnout"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 16.9.2010 17:59

Vždyť to tam máte napsané, sklidit  dříve, než je ovoce plně vyzrálé. Na začátku zralosti. nedá se přesně určit kdy, je to závislé na poloze a odrůdě ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.53 (?), 16.9.2010 19:02

No tak jak jsem psala, jsem laik, tak jsem to z předchozího příspěvku hned nepobrala. Díky za vysvětlení, Hana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 16.9.2010 21:11

Pokud začínáte, prostě budete muset něco zasadit a pak zhodnotit výsledek. Zkušenostmi pak upřesníte další postup. Některé rady k výsadbám ovocných stromů najdete zde na fóru.  Shodou okolností mám zahradu také v 550 metrech a tu Muškatelku  Vám popisuji z vlastní zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika