Monchallardova, Amanliská nebo jiná



Zehnálek Petr - (33) - 11.147 (?) 
20.8.2016 18:13, zobrazeno: 3464x

Zdravím,

měl bych tady jednu hrušku, kdyby k ní náhodou někdo měl nějaký nápad.
Jde o starý strom s úzkou jehlancovitou korunou, boční větve se poněkud sklánějí dolů.
Z dostupných zdrojů to vychází na dvě možnosti (hlavně kvůli době zrání), ale žádná nesedí perfektně. Amanliská a Monchallardova. Amanliská by neměla mít výrazné líčko a zde je. Tedy na fotkách moc ne, ale na plodech ve vyšších a více osluněných částech stromu bylo výrazně červenohnědé. Monchallardova by měla být přeci jen více protažená. Momentálně jsou na stromě zralé červivé a ty už jsou chuťově dost přejeté, což by svědčilo pro tu Monchallardovu, která prý dozrálá na stromě nestojí z nic.

Děkuji za případné reakce

Petr





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 189.156 (?), 22.8.2016 10:38

Amanliská určitě ne, ta má tenkou, dlouhou stopku. Monchalardovu jsem naživo nikdy neviděl, mohla by to snad být.. Anebo třeba Merodova? Ta je relativně častá a ty první plody by snad už mohly uzrávat, jakkoliv je to podzimní odrůda...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 22.8.2016 10:41

Fakt bych řekl tu Merodovu, pro ni je typické i ty větvě, které míří dolů, ale přitom to není klasický převislý habitus. Monchalardova opravdu není běžná věc a i ten tvar je, jak píšete trochu jiný...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 200.73 (?), 22.8.2016 11:30

Taky bych řekl, že to je Merodova.

Jelen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zehnálek Petr - (33) - 11.147 (?), 22.8.2016 18:55

Díky za reakce,

Monchallardova je pro mě taky velká neznámá, ale když člověk hledá hrušky konce srpna, tak se jí v Říhovi či Vaňkovi prostě nevyhne. Z vlastní zkušenosti vím, že v zahradách u starých usedlostí (tento případ) nejsou vždy jen ty nejběžnější odrůdy.

Merodova mi taky připadla na mysl. Kvůli tvaru a typickému tečkování. Znám ji odsud také, ale až tak v druhé půlce září. Navíc dle mě zde bylo líčko na Merodovu dost výrazné. Budu to sledovat, jestli tam ty hrušky nevydrží déle.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 23.8.2016 8:02

Inu Merodova v posledních slunečných letech docela vybarvuje. Loni se daly na Jižní Moravě konzumovat první plody už snad začátkem srpna, samozřejmě že ty červivé. Ona ta variabilita plodů může být opravdu značná v závioslosti od stanoviště... Pokud byste vyfotil i strom, troufal bych si to potvrdit s jistotou, Merodova tvoří opravdu výstavní stromy...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 23.8.2016 8:06

Ono ne vše co je v Českém ovoci se očividně u nás nějak více pěstovalo. Tu Monchallardovu jsem snad našel před dvěmi lety na Jižní Moravě, ale co mi uniká je třeba Děkanka červencová a našlo by se těch odrůd i vícero...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika