jaká je to hrušeň



Stránky: 1,  2,  3   
host - 245.82 (?) 
9.11.2007 6:27, zobrazeno: 30777x
Dobrý den, neví náhodou někdo jaký je správný název hrušně, které se u nás (oblast Českého ráje) říká lidově Solanka? Jedná se o hrušeň, která u nás má konzumní zralost v druhé polovině srpna. Není tedy vůbec vhodná k uskladnění. Má žluté sladké plody. Děkuji za názor.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 9.11.2007 8:10
Ta hrušeň se skutečně jmenuje Solanka a je ještě stále dost rozšířená pro výbornou chuť. Jmenuje se údajně tak proto, že má mírně slanou chuť. Což mi ovšem nepřipadá. Na uskladnění není, ale hruškovice je z ní skvělá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 9.11.2007 14:28
Domnívám se že název vznikl pravděpodobně podle místa největšího výskytu a pěstování okolí Slaného odkut se hrušky vyvážely do západní evropy za první republiky a možná že i později ze starých pramenů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.124 (?), 9.11.2007 17:54

Přátelé odrůda hrušně Solanka opravdu není slaná. Pan Vysloužil žertuje. Tato odrůda pochází z okolí Solan na Litoměřicku, kde pravděpodobně i vznikla a to minimálně před 150 lety, možná že ještě mnohem dříve. Solanka je velmi silného vzrůstu. Tato odrůda byla výsadou severních Čech, kde lemovala a někde ještě lemuje okraje silnic. Zelené plody se dají konzumovat již včervenci, neboť jsou už v této době sladké. Dozrává v srpnu a to velice rychle, není na uskladnění, brzy hniličkovatí.

                   S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.170 (?), 22.11.2007 6:41

Solanka jak již řekl pan Boštička pochází ze Solan, což je obec v Polabí severních čech. Pro úplnost bych dodal, že se vyskytuje i v Německu (v Sasku) a to pod označením - Solaner. U nás v okolí je poměrně dost rozšířena, tak jak píše můj krajan, který založil toto téma.

Martin, Český ráj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 122.179 (?), 3.5.2009 6:01

Tak a teď ještě já přidám.Starší generace označovala možná jednu a tutéž hrušku ještě jako Salzburka.A název pochází někdy z doby c.a k. Vždy jde o ranou odrůdu...   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 10.10.2009 10:32

Salcburka není Solanka. Je to jedno z mnoha synonym odrůdy Solnohradka. Znal jsem ji i ochutnal její plody v Hluboké nad Vltavou. Ten strom už asi neexistuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 163.34 (?), 7.5.2009 19:54

Zdravím všechny Solankáře, jak vás tak poslouchám, možnáje to ta hruška, kterou hledám. Je volně prodejná, nebo ji lze sehnat jen u nějakého pěstitele? Janunka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 163.34 (?), 7.4.2009 20:55

Dobrý den, i já bych potřebovala vědět jakou odrůdu hrušně mám. Je to určitě stará odrůda, hrušky jsou menší, žluté, zrají srpen-září, brzy hniličkovatí, na jídlo nejsou vhodné, jsou sice sladké, ale svíravé chuti, jsou velmi aromatické a je z nich výborná slivovice. Prosím pomozte, kdo víte. Janunka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.122 (?), 7.4.2009 22:00

Prosím, budou-li letos, tak udělejte snímky. Debata bude věcnější. Děkuji   Janoš V. janosvaclav@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika