Hrušně do horších podmínek



host - 50.55 (?)
12.11.2019 21:01

Avranšská alias Gute Louise je tiez znama tym ze v chladnejsich a horsich polohach dava kvalitne plody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 10.11.2019 21:46, zobrazeno: 7191x
Chtěl bych zasadit několik hrušní na zahradě v horších podmínkách. Zahrada je ve výšce 520mnm, podloží je chudé krystalinikum, půda kyselá, humózní horizont nic moc. Poloha je jižní svah. Z uvedeného mi vyplývá, že bych neměl vybírat podnož kdouli. Z odrůd jsem si předvybral Solanku a Konferenci. Také Thirriotovu, ale tu nikde nevidím k sehnání. Měl by někdo lepší radu?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.78 (?), 11.11.2019 21:28

Sázka na jistotu je Špinka, Muškatelka šedá, nebo i Charneuská... Na Thirriotovu pozor, v dnešní době může v určitých oblastech dost strupatět...

                         Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 12.11.2019 20:28
Nakonec jsem pořídil Solanku a Charneuskou, jsem na ně zvědavý. Příští rok přidám Konferenci a něco dalšího.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.55 (?), 12.11.2019 21:01

Avranšská alias Gute Louise je tiez znama tym ze v chladnejsich a horsich polohach dava kvalitne plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Peter1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (75) - 169.2 (?), 13.11.2019 7:27
Skúsil by som aj letnú isoldu alebo jesennú novembru..mne vo výške 460 mnm začali rodit tuším 2 alebo 3 rokom na semenaci..aj keď pravdou je, keď sa u nás prejdem vyššie o 50 m vysky uz cítit rozdiel v klíme..čo sa týka zimy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.58 (?), 17.11.2019 16:43

U nás v horších podmienkach horného Liptova z letných určite Muškateľky, Solanky, Špinka (rodí až po viac ako 10 rokoch a sú škaredé, vraj vynikajúce na pálenie i sušenie), možno Julová (Červencová), ako tak Clappová, i keď u tejto odrody oproti iným vidím rezervy. Z JESENNÝCH nesklame AVRANŠSKÁ (Bonne Luise), tá ma vynikajúcu chuť nevydrží dlho, avšak je veľmi úrodná a veľmi chutná, z silnou špecifickou arómov. Vo vyžších polohách sa chuťovo Avranšskej u nás nič nevyrovná aspoň podľa mojích doterajších skúsenosti má najbližšie do tých kvalít okrem letnej Solanky, práve Hardyho máslovka (len dlhšie trvá kým začína rodiť). Avranšská nieje práve najnáročnejšia ani na pôdu i keď treba brať do úvahy že to sú hrušky strednej veľkosti aby ste nemali úplne drobné braky možno treba aspoň hnojiť. V starých pomológiach bola do vyžších polôh odporúčaná i Salisburyho, hoci má vraj v zlých pôdach trpkú chuť... nemal som tu česť ju zatial jesť... Určite za súšku stojí Hardyho i keď dlho trvá kým začne rodiť. Sú veľké a chuťovo výborné, neznášajú veterné miesta.  Z tých jesenných nenáročných - asi Hardyho najviac uskladnená vydrží..  Odroda môjho detstva je MERODOVA máslovka. V starých pomológiach označovaná za nenáročnú nielen na polohy ale i na pôdu: Merodova máslovka, je šťavnatá, chutná hoci ako tipická jesenná hruška dlho nevydrží, tu je veľa starých stromov po záhradách vo Východnej či L. Petre, videl som jednu aj v L Mikuláši. Mne sa nevzdá ako top hrušká čo do chuti, ale iným ľuďom i kolegom v práci chutili veľmi, sú dobre i na zaváranie. I Charneuská by stala za skúšku, zvlášť sú vraj na sušenie vhodné Zo zimnými by som bol opatrný. Vo vaších podmienkach zimne hrušky asi nie lebo ešte aj tie čo ako tak stredne polohy znesú, sú náročné na pôdu. Na fotke Avranšská.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 17.11.2019 21:40
Jediný problém mnoha z těchto zajímavých odrůd je ten, že nejdou nikde sehnat. Dokážu si představit, že za pár let, až mi nová výsadba povyroste, tak na sem tam nějakou větev přiroubuju něco se sadů genofondových ploch, ale sehnat Merodovu, Salisburyho, Thirriotovu atd jako stromek je popravdě nemožné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
smrček - (2) - 41.2 (?), 18.11.2019 8:50

ráda bych se také přidala. Stromům moc nerozumím, a tak jsem dala na staré odrůdy- V Táboře mi řekli, že do mé polohy (600 m.n.m) se hodí děkanka robertova, takže jsem jí letos zasadila. Samozřejmě není nad dobrou radu, pochybila jsem?:-D Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 21.58 (?), 24.1.2020 15:37

To vám dosť čudne poradily. Dekanka Robertová (Comice) je práve na polohu a pôdu náročná, ak je aspoň druhá podmienka splnená, i keď súčasná zmena klímy možno pomôže... Jedol som síce len z Lidla Belgické hrušky tieto odrody, chuť je delikátna. V prípade jesenných starých odrôd hrušiek by som v 600 m. skôr vsadil na Avranšskú, Hardyho (tieto dve sú fakt DELIKÁTNE, veľmi sladké a aromatické), Konferenciu, Charneuskú, Merodovú, Salisburyho... Ide o to, či viete zohnať také odrody. V 600 m. je to zo zimnými hruškami riziko, hoc práve Dekanka sa v tej polohe asi ako zimná odroda bude správať. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.143 (?), 17.5.2020 23:14

Dají se sehnat, buď u Radima Peška v Bojkovicich (stareodrudy.org) nebo u Standy Bočka (vysokokmeny.cz). Navíc pokud nemají stromky v oficiální nabídce tak je většinou mají pár kusů bokem nebo je jsou schopní vypěstovat, protože je mají v matečnici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika