Konferencia



Stránky: 1,  2   
thedy - (24) - 6.196 (?) 
21.5.2009 20:19, zobrazeno: 14902x
Dobrý deň,potreboval by som poradiť.Na jar som zasadil hrušku, všetko vyzeralo byť v poriadku, no už asi týždeň sledujem skrútené lúčiky do takého špica a lístky sú tiež skrútené.Ak rozbalím skrútený list, vidieť v ňom malé žlté "guľičky"-pripomína mi to nejaké vajíčka, možno to je mšica, ale to mi pripadá veeeľmi maličké a ani sa to nehýbe a nemá to krídielka.Na jednom liste som zazrel aj larvu podobnú, tej ktoré napádajú čerešne. Aby som nezabudol, okraje schnú a niektorých sú čierne fľaky.Sem tam sa objaví aj nejaký ten mravec. Ďakujem
hrus2
hrus2
hrus3
hrus3
hrus1
hrus1
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.48 (?), 8.4.2017 19:13
Konferencia je skvelá odroda hrušky, výborná chuťovo, ľahko sa pestuje, bohato rodí bez alternácie a dáva kvalitné plody aj v menej priaznivých podmienkach. Na fotke je v popredí bohato kvitnúci polokmeň Konferencie na dulovom podpníku. Za ňou je Boscova na semenáči, kvitnúca "distigvovanejšie", tak ako je jej zvykom. Obe staré dámy (myslené pôvodom - pochádzajú z iných storočí) - Angličanka i Francúzka, kvitnú súčasne a stoja asi 4 metre od seba. Ideálne pomery pre vzájomné opelenie, už len aby to počasie viac lákalo včely von z úľov. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 9.4.2017 23:23

Vaše fotky jsou vždy potěchou pro oko pane Hlavatý. Jak je stromek Konference starý?

U mě (lokalita Haná) první květy na mladé Konferenci rozvetly až dnes. Vedle mám jako opylovače Dicolor na kdouloni, nicméně ta byla vysazená až na jaře 2016, takže dosud nekvete. Budu v napětí až do příštího jara, zdali oba stromky pokvetou ve stejný čas. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.120 (?), 10.4.2017 0:27
Pavel: Konferenciu na fotke som sadil v r.2006, podpník dula BA29. Boscova za ňou bola zasadená v r.2008, podpník plánka. Inak u mňa Dicolor kvitne teraz, súčasne s ostatnými hruškami, u Vás by to nemalo byť inak. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 10.4.2017 7:19

Zaujimave, ze Konferencia na duli je taky relativne velky strom. Vsade som sa docital, ze rastie slabo, preto som si predstavoval, ze jedinym vhodnym podpnikom pre strom podobnych rozmerov je hruska plana.

Este k tomu opeleniu - okrem vciel medonosnych su nepravom v zahradkach opominane rozne druhy vciel samotarskych a cmeliaky. Z pohladu ovocinara su tieto druhy hmyzu v pripade zleho pocasia skutocnou zachranou - lietaju aj ked je chladno a dazdivo - nemaju totiz uskladnene zasoby glycidovovej a pelovej potravy a preto musia. Ja som mierne usmernil suseda, ked ukladal stare skridle s malymi dierkami a tak mam teraz hned za plotom "hotel" pre smotarske vcely. Huci to tam nekutocne, stovky samotarskych vciel.

Vzhladom na to, ze je u nas sucho, pripravil som im aj napajacku s vodou - do vhodnej nadoby narazena kvapacka pre nemocnicne ucely (v lekarnach za 50 centov), ktora kvapka na dosku so zubovitou drazkou. Snad posluzi aj kdejakemu vtactvu - lebo miestami som nasiel na stromcekoch vydzobane cerstvo rozvite pupene, zrejme prave ako zdroj vody kvoli suchu.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 10.4.2017 12:35

205.204: Aj na dulovom podpníku sa dá niekedy spraviť vyšší tvar, ale nezabúdajte že mám záhradu v teplej oblasti a pôda je tu kvalitná. V horších podmienkach by som to radšej neskúšal... A tiež - každý strom je osobitý. Inak tá Konferencia má asi 4 metre, rastie slabo, resp.teraz už takmer vôbec nerastie, napokon má už vyše 10 rokov. Už ju ani nestrihám, len sem-tak odstránim prestárle drevo, zmladzovať ju už nebudem. Nechám ju dožiť bez väčších zásahov, zatiaľ ale rodí výborne (a bez alternácie). Veľmi vďačná odroda, ak by som mal použiť len jeden prívlastok, tak by bol "SPOĽAHLIVÁ".  IH. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.38 (?), 15.7.2017 15:25
Konferencia má jedno špecifikum - v horúcom počasí, obzvlášť pri prúdení horúceho vzduchu ("fén") jej listy často zhnednú, čo imituje spálu ružokvetých. A pestovateľa to väčšinou vydesí. Mnohí začnú odušu postrekovať. Nejde ale o nič vážne, postihnuté listy síce časom opadajú, ale nebýva to masívne a strom nie je ohrozený. Na foto 1,2 učebnicovo vidno takýto "tepelný úpal" listov Konferencie. Typické je, že čepeľ listu síce úplne alebo čiastočne zhnedne, ale stonka listu zostáva zelená (pekne to vidno na foto 2). A najmä: konárik či výhonok (drevo) nikdy nie je postihnutý (na rozdiel od spály, ktorá ničí aj drevo). Spomedzi mojich hrušiek sa s týmto "ochorením" stretávam iba u Konferencie. Takže aj anglické pear-ladies majú svoje muchy... Čo sa ale týka spoľahlivej a bohatej rodivosti, tam je Konferencia dokonale "bezmuchá" - foto 3,4. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.35 (?), 15.7.2017 23:59

Poznám to pán Ivan aj ja to mávam na Konferencií v niektorých rokoch.Tento rok zatiaľ bez hnednutia listov ale aj bez plodov keďže v máji zmrzli kvety.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 8.8.2017 20:26
Konferencia. Stará odroda hrušky. Skvelá odroda. Sú hrušky "kráľovné", a sú hrušky do koča i do voza. V horších rokoch a tvrdších podmienkach kráľovné stratia všetok glanc. Konferencia nikdy. Je to odroda, ktorej sa hlboko klaniam. Nesklame Vás. Patrí do každej záhrady. Jednoznačne, bez pochybností. (Na fotke je stará Konferencia na duli, obsypaná ako vianočný stromček. Možno neuveríte, ale viac než 50% plodov išlo pri prebierke dolu. Napriek tomu-viď foto.). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 10.4.2017 19:04

Ty žluto-oranžové kuličky jsem našel i na mé hrušce. Prohlídka pod mikroskopem odhalila shluky vajíček. Dalším pátráním jsem zjistil, že se jedná o meru hrušovou.
Docela nepříjemný škůdce především u mladé výsadby, jelikož toxiny, které mery vylučují do pletiv rostlin při sání, vedou ke zkracování, deformacím a zduřování letorostů.


Ochrana není jednoduchá, neboť byly zjištěny rezistentní populace vůči pyretroidům a organofosfátům.
Nejlepší by bylo zamezit přezimujícím samičkám naklást v předjaří vajíčka. Postříkat strom řepkovým olejem BIOOL.
Na zjištěná vajíčka a nymfy se doporučuje Sanmite 20 WP, ale ten se už nevyrábí.
Na pozdější vývojová stádia zkusit Vertimec 1.8 EC.

Mera hrušňová vajíčko
Mera hrušňová vajíčko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika