Letní hruška na pálení



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 10.48 (?)
28.8.2019 21:20

Dnes jsem ochutnal první předčasně zralé plody Walsche Schnapsbirne, kterou jsem po ostříhání nově sázeného stromku narouboval i do koruny Williamsovy. 

Velikost menší, kolem 120g. Dužnina suchá, hrubší. Chuť sladká, výrazně aromatická, více jak Williamsova. Já jsem spokojen. Teď ještě aby přežil sucho a hraboše i ten stromek Walsche Schnapsbirne, který bude plodit až za pár let (semenáč).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.144 (?), 18.9.2018 8:27

Záleží v jakém kraji bych žil a jakým odrůdám se tam daří. Osobně bych vysadil hrušeň a přirouboval k ní 4 další postupně zrající odrůdy, abych sklízel čerstvé ovoce od července do října.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 38.23 (?), 18.9.2018 13:11
Jenže to by jste měl v době zakládání kvasu jen část úrody z jednoho stromu, což by jistě nestačilo na většinou v palenicích požadovaných minimálně 100litrů kvasu. Já jsem s rozfázováním dozrávání nejenom hrušní taky koketoval, ale i z výše popsaného důvodu od něj upustil. Další problém je časová náročnost - furt je třeba něco sklízet a zpracovávat. Taky do toho vstupuje problém chemické ochrany, kdy u hodně skorých odrůd je konflikt s ochranou lhůtou postřikú.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zved@vec - (16) - 114.50 (?), 18.9.2018 23:34

Dobrý večer, mám otázku trochu mimo témy vlákna. Máte osobnú skúsenosť s takto naštepeným stromom, tzn. že viacero odrôd plodí ovocie niekoľko mesiacov - nevadí mu to? Mám niektoré stromky, kde sú viaceré odrody na jednom strome, ale doteraz som sa držal pravidla letné na letné, zimné na zimné,... Ďakujem, Patrik Janica

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.9.2018 12:50

Je to trochu mimo téma a jsou tu lidé, kterým to vadí.
Jestli to stromům vadí, to nevím, asi ano. Nicméně rostou a plodí počas celé sezóny. Možná je jejich životnost kratší (nestihnou si odpočinout), ale život už je takový. Nás se taky nikdo neptá, máme-li dost sil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.147 (?), 19.9.2018 13:15

Jen tak pro zajímavost by mě zajímalo.
Je tady někdo kdo vyrábí nebo vyráběl ve větším množství hruškový mošt?
Lhostejno zda na pití nebo na víno či na pálení.
Jak si kdo poradil s lisováním letních hrušek?

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 10.48 (?), 28.8.2019 21:20

Dnes jsem ochutnal první předčasně zralé plody Walsche Schnapsbirne, kterou jsem po ostříhání nově sázeného stromku narouboval i do koruny Williamsovy. 

Velikost menší, kolem 120g. Dužnina suchá, hrubší. Chuť sladká, výrazně aromatická, více jak Williamsova. Já jsem spokojen. Teď ještě aby přežil sucho a hraboše i ten stromek Walsche Schnapsbirne, který bude plodit až za pár let (semenáč).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.66 (?), 29.8.2019 6:36

hugovotr: "...dužnina suchá, hrubší...". No neviem, pre mňa by tieto charakteristiky boli dôvodom, aby som spokojný nebol. Táto odroda je špeciálne určená na pálenie. Šťavnatosť by preto podľa mňa nebola na škodu.

Okrem Williamsovej, ktorá je zrejme ako materiál na pálenie 'neprekonaná', by sa na tento účel určite hodila aj iná letná odroda - Harrow Delight. Dozrieva 2-3 týždne pred Williamsovou, šťavnatosťou sa jej vyrovná a 'hruškovitou' arómou ju dokonca prekonáva. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 10.48 (?), 29.8.2019 18:54

Pro mou potřebu jsem s ní spokojen. Mám ji do kvasu s jinými hruškami, kam štávu dodá Williamsova, které mám více stromů, Kumoi, Clappova a časem i Muškatelka šedá a Krvavka, jestli se dožijí v té Sahaře plodnosti a budou se alespoň trochu překrývat v dozrávání. Pak taky přidávám vodu, ve které rozpuštím med nebo cukr a kyselku.

Harrow Delight jste zmiňoval už před lety, ale já ji nejsem schopen sehnat, narozdíl od Schnapsky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.8.2019 22:18

Mě tedy Walsche Schnapsbirne vyloženě zklamala. Tvar a velikost odpovídá planým hruškám, dužina je skutečně suchá, jádřinec oproti drobnému plodu velký. Jaká z nich bude pálenka se asi nedozvím, velikosti stromu, aby přinesl úrodu pro jednodruhový kvas, se nejspíš nedožiju. I když většina vypěstovaných hrušek skončí nakonec v kvasu, musí být plody použitelné taky na jídlo, kompot, křížaly, pracharandu. A to při vší snaze plůdky W.Sch. nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 25.151 (?), 31.8.2019 20:14

Na naroubovaném stromě (Williams 20let) zas tak malé najsou, pro porovnání na fotce s Williamsovou zelenou a červenou. Na novém stromku budou nejspíš drobnější. Velikostí i vzhledem mi připomíná GenerálaLC.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika