Jaký vysokokmen do zahrady - hrušeň nebo něco jiného?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 64.46 (?) 
18.9.2020 13:03, zobrazeno: 5887x

Dobrý den. Mám v zahradě u domu jako dominantu starou větší jabloň, která už ale odchází, je hodně nemocná, málo a střídavě plodí drobná jablka a zřejmě už dlouho nevydrží, každým rokem jí zčerná část větví, které odřezávám, takže už není ani moc vzhledná a velká. Chtěl bych do zahrady místo ní nějakou jinou dominantu a řeším několik problémů:  

1. Jaký druh ovocného stromu vybrat, aby pak nebyl problém s postřikem, když to bude vysokokmen, příp. alespoň polokmen. Vím, že meruňka se musí stříkat proti monilióze, broskvoň zase proti kadeřavosti. Nebo jak se to vlastně při velkých stromech dělá? 

2. Jaký druh ovocného stromu bude vypadat i dekorativně, mám nějaký ryze subjektivní pocit, že hrušeň či jabloň je většinou hezčí strom, než třeba meruňka nebo švestka, ale možná je to jednom zdání, protože všude v okolí vidím přestárlé, hodně radikálně ořezané peckoviny. Nechci višeň (ani třešeň), tu mám velkou v zadní části zahrady.

3. Strom bych chtěl dát přibližně na stejné místo, jako je současná jabloň, maximálně metr až metr a půl vedle - mám úzkou zahradu a není tam moc jiných možností, aby pak strom příliš nestínil sousedům. Pochopil jsem správně, že není možné sázet jádroviny po jádrovinách a je nutné čekat několik let a navíc ještě vyměnit půdu a ideálně i odstranit pařez a kořeny? A jak by to bylo, kdybych tam chtěl vysadit tedy nějakou peckovinu, je taky nutné vykopat starý strom nebo by to šlo udělat i jinak a pařez zachovat? 

Předem děkuji za všechny rady. :-)  

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 30.113 (?), 5.1.2021 18:26

Zdravím,

čas výsadby sme síce už prešvihli, ale snáď ten problém nebol až taký horúci. Za mňa by boli 2 možnosti (bude to subjektívne, som hruškofil): ako vzhľadný a mohutný solitér odporúčam niektorú starú odrodu hrušky štepenú na podpníku plánke. Odroda závisí na Vašich preferenciách, ak chcete vzhľadnú korunu, tak napr. Mérodova, ak pálenku, tak Špinka, Nagevicova, Solanka (tá ale rastie trochu rozhádzane). Všetky spomínané sú super aj na priamy konzum. Rodiť budú iste aj bez chemickej ochrany, sú nenáročné. Ak to chcete cca na to isté miesto, tak áno, jadrovina má po jadrovine vyčerpanú pôdu a na výsadbu sa treba pripraviť vopred. Vykopať väčšiu jamu, vyhnojiť hnojom, zasadiť tam na sezónu -dve nejakú zeleninu a potom vysadiť strom. Potom by to malo byť OK aj s pařezom o meter ďalej. Riešením č.2 by pre mňa bola čerešňa, ale píšete, že tú nechcete. Už je to na Vás, veľa zdaru.

     Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.185 (?), 10.1.2021 10:37

Souhlasím s panem Josefem, odrůd máte nespočet, já bych se přiklonil k té solance, nebo muškatelce.

Díru bych vykopal, zeminu vyměnil a doplnil kompostem. S tou zeleninou nesouhlasím, rok tomu nic nedá a dva jsou již zcela ztrátou času.

jajirka69

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 10.1.2021 12:03

Vzrostlá hruška je bezesporu nádherný strom v květu. Ale v současnosti ji ničí rez a těžko soudit, jak to bude u vás. Chemicky ošetříte jen malý strom, ale vy chcete vysokokmen. Já hlasuju pro jabloň, Jaderničku, nebo nějaký koženáč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 10.1.2021 13:57

Hrušně z ne příliš známých důvodů poslední roky nedobře startují do životacool! Jestli zasadíte vysokokmen, tak snad několik prvních roků se i ten dá udržet v ok zdr.stavu, v dospělosti už atakům chorob nemusí tolik podléhat. Já osobně bych hrušeň poblíž obydlí nechtěl-min.50m po větru, protože mi její květy nevoní-naopakcheeky, ale její plody i výrobky z nich jsou mi lahůdkoulaugh...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.161 (?), 10.1.2021 14:19

Zvolil bych jedlý kaštan - nádherný strom jako solitér.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 10.1.2021 15:01

No dobrá, ale měl-li by j.kaštan nést ovoce, tak by potřeboval souputníka coby opylovače-nebo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 175.19 (?), 10.1.2021 15:55

Okrem hrušky možete zvážiť tiež Oskorušu. Je to majestátny a krásny strom. 

Ak by ste zvažovali aj škrupovinu, tak Orech královský
Niekedy v minulosti sa sadil vždy k domu hlavne blízko hnojiska. Odpudzoval komáre, vytvára velmi prijemnu klímu. Aj ked je pravda, že vrtivka orechová dosť napada plody. 

Ak by te zvažovali aj niečo iné mimo ovocia, tak Lipa. Krásne vonia, kvety na čaj, láka včely atď....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.81 (?), 11.1.2021 0:09
Orech je dobrá voľba, ale ja už mám obavy, keď sa teraz toľko rozpráva o vrtivke (vrtuli). Lipa je krásna, slovanský strom. Jozef
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 11.1.2021 9:04

Dávat si "neužitkový" strom dorůstající obřích rozměrů do zahrady je nesmysl. Hlasuju pro ořešák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika