Hrušně do horších podmínek



krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?)
14.5.2020 14:09

"To nebude odrůdou ale výsadbou prostokořených stromků."

Nikoli. Špatná prosperita (právě a pouze) hrušní po výsadbě je všeobecně známá. Většina zahrádkářů na toto narazila a má problém "rozjet" hrušeň po výsadbě k normálnímu růstu. Těžko říct, čemu to přisoudit - nabízí se vysvětlení: dopování stromku hnojivy ve školce a šokem při přesazení do normálních podmínek koncového pěstitele bez mohutného dopingu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 198.185 (?), 13.5.2020 23:31
Oprášim, s dovolením, starú tému. Dá mi prosím niekto tip na odolnú, nie vyslovene zimnú hrušku kompatibilnú so Charneuskou? Možno v tom čo ďalej uvediem nie je súvislosť, ale ktovie? Vysadil som na záhrade Williamsovu na semenáči. Po vysadení na jeseň 2017, na jar ďalšieho roku vyrašila a v podstate hneď aj zahynula, na kmeni sa objavili tmavé škvrny, niekto z fóra to identifikoval ako asfyxiu koreňov - môže byť, pôda je tu zlá. Spolu s Williamsovou som vysadil v rovnakom čase aj Clappovu na semenáči. Prvý rok po výsadbe nerástla a vyzeralo to tak, že ledva prežije. To bol ale extrémne suchý rok 2018 + hrušky tak vraj rastú, že 1. rok v podstate nerastú. Ďalší, t.j. minulý rok mala taký stredný rast a asi 25 cm prírastky, už som sa tešil, že mám vyhraté so zakoreňovaním, ale túto jar z nejakého dôvodu nevyrašila. Dôvod zatiaľ neviem. Vyzerá vraj (nevidel som ju osobne, len mi bolo povedané), že je akokeby vyschnutá, zošúverená kôra atď. Medzitým na jar 2019 som vysadil Charneusku na semenáči ako náhradu za Williamsovu a ako opeľovača ku Clappovej. Opäť 1. rok nerástla, klasika, ale nijak viditeľné sa netrápila, proste prečkala rok, zdalo sa že je úplne v pohode. Teraz na jar sa pekne zazelenala a teraz už nasadila listy a rastie. Tiež som ju teraz nevidel osobne, ale zo sprostredkovaného popisu asi rastie úplne v pohode. Čo mám vysadiť namiesto Clappovej na jeseň 2020? Dá niekto tip? Ako opeľovača ku Charneuskej. Najlepšie nejakú jesennú odolnú hrušku, ale s výnimkou Konferencie - tú nechcem, sa mi už prejedla. Vyslovene zimné mi asi nestihnú dozrieť a letné už asi aj oželiem. Hľadám v tom nejakú súvislosť, keď Williamsova náročná na živiny a polohu vydržala pár mesiacov, odolnejšia Clappova 2,5 roka, Charneuská zatiaľ 1 rok, ale subjektívne, znáša to zatiaľ zo všetkých najlepšie. Je Charneuská odolnejšia ako Clappova? Dík za prípadný tip. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.178 (?), 14.5.2020 9:13

To nebude odrůdou ale výsadbou prostokořených stromků.

Chce to sázet sazenice s kořenem (to je v květináči). Ujímatelnost je pak 100%, stromek hned roste a nekrpí a brzy plodí.

Doporučuji odrůdu Margarita, Clappova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.180 (?), 14.5.2020 13:56

Když jedna hrušeň vydrží pár měsíců a druhá 2,5 roku, není to způsobeno odrůdou, ba ani prostokořeností stromku. Nevhodná poloha se projeví nižší kvalitou ovoce, nikoli odumřením stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 14.5.2020 14:09

"To nebude odrůdou ale výsadbou prostokořených stromků."

Nikoli. Špatná prosperita (právě a pouze) hrušní po výsadbě je všeobecně známá. Většina zahrádkářů na toto narazila a má problém "rozjet" hrušeň po výsadbě k normálnímu růstu. Těžko říct, čemu to přisoudit - nabízí se vysvětlení: dopování stromku hnojivy ve školce a šokem při přesazení do normálních podmínek koncového pěstitele bez mohutného dopingu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.185 (?), 15.5.2020 20:58

Ďakujem za názory. Možno to nebude príčina úhynu, ale tie hrušky sa líšia ešte v tom, že Williamsova aj Clappova boli sadené na jeseň/podzim a Charneuská na jar, aj keď bola zakúpená už na jeseň. Prišla mi proste neskoro a už som nemal odvahu dať ju dať do zeme koncom novembra/listopadu. Po výsadbe to Charneuská znášala o dosť lepšie ako Will./Clapp... Keď tak nad tým viac premýšľam, možno aj zem má Charneuská o trošičku lepšiu ako mala Clappova (je tam menej ílu) a Clappova mala zase o dosť lepšiu zem ako Williamsova, u ktorej bolo dosť veľa žltého, lepivého ílu. Boli to moje prvé stromy, takže asi chyba začiatočníka, nevybral som dobré miesto. Možno to by mohol byť hlavný dôvod, prečo to Williamsova v podstate hneď a Clappova až po nejakej dobe zabalila. Ako náhradu za Clappovu vysadím podľa všetkého Hardyho, do podobne kvalitnej pôdy ako mala Clappova. Hádam jedna z najmenej náročných odrôd, tak skúsim. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.106 (?), 12.7.2020 11:50
Tá Clappova mi odišla v 3 roku na bakteriálnu nádorovitosť koreňov, s odolnosťou odrôd to nemá nič. Vykopal som ju a na miestach rezu koreňov, kde som zakracoval korene pred výsadbou, tam vzniklo pár okrúhlych nádorov veľkosti väčšieho lieskového orieška, na hlavnom koreni pod miestom vrúbľovania vznikol veľký nádor, veľkosti vāčšieho vlašského orecha. Neviem, či som vzniku nemohol pomôcť namáčaním koreňov pri výsadbe do kaše z kravského hnoja, zeminy a zahradnického substrátu. Čerstvo orezané korene som namočil do kaše, nádor veľkosti lieskového orecha vznikol presne v mieste rezu. Charneuská rastie kúsok ďalej, zatiaľ bezproblémovo. Igor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika