Louise Bonne



host - 107.131 (?)
6.10.2019 8:44

U mňa mladé stromy? Merodová mala tohoto roku (vlani podobne aj Konferencia) prvých pár plodou v otcovej záhrade. Konferenciu som však tak trochu prevrúbloval Hardyho hruškami, tie mám v Petre ešte na jednom strome, mám tam i Clappovú, pravdepodobne Solanku, a niekolko jabloní i sliviek, skôr takých sračiek. Na Clappovú a hlavne Solanku (vrúbeľ z Lipt. Mikuláša) si ešte asi počkám...  V otcovej záhrade v L. Petre sme už starú Merodovú a ešte jednu mizernú zimnú hrušku porazily, ale stará Poiteau ešte vo veľkom štýle rodí, na jednej haluzi som jej navrúbloval akúsi podivnú odrodu, ktorá predtým rastla v tieni Merodovej, taký útly malý strom - neskoré hrušky, som zvedavý či na preslnenom konári Poiteu budú lepšie. Vo Východnej u seba tolko stromov zatiaľ nemôžem mať hoci pozemok dosť velký (cez celý dvor nám vozia do humna uhlie a drevo) tu mám len Avranšskú (ešte nerodí) Hrušku letnú hniličku (chcem ich na sušenie, ešte nerodia) Orech Mars (ešte nerodí) asi 15 -20 ročnú Bystrickú slivku. Okolo Východnej však experimentujem na divokých jabloniach z vrúblovaním, na jedno miesto kde ešte nechodí zver, taký strmý južný neoksený svah postupne sadím vlastné semenáče hrušiek, budem do nich štepiť všeličo vrátane Poiteau a Hardyho, baví ma to... Jablká sú síce praktickejšie ovocie ale Hrušky mám radšej...


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.192 (?), 4.10.2016 22:34
Pre ing.Fidlu: Pokrok vedy nezastavíte. K tej analógii cesta-cieľ len toľko, že na tých cestičkách sa dá pekne zablúdiť, a sú aj slepé uličky. Molekulárne genetická analýza genotypu ľudských populácií vniesla svetlo do procesu osídľovania Zeme ľudským rodom, a mnohé predtým predpokladané hypotézy to obrátilo na prach. Taktiež genetika v mnohom revidovala taxonómiu živočíšnych druhov, založenú len na posudzovaní fenotypu. Dá sa predpokladať že niečo podobné (teda vystopovať spätne genézu rozšírenia jabloní z ich pravlasti a určiť vzájomné príbuzenské väzby odrôd) prebehne aj v pomológii. Nemyslím si, že to niekomu ublíži, ak budeme mať viac poznatkov. Chápem Vašu nostalgiu za starými (resp.súčasnými) časmi skúsených praktikov a ich "dovedností", sám ju do značnej miery pociťujem. Ale mám pocit že vývoj pôjde iným smerom. IH. P.S.: Louise Bonne, prepáč za "malé" odbočenie od témy, ale je to diskusné fórum :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 5.10.2016 20:06

Konference semenáč Boscovy? Pane Fidlo, pochlubte se, podle čeho soudíte. Stromek Boscovy lahvice a stromek Konference zpočátku rostou naprosto rozdílně a co je co poznám na první pohled. Chuť je taky u obou úplně jiná. No vidíte, kdyby bylo u hrušní zmapováno DNA, toto psaní by bylo zbytečné. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 108.113 (?), 3.1.2018 13:20

Vraťme sa ku Avranšskej, tu na Liptove ju poznám z jedného starého stromu a chystám si ju preštepiť, Každopádne jej chuť je pre mňa osobitá, ťažko prekonateľna a arómov mne trochu pripomína červené dyne/melóny. Skratka je vynikajúca aj vo vyžších polohách, Říha píše že je na ňu spolah do 800 m. n. m. F. Suchý do 700 m. n. m. Pri tom však bolo v 1/2 20. st. chladnejšia klíma než dnes. Boscovú som doteraz jedol len z obchodu ale chutila mi, no nevirovnala sa. Pravda čerstvo vypestovaná z dolniakov by mi možno chutila viac, jedina lepšia hruška chuťovo čo som ochutnal bola Špinka, viac arómy v jednom plode snáď nemôže biť, ten strom však skoro nieje v stave aby so s neho štepil (iba vlky v tieni). Ešte sa jej takmer vyrovná chuťovo Clappová, a isté dve letné hrušky ktoré som opísal v inom vlákne o hniličkách (aspoň v naších podmienkach). Kedysi mi takto asi aj Merodová chutila ale potom dva roky vynechala a tohoto roku mi až také bezkonkurenčné neprišli... Každopádne porovnávať Konferenciu s Avranšskou je smiešné, Výborných odrôd je plno a ešte som neskúsil zďaleka všeko čo by som chcel, napríkldad som vo veľmi zlých (tienných) podmienkach objavil hrušku ktorá sa podobá buď na Předobrú alebo na Esperenovú. Chuť nebola zlá, ale v lepších podmienkach by som možno zistil že je perfektná, preto ju na par konarou starého stomu preštepím. Predtým rok mi veľmi zachutila (pravdepodobne) Kongresovka, zaštepil som ju lenže druhý krát po sebe dosť slobo rodí a tohoto roku jej chuť už za veľa nestála.A čo taká Salisburyová a mnoho iných? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 20.9.2019 22:14

Poznám ju tretí rok a teraz...? Avranšská je pre mňa kráľovskou hruškov, jej špecifická chuť pripominajúca mutáciu naozaj perfektnej hrušky a červeného melóna z miernou natrpklosťou je úplne lahodná (nie konzstenciou dužiny ale ostrosťou arómy), keď som ich pred troma rokmi jedol prvý krát (a to som vedel už vtedy že hrušky mám najradšej), nevedel som že mi bude Konferencia či Merodovka pripadať ako odpad. Už som si vtedy oblúbil Hardyho hrušky, ktoré ten rok sklamali, no Avranšská je lahoda, už lepšiu hrušku asi pre moje špecifickéchťové bunky mať nebudem, snaď by mi bola rovná Boscová z nížiny, či nejaké klimaticky náročné zimné staré odrody, ktoré asi nebudem mať príležitosť ochutnať v top kvalite... Doma už mám asi 120 cm vlk Avranšskej na podnoži Kaukazskej. Na mojejej veľkej ruke deviatke troška zaníká...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 20.9.2019 22:23

Ešte takú poznámku, kto chce hrušky rozplyvavo maslovité, jemne korenisté z top konzistnciov, možno hľadá Clappovú, Konferenciu či Lucasovku. Kto však chce HRUŚKU, z ostrov totálne sladkou a totálne korenistou až natrpklou pikantnou chuťov - proste samostatný originál, tak mu odprúčam zacieliť na túto odrodu, tato odroda má jedinú chybu, takú tipickú pre väčšinu dobrých hrušiek. V najlepšej chut,  zrelosti je krátko. Inák je plná výhod je pomerne nenáročná na polohu, rodí skoro, prispôsobivá k podpníkom a je sakramentsky úrodná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.67 (?), 21.9.2019 8:28
107.131: Mohli by Ste prosím vymenovať konkrétne ktoré odrodu hrušiek pestujete (a už Vám zarodili) vo VAŠEJ ZÁHRADE? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.9.2019 11:41

S názorem 107.131 lze částečně souhlasit. Tu říznou hruškovou ostrost má krom Avranšské snad jen Thirriotova, ta má ale menší plody a snad Křivice. A je pravda, že nejsou náročné na teplo.  Tedy na kvas, povidla, křížaly, pracharandu jsou výborné. Nicméně ta natrpklá chuť dužiny v přímém konzumu - alespoň mně - trochu vadí. V tom jsou známé chuťovky jako Williamsova, Boscova, Vienská, Konference, Hardyho přeci jen lahodnější.
   Poznámka: Proč píšete totéž do dvou různých vláken?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 6.10.2019 8:44

U mňa mladé stromy? Merodová mala tohoto roku (vlani podobne aj Konferencia) prvých pár plodou v otcovej záhrade. Konferenciu som však tak trochu prevrúbloval Hardyho hruškami, tie mám v Petre ešte na jednom strome, mám tam i Clappovú, pravdepodobne Solanku, a niekolko jabloní i sliviek, skôr takých sračiek. Na Clappovú a hlavne Solanku (vrúbeľ z Lipt. Mikuláša) si ešte asi počkám...  V otcovej záhrade v L. Petre sme už starú Merodovú a ešte jednu mizernú zimnú hrušku porazily, ale stará Poiteau ešte vo veľkom štýle rodí, na jednej haluzi som jej navrúbloval akúsi podivnú odrodu, ktorá predtým rastla v tieni Merodovej, taký útly malý strom - neskoré hrušky, som zvedavý či na preslnenom konári Poiteu budú lepšie. Vo Východnej u seba tolko stromov zatiaľ nemôžem mať hoci pozemok dosť velký (cez celý dvor nám vozia do humna uhlie a drevo) tu mám len Avranšskú (ešte nerodí) Hrušku letnú hniličku (chcem ich na sušenie, ešte nerodia) Orech Mars (ešte nerodí) asi 15 -20 ročnú Bystrickú slivku. Okolo Východnej však experimentujem na divokých jabloniach z vrúblovaním, na jedno miesto kde ešte nechodí zver, taký strmý južný neoksený svah postupne sadím vlastné semenáče hrušiek, budem do nich štepiť všeličo vrátane Poiteau a Hardyho, baví ma to... Jablká sú síce praktickejšie ovocie ale Hrušky mám radšej...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 6.10.2019 8:57

Ešte pán Vsloužil, by som sa pochválil že v n. vyške cca 750 m. n. vo Východnej na čiernom starom humne sa mi plazí a rodí z úspechom asi 4- ročný vinič Muškát Oedeský, ktorý sa snažím starať, strihať podľa príučiek hoci podla príučiek by mal mať na podperu, tvarovanie drôty a nie lieskové palice.cheeky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 107.131 (?), 6.10.2019 9:28

   Ešte reakcia k poznámke: "Proč píšete totéž do dvou různých vláken?" Najprv som to písal v druhom vlákne a potom som si povedal že sa to ešte viac hodí pre vlákno priamo o Avranšskej... K tej chuti a lahodnosti: asi ma predsa len aj pri hruškách trošku iné priority, preto trocha ustúpim iným... Mne osobne neimponuje Konferencia ani Charneuská, Charneuských je v L. Mikuláší skoro tolko volne dostupných ako Hardyho hrušiek (a minimálne teraz sú aj o dosť lepše zarodené), chuťovo mi tieto neimponujú málo šťavy a korenistosti. Keď som bol decko tak sa mi Merodová vzdala perfektná, taraz sa mi vzdá že je popri lepších odrodách dobra len do kompotu, i keď majú nevyrovnanú chuť niektoré sú výborné, nektoré slabšie, tiež ich poznám z viacerých starých stromov nie len z ocovej záhrady. Ešte dám fotku Avranšských z včerajška, už budú končiť.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika