Jak se berou rouby?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
11.1.2018 9:29

Můžete to vlákno najít? Nejednalo se o hrušeň Alfa? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.1.2018 9:29

Můžete to vlákno najít? Nejednalo se o hrušeň Alfa? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.228 (?), 11.1.2018 10:20

Velimské školce bych důvěřovala, jelikož prodávané stromky jsou jejími výpěstky, nikoliv překupnictvím. Na první pohled je tam pořádek, zboží oddělené, roztříděné a personál opravdu znalý své práce. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jenca - (4) - 161.27 (?), 11.1.2018 12:18

Pro paní V.L.: Děkuji za info, zkusím se tedy domluvit na zaslání stromku.

Pro pana MV:  ve vláknu nejranější hrušeň to byl tento příspěvek: Vím, že můj příspěvek je zadavateli k ničemu. Před 20 lety jsem koupil v zapadlém zahradnictví hrušeň Thiriotova. Samozřejmě odrůdu spletli, vyrostla z toho letní hruška, není to ale Červencová, tu mám taky. Je nepatrně menší sladší, mnohem plodnější, a hlavně - zraje dřív! Loni jsme první plody jedli již v červnu, asi měsíc před Průsvitným. Nechal jsem si jen jednu větev, ani tak se nedají všechny spotřebovat. Ač nejsem přítel anonymních odrůd, téhle si vážím.
    Jinak, letní hrušky nezrají všechny odrůdy současně, naštěstí

Dal jste tam tehdy i fotku a později jsem narazil na hrušeň Alici tuším v brožurce - Pěstujeme hrušně a kdouloně, podle popisu mi všechny údaje seděly od té doby si na danou hrušeň občas vzpomenu, ale nevím, zda se tehdy jednalo o Alici (proto jsem psal, že si jen myslím, že to byla ona). Každopádně se mi ji už minimálně 6 let při návštěvách blízkých školek nedaří objevit (ne že bych ji sháněl nějak intenzivně, prostě se na ni jen vždycky zeptám) :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jenca - (4) - 161.31 (?), 11.1.2018 21:39

Ještě se musím opravit teď jsem se doma podíval do knihovny a o Alici jsem si četl v knize "Jádroviny" od Dušana Nesrsty. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.1.2018 9:36

Onu neznámou letní hrušeň se podařilo určit. Jedná se o odrůdu Junsko zlato, čímž děkuji pěstiteli, který mě na ten odkaz navedl.  Znaky jsou natolik typické, že záměna je prakticky vyloučena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jenca - (4) - 161.31 (?), 13.1.2018 8:16

Už jsem to vlákno s určením odrůdy Junsko Zlato objevil nějak mi uniklo. Omlouvám se,  že tu vyrabim nepřesnosti s odrůdou Alicí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 3.12.2018 10:19

Deklarovanou nevhodnost vlků jako roubovacího materiálu považuji za literární pověru.

Tak jsem trochu pátral po zdůvodnění té pověry. Ano, často jsou některá zjednodušení přepisována bez kontextu. Takže jedním z důvodů je zvýšená mutagenita = vezmete vlk z Rubínu a vyroste Vám "Bohemie Dark" či naopak vezmete vlk z Bohemie a vyroste Vám "Rubín Light". Takže zde má opodstatnění jen u odrůd indukovaných ozařováním či jinou cestou mutageneze a triploidy. Druhým důvodem je, že dříve v éře vysokokmenů bylo často roubování prováděnou v korunce na kosterní větve a terminál. Nebylo tak možné vyloučit, že vlci vyrůstali na podnoživé části. Třetí doporučení bylo zcela praktické, vlci mají delší internodia a s dlouhými rouby se hůře p=racuje a jsou náchylnější na vylomení.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 139.38 (?), 8.3.2018 22:23

Teď je 8. března, mrazy ustoupily, je už čas na roubování hrušní?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.3.2018 9:27

Ano, čas už je. A bude ještě 3 měsíce. Já osobně bych začal peckovinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 139.38 (?), 9.3.2018 20:11

Moc děkuji, vlítnu na to o víkendu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika