Japonská hrušeň, nemoc?



Stránky: 1,  2   
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?) 
14.5.2016 21:33, zobrazeno: 14577x

Dobrý den, mám asi 5leté japonské hrušně 2 odrůd, loni to bylo na jedné, letos na obou takhle dopadly květy, loni nebyly mrazíky a vypadalo to stejně. Celý stromek bohatě kvetl a najednou hnědé a zvadlé květy. Jen na jedné zůstaly 3 malé hrušky, na druhé nic. Prosím o aspoň přibližné určení problému, děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.230 (?), 14.5.2016 22:02

Přesně to samé jsem dnes objevil u odrůdy Hosui. Ještě před týdnem po odkvětu začínaly malé plůdky, vše v normálu a dnes toto. Bude to nějaká "houbovka", možná monilia, která tu, spolu s pseudomonas, docela řádí stále na více druzích a odrůdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 14.5.2016 22:08

Když to příští rok postříkám s broskvema, třeba Kuprikolem, pomůže to? Na ty hrušky jsem se hodně těšila a teď z nich nic nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 14.5.2016 22:46

Spála růžokvětých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 14.5.2016 23:00

A co s tím mám teda dělat? Abych sklízela příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 15.5.2016 8:32

Ošetřuje se na začátku a na konci kvetení mědí nebo Aliette. Všechny napadené části odstranit. Nevím, jak je to teď s ohlašovací povinností. Docela hodně informací je na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 15.5.2016 10:45

Děkuji moc všem, podívám se na to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 15.5.2016 12:41

Ja si nemyslím, že je to spála, aj keď to tak na fotke vyzerá. Mal som možnosť pred rokom vidieť veľa stromov postihnutých spálou - popísal som to na vlákne "Bakteriálna spála", takže to nebudem všetko opakovať. Pre diagnózu spály mi nesedia 2 veci - a síce že sú postihnuté len kvety - a listy sú (aspoň podľa fotky) úplne v poriadku, a najmä to, že popisujete rovnaký priebeh pred rokom.    Aj v našej oblasti spála začínala postihnutím kvetov, ale choroba sa NIKDY nezastavila len na kvetoch a VŽDY pokračovala postihnutím listov a dreva príslušnej vetvičky či konára. Priebeh bol vždy RÝCHLY - od postihnutia kvetov po postihnutie listov či dreva prešli väčšinou len desiatky hodín, často len hodiny. Ak to bolo pred rokom u Vás tak, že odumreli len kvety a ďalej sa nič nedialo, tak si myslím že sa o spálu nejedná. Ale netvrdím že mám pravdu, faktom je že priebeh spály konkrétne na ázijskej hruške som nevidel, na našich hruškách a jabloniach bol ten priebeh ale iný, a to riadne drastický. Moja rada je: odstráňte len poškodené ružice kvetov, ale úplne a dôkladne, a denne kontrolujte ako vyzerajú listy v mieste kde Ste odstraňovali kvety. Ak by začali hnednúť a černať, zavolajte si na pomoc odborníka (na Slovensku sa podozrenie na výskyt spály má hlásiť okresnému rastlinolekárovi ÚKSUP-u, prípadne na obecný úrad. Bakteriologickým vyšetrením vedia spálu potvrdiť alebo vylúčiť).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 15.5.2016 22:26

Dobrý večer, právě dnes jsem ty suché květy odstranila, celé se to odlouplo a zůstal jen uzavřený nezasažený pahýl, nebo jak to nazvat, nikde dál se to nešíří, když to není spála, která by zasáhla i jabloně a kdouloně a hrušně, co to může být, nechci zase za rok přijít o hrušky nashi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.5.2016 7:45

Bohužiaľ Vám neviem povedať čo je Vašej hruške, môže to byť nejaká bakteriálna infekcia šírená hmyzom, ktorá postihuje len kvety. Každopádne: ak to nie je spála, tak už len to je dôvod aby Ste si večer otvorila šampus, pretože čokoľvek iné bude už lepšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika